Niedziela, 28 kwietnia 202428/04/2024
690 680 960
690 680 960

Zastanów się zanim opublikujesz wizerunek policjanta w sieci

Policjant, jako funkcjonariusz publiczny, posiada pewne uprawnienia związane z ochroną swojego wizerunku, co oznacza, że nie można go bez zgody nagrywać i publikować jego wizerunku w mediach społecznościowych. Niestety, mieszkanka Katowic zignorowała te przepisy, nagrywając policjantkę podczas interwencji i następnie udostępniając nagranie na swoim profilu w mediach społecznościowych, wraz z obraźliwym komentarzem. W wyniku tego incydentu sprawa trafiła do sądu, sąd zaś ukarał kobietę.

– W myśl ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych zezwolenia nie wymaga rozpowszechnianie wizerunku osoby powszechnie znanej, jeśli jej wizerunek został utrwalony w związku z pełnieniem przez nią funkcji publicznych. Wprawdzie policjant jest funkcjonariuszem publicznym, ale, co istotne, nie jest osobą powszechnie znaną, stąd wyjątek dotyczący rejestrowania i upubliczniania jego wizerunku nie ma zastosowania – wyjaśnia Śląska Policja, która opublikowała wyrok, który zapadł w sprawie mieszkanki Katowic.

Kobieta doświadczyła konsekwencji publikowania wizerunku policjantki bez jej zgody na mediach społecznościowych. Sąd nakazał pozwanej mieszkance Katowic zapłacić kwotę 6 tysięcy złotych na rzecz policjantki oraz 2 tysiące złotych na rzecz stowarzyszenia. Dodatkowo, kobieta została obciążona ponad 3,6 tysiącami złotych kosztów procesu. Sąd także nakazał jej usunięcie nagrania z jej profilu w mediach społecznościowych, usunięcie obraźliwego komentarza dotyczącego interwencji oraz opublikowanie przeprosin policjantki o treści wyznaczonej przez sąd.

Cała sprawa dotyczy interwencji, która miała miejsce 24 września 2022 roku w centrum Katowic. Mieszkanka jednej z kamienic zgłosiła zakłócenie ciszy nocnej, co skierowało patrol policyjny do jej drzwi w celu wyjaśnienia sytuacji. Jednakże kobieta zareagowała niezadowoleniem na wizytę policjantek i złożyła skargę.

Podczas interwencji, policjantki były wyposażone w kamery, które zarejestrowały cały przebieg zdarzenia. Z nagrań wynikało jednoznacznie, że działania policjantek były zgodne z obowiązującymi przepisami, a skargi składane przez kobietę były nieuzasadnione. W rezultacie upublicznienia wizerunku policjantki, sprawa trafiła do sądu, który wydał wyrok na korzyść funkcjonariuszki.

– Przypominamy, że prawo chroni policjantów przed bezprawnym zamieszczaniem ich wizerunku, w tym nagrań z interwencji w mediach społecznościowych. Nie ma przyzwolenia na zamieszczanie przez osoby postronne wizerunku funkcjonariuszy Policji bez ich zgody! – dodają policjanci.

Zastanów się zanim opublikujesz wizerunek policjanta w sieci

fot. Policja Katowice

63 komentarze

  1. Edek (specjalista od kredek)

    Owa ukarana”pani” pewnie teraz jest dumna z tego, ze byle gouwno opublikowała na tych mediach społecznościowych.
    Czego to ludzie nie zrobią żeby tylko mieć co pokazać na fejsie i innych równie szambiarskich „mediach”.

  2. Strzelać z granatnika na komendzie można, ale publikować wizerunku policjanta nie?

  3. w Zamościu sąd nie potrafi znaleźć winnych wyniesienia 20 tys paczek papierosów z magazynu policji.
    wypuszcza gnoi którzy zabili rówieśnika w środku miasta, oczywiście tylko dzieci policjanta i prokuratorki, bo kierują się dobrem dziecka. Policja kolejni „sprawiedliwi”.
    w polsce nie ma już policji i sądów, wszystko jest zajęte przez kolesi.
    policjant będzie pijany na służbie zamiecie się pod dywan, prokurator będzie pijany zamiecie się pod dywan.
    zwykły kowalski w zaparkowanym aucie którym się nie porusza wypiję 3 piwa zabiorą mu prawko. TAKIE MAMY PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ w polsce.

  4. Wyrok zaoczny czyli bez udziału oskarżonej. Wystarczyło złożyć sprzeciw i odbyłaby się normalna rozprawa z wysłuchaniem stron. Być może dzięki temu wyrok byłby inny.

  5. Żeby było precyzyjnie to nagrywać można (a nawet trzeba), natomiast nie można publikować, chyba że jest osobą publicznie znaną, np. jak jego wizerunek umieszczony jest publicznie po otrzymaniu „orderu”.
    Bardzo dobrą wykładnię można zobaczyć na kanale YT – audyt obywatelski.

Dodaj komentarz

Z kraju