Piątek, 26 kwietnia 202426/04/2024
690 680 960
690 680 960

Z małego miasteczka niemieckie bombowce zrobiły sobie poligon doświadczalny. Mija rocznica tych tragicznych wydarzeń

Bombowce Luftwaffe zniszczyły bezbronne miasto, które nie miało żadnego strategicznego ani operacyjnego znaczenia. Po latach okazało się, że piloci ćwiczyli celność bombardowania.

W poniedziałek 13 września mija 82. rocznica bombardowania Frampola. Od dawna zdarzenie to określane jest jako wyraz okrutnego barbarzyństwa. Wiele osób porównuje tą tragedię do tego, co się stało Guernica y Luno, z którego Niemcy zrobili poligon doświadczalny dla swojego lotnictwa.

Bombardowanie tego baskijskiego miasteczka określane jest jako największa niemiecka zbrodnia w czasie hiszpańskiej wojny domowej. Nigdy nie podano liczby ofiar, jednak źródła historyczne wskazują, że mogło zginąć minimum 120 osób, zaś zniszczeniu uległo 70% zabudowy miasta. Bezsensowny atak na bezbronną miejscowość wywołał wzburzenie na całym świecie.

W przypadku Frampola bombowce Luftwaffe nadleciały w godzinach popołudniowych, po czym z wysokości ok. tysiąca metrów zaczęły zrzucać bomby burzące i zapalające. Miasteczko w żaden sposób nie było przygotowane, nie było też w tym rejonie obrony przeciwlotniczej.

Na skutek bombardowania zniszczeniu uległo blisko 90 proc. budynków. Pomimo tak ogromnych zniszczeń, udało się uniknąć dużych strat w ludziach. Źródła mówią o około 10 ofiarach z ok. 3 tysięcy mieszkańców. To wszystko zasługa kilku mieszkańców, którzy przebywając na pobliskich wzgórzach usłyszeli nadlatujące bombowce i wszczęli alarm. Dzięki temu ludność zdołała opuścić swoje domy i schronić się w bezpiecznych miejscach.

Historycy długo zastanawiali się, dlaczego Niemcy obrali sobie Frampol jako cel tak zmasowanego bombardowania. Zwłaszcza, że miasteczko nie miało żadnego znaczenia militarnego. Na podstawie ocalałych dokumentów ustalono, że kilka dni wcześniej nad miasteczkiem pojawił się samolot zwiadowczy, z którego wykonane zostały zdjęcia.

Z kolei sam fakt ataku bombowego nie był odnotowany w księdze lotów bojowych. Jak wskazuje IPN, wszystkiemu miała być winna charakterystyczna zabudowa z absolutnie unikatowym układem architektonicznym. Z góry miasteczko przypominało tarczę strzelecką, więc piloci ćwiczyli celność bombardowania.

Dwa lata temu we Frampolu, w 80. rocznicę bombardowania, z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego odsłonięta została tablica poświęcona temu tragicznemu wydarzeniu. Podkreślano wówczas, że o tym, co zrobiło niemieckie lotnictwo, powinna pamiętać nie tylko cała Europa, ale i świat. Bombardowanie określono też mianem zbrodni wojennej.

Obecnie trwają zdjęcia do filmu, który będzie opowiadał o tym, co spotkało wówczas mieszkańców. Filmowcy dotarli do wielu dokumentów na ten temat, a także do żyjących jeszcze osób, które były świadkami bombardowania. Nie zabraknie też relacji historyków, którzy badali tragiczne dzieje Frampola.

Z małego miasteczka niemieckie bombowce zrobiły sobie poligon doświadczalny. Mija rocznica tych tragicznych wydarzeń

(fot. Wikipedia, Openstreet Map)

13 komentarzy

  1. ujmę to tak bzdura

  2. no cóż autor tego artykułu nie zabłysnął widza historyczna po prostu powielił bzdurę jaka lansuje IPN a nie ma ona nic wspólnego z prawda historyczna.No ale czego oczekiwać gdzie jaki portal taka wiedza

    • Oho anonimowy znawca historii z komentarza się odezwał. Przekaż, więc IPN swoją wersję wydarzeń z wojny. Każdy ją pozna. Ale czego oczekiwać od anonima 😀 hahahah
      Czekamy na twoją prawdę historyczną panie grześ.

  3. Wytłumacz mi człowieku jedną rzecz. Dlaczego nawet w sprawach historycznych, zawsze znajdzie się idio#a, który będzie twierdził, że białe jest czarne i odwrotnie. Mieszkam we Frampolu, historycy przez wiele lat badali sprawę bombardowania, udało im się dotrzeć do wielu dokumentów, sam rozmawiałem z wieloma osobami, które przeżyły bombardowanie. Potwierdzone zostało, że staliśmy się tarczą na której piloci się rozgrzewali przed kolejnymi nalotami. Ale nie, przyśni się takiemu coś, i będzie negował wieloletnie badania, bo on ma rację. A potem dziwić się, że społeczeństwo takie tępe. Jedna rada, nie rozmnażaj się bo aż przykro myśleć, że dzieci miałyby oddziedziczyć tępotę po ojcu.

    • To by miasto cwiczebnymi zabrali ni

    • na świecie pełno jest tłumoków którzy ledwo skończyli podstawówkę ale są ekspertami od katastrof lotnicznych, przez wirusologię po geopolitykę. W realu przeważnie nie mają nic do powiedzenia bo zostali by wyśmiani ale w internecie odkrywają swoje pole do popisu i spotykają takich samych jak on

  4. Frampol.super naprawde super bzdura nawet ja bym takiej nie wymylil.zalecam przeczytaj troche starej dokumentacj.ta mowi wszystko dlaczego kto I.w jakiej sile jakimi.bombami zrownal miasto .To lepsze niz powielanie jakies bredni bez pokrycia zrodlowego

    • Szanowny „Grześ”, taka jedna prośba, jeżeli na forum publicznym zaczyna się wygłaszać opinie przeczące wszelkim dostępnym źródłom historycznym, należy zaprezentować coś na poparcie swoich słów. Gdyż w innym przypadku „brednią” są właśnie te teorie.

      Pozdrawiamy

  5. A reparacji jak nie było tak nie będzie.. tfuusk załatwił…

  6. Oj tam oj tam,teraz niemcy dobrymi przyjaciółmi dla nas są. Lubią nas i szanują. A tamto,to dawno było i może się nie zdarzyło…

  7. Fan ryżego zdrajcy zawsze będzie mówił że bzdura tak mu każą.

  8. Guernica y Luno to zespół muzyczny, zresztą bardzo dobry, a miasto baskijskie zbombardowane przez Niemców to po prostu Guernica.

Z kraju