Sobota, 27 kwietnia 202427/04/2024
690 680 960
690 680 960

Wirtualna wycieczka po gminie Siennica Różana (panoramy 360)

Zapraszamy na wirtualny spacer po gminie Siennica Różana. Znajdziecie tutaj idealne miejsca do odpoczynku i wytchnienia od miejskiego zgiełku.

Razem ze zwiedzajlubelskie.pl zapraszamy na wirtualny spacer po gminie Siennica Różana. Gmina posiada niesamowity urok. Przede wszystkim bardzo dobrze rozwija się, co można zauważyć na przykładzie zadbanych budynków m.in. szkół, Centrum Kultury, Urzędu Gminy, które stanowią wizytówkę tej miejscowości.

Staw przy kościele p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny jest idealnym miejscem, w którym mieszkańcy mogą spędzać swój wolny czas, spacerując i ciesząc się pięknym widokiem oraz czystym powietrzem.

Dodatkowo na panoramie 360° możecie zobaczyć neogotycką gorzelnię pochodzącą z XX wieku, spichlerz znajdujący się w miejscowości Zagroda oraz kościół p.w. św. Michała Archanioła.

Do spacerów zachęcają przede wszystkim piękne widoki oraz nieskazitelna przyroda.

Gmina w roku 1995 otrzymała pierwszą z nagród od Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Wałęsy za zajęcie II miejsca w „Konkursie na najbardziej ekologiczną gminę w Polsce”. Od tamtej pory Siennica Różana była wielokrotnie nagradzana.

Wirtualna wycieczka po gminie Siennica Różana (panoramy 360)

Rys historyczny

Pierwszymi znanymi właścicielami Siennicy byli Sienniccy herbu Bończa. Pierwszym właścicielem wsi Siennica Różana z rodu Bończy był Mikołaj z Wojcieszkowic i dopiero jego potomkowie zwali się Siennickimi.

Właścicielami Siennicy było wiele znakomitych rodów. W 1419r. właścicielem Siennicy był Mikołaj z Wojcieszkowic. O Siennickich jako właścicielach wsi dowiadujemy się ze źródeł XVI wiecznych. Na początku XVI wieku właścicielem był jeden z najwybitniejszych działaczy politycznych Mikołaj Siennicki, podkomorzy chełmski, który w latach 1550 – 1578 był posłem na sejm i współautorem tzw. artykułów henrykowskich i ustawy o trybunale koronnym.

W 1531 roku współwłaścicielem Siennicy Różanej został Mikołaj Rej, któremu tę wieś w posagu wniosła żona Zofia. „Rej wraz z żoną zamieszkiwał w Siennicy i zaczął zagospodarowywać rozległe, lecz słabo zaludnione ziemie”. „Zachowały się tu wszystkie elementy charakterystyczne dla dawnej wsi tj. kościół, dwór, karczma, cmentarz.

Następnie właścicielami byli Gorzkowscy z Nagłowic, Poletyłowie. W 1875 roku majątek Siennickich kupił książę Stefan Lubomirski, który był jego właścicielem do 1928 roku, do czasu zakupu majątku przez Jerzego Koszarskiego.

2015-03-15 12:28:58
(fot. zwiedzajlubelskie.pl, oprac. zwiedzajlubelskie.pl/strona UG)

Jeden komentarz

Z kraju