Niedziela, 19 maja 202419/05/2024
690 680 960
690 680 960

Spacer z chartami w Lublinie. Wydarzenie rozpocznie się w centrum miasta

W niedzielę 21 maja o godzinie 11:00 sprzed Bramy Krakowskiej w Lublinie wyruszy charytatywny spacer z chartami. Akcja ma dwa główne cele: pierwszy to zwiększenie świadomości i wiedzy o rasach chartów. Drugi cel to pomoc fundacjom pomagającym zwierzętom,

Lublin
2023-05-21, 11:00

Uczestnicy Wiosennego Dnia Charta – charytatywnego spaceru z chartami przejdą sprzed Bramy Krakowskiej deptakiem do ul. Lipowej, a następnie skierują się do Parku Ludowego. W trakcie wydarzenia zbierane będą środki dla Fundacji Wzajemnie Pomocni poprzez wirtualną skarbonkę. Każda drobna wpłata ma być symbolicznym biletem wstępu. W zamian darczyńcy otrzymają pamiątkową naklejką i zostaną zaproszeni do losowania upominków ufundowanych przez sponsorów.

Akcja odbędzie się w dziewięciu miastach Polski. Jak wskazują organizatorzy, spacer ma dwa główne cele. Pierwszy to zwiększenie świadomości i wiedzy o rasach chartów. Drugi cel to pomoc fundacjom pomagającym zwierzętom, ze szczególnym naciskiem na charty. Mowa tu o Fundacji Wzajemnie Pomocni z Błędowa.

– Charty to jedyna rasa psów w Polsce, na które wymagane jest pozwolenie z urzędu. W odróżnieniu od psów ras niebezpiecznych, które wystarczy zgłosić, na hodowlę lub utrzymywanie chartów trzeba mieć imienne zezwolenie wydane przez właściwe dla miejsca zamieszkania Starostwo Powiatowe. Wynika to z przepisów Prawa Łowieckiego i jest związane z niezwykle silnym instynktem łowieckim tych psów. Regulacje te mają za zadanie ograniczać i eliminować zjawisko kłusownictwa z chartami. Za tego rodzaju działalność grożą surowe kary, łącznie z bezwzględną karą więzienia dla właściciela – wskazują organizatorzy wydarzenia.

Dodają jednocześnie, że niestety w Polsce wiele psów tej rasy trzymanych jest przez kłusowników. Z reguły psy kłusownicze są przetrzymywane w niegodnych warunkach – w piwnicach, szopach – w ukryciu przed sąsiadami, władzami lokalnymi, policją. Często są głodzone, by podczas polowania były efektywniejsze. Bardzo często mają spiłowane zęby, by nie zabić zwierzyny a jedynie dopaść ją i pozostawić łup dla kłusownika. Po kontuzjach niejednokrotnie są zabijane lub porzucane. Rzadko mają zapewnioną właściwą opiekę weterynaryjną. Wiele z takich psów jest odbieranych kłusownikom i trafiają do adopcji. Dlatego też postanowiono szerzyć o tym wiedzę, by ludzie wiedzieli, że ta rasa wykorzystywana jest często w tak haniebny sposób.

W Hiszpanii, w odróżnieniu od Polski, polowanie z chartami jest legalne. Psa myśliwskiego rasy galgo (chart hiszpański) lub podenco można kupić już za kilka euro. Niestety, kiedy pies przestaje być skuteczny, jest porzucany lub okrutnie zabijany.
Szacuje się, że w Hiszpanii rocznie ginie nawet 100 000 psów rasy galgo i podenco. Co roku, po zakończeniu sezonu myśliwskiego, w dniu 1 lutego zaczyna się masakra niepotrzebnych galgos. Są torturowane, wieszane na drzewach, zrzucane ze skał, wrzucane do jaskiń, dołów i studni.

1 lutego został nazwany Dia del Galgo, czyli Dniem Charta. Co roku, w pierwszą niedzielę lutego, w całej Hiszpanii oraz w wielu miastach Europy odbywają się wielotysięczne marsze w obronie praw psów myśliwskich w Hiszpanii. Niestety lobby myśliwskie jest w tym kraju niezwykle silne, a zmiana przepisów bardzo trudna. Hiszpania jest jedynym krajem w Europie, gdzie charty traktowane są jak przedmioty a nie jak czujące, żywe istoty.

W kilku krajach nadal wykorzystuje się charty do wyścigów. Wielka Brytania, Australia, kraje Bliskiego Wschodu to miejsca, gdzie na torach wyścigowych charty są eksploatowane w gonitwach hazardowych. Niestety grupowe wyścigi powodują, że psy biegają na granicy swoich możliwości. Prowadzi to często do skomplikowanych kontuzji, których leczenie bywa nieopłacalne dla właścicieli, więc kończy się zabiciem charta. Smutny los czeka również charty, które są już zbyt wolne by wygrywać. Wiele organizacji prozwierzęcych na całym świecie walczy o to, aby całkowicie zdelegalizować hazardowe wyścigi chartów.

Chartoterapia to pomaganie chartom – leczenie rannych, adopcja bezdomnych, ratowanie psów i obdarowywanie ich szczęśliwym życiem. Chartoterapia to również leczenie chartami – każdy właściciel charta wie, że te psy zmieniają życie. Podnoszą jego jakość i pomagają radzić sobie z codziennością.

Chartoterapia to także nieformalna grupa ludzi, którzy lubią charty (z wzajemnością). Działają od 2021 roku, a społeczność skupia coraz więcej osób, obecnie jest to kilkadziesiąt osób aktywnie działających w całej Polsce oraz kilkuset sympatyków. Współpracę z Fundacją Wzajemnie Pomocni rozpoczęto na początku lutego 2023, wspierając działania na rzecz adopcji bezdomnych chartów znajdujących się pod jej opieką.

(fot. materiały organizatora)

Dodaj komentarz