Wtorek, 18 czerwca 202418/06/2024
690 680 960
690 680 960

Wysoce zjadliwa grypa ptaków u kotów. Są wyniki analizy sekwencji genomu wirusów

Państwowy Instytut Weterynaryjny – Państwowy Instytut Badawczy w Puławach poinformował dzisiaj, że wszystkie analizowane w ostatnim czasie wirusy od kotów wykazują bardzo bliskie pokrewieństwo między sobą. Zostały one wykryte u dziewięciu kotów pochodzących z Poznania, Trójmiasta i Lublina.

Wyniki analizy sekwencji genomu wirusów wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI), podtypu H5N1 wykrytych u kotów

– Wszystkie analizowane wirusy od kotów wykazują bardzo bliskie pokrewieństwo między sobą i zgodnie z nomenklaturą stosowaną przez Unijne Laboratorium Referencyjne (EURL) w Padwie należą do genotypu CH. Genotyp ten dominował w szczycie obecnego sezonu grypy ptaków (2022/23) i był stwierdzany głównie u drobiu w woj. wielkopolskim, jak również u dzikich ptaków w różnych regionach kraju – poinformował w poniedziałek Państwowy Instytut Weterynaryjny – Państwowy Instytut Badawczy w Puławach.

Jak wyjaśnia PIWet, ostatnio wirus należący do genotypu CH został wykryty u bociana białego na początku czerwca w powiecie tarnowskim (ognisko nr 119/2023) i to właśnie z nim są najbliżej spokrewnione szczepy pochodzące od kotów.

– Wskazuje to, że przeanalizowane dotychczas wirusy grypy ptaków H5N1 od kotów wywodzą się z jednego, niezidentyfikowanego źródła, powiązanego z wirusami H5N1 krążącymi u dzikich ptaków w ostatnich tygodniach w Polsce. Ponadto, analiza molekularna wskazuje na obecność mutacji zwiększających adaptację wirusa do ssaków – czytamy w komunikacie.

Państwowy Instytut Weterynaryjny – Państwowy Instytut Badawczy współpracuje z EURL, Europejskim Urzędem ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) oraz Europejskim Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) w zakresie bardziej szczegółowej analizy molekularnej wykrytych wirusów oraz oceny potencjału zoonotycznego.

(fot. pixabay.com\źródło PIWet)

Autor: redakcja

22 komentarze

  1. kierowca fiata

    asf fotowoltgaika ptasia grypa…Zobaczymy co dalej Taka prawda…

Dodaj komentarz