Jest winny, ale nie poniesie kary. Sprawa kierowcy autobusu, który wjechał w drzewo, umorzona

Zapadł wyrok w sprawie Mariusza S., kierowcy autobusu komunikacji miejskiej, oskarżonego o spowodowanie wypadku na ul. Kosmowskiej. Sędzia uznał go winnym, jednak nie orzekł wobec niego kary.

Przed Sądem Rejonowym Lublin-Zachód zapadł wyrok w sprawie głośnego wypadku na ul. Kosmowskiej w Lublinie. W połowie stycznia ub. roku, na wysokości skrzyżowania z ulicą Kurantową, autobus komunikacji miejskiej zjechał z drogi i uderzył w drzewo. Ustalenia policjantów wykazały, że jadący pod górę autosan, na łuku jezdni zjechał na pobocze a następnie z impetem uderzył w drzewo. Do szpitala przetransportowano siedem osób, sześcioro pasażerów, w tym dwoje dzieci, oraz kierowcę autobusu. Większość nie doznała poważniejszych urazów. Jedynie u trzech osób zdarzenie zakończyło się groźniejszymi obrażeniami ciała: urazem nogi, szyi i kręgosłupa.

Prokuratura Rejonowa Lublin-Północ postawiła kierowcy zarzuty spowodowania wypadku. Jego przyczyną było niedostosowanie przez kierującego autobusem prędkości do panujących na drodze warunków a w wyniku tego utrata panowania nad pojazdem. Mariusz S. przyznał się do winy i złożył i wraz z aktem oskarżenia do sądu trafił również jego wniosek o wydanie wyroku skazującego bez przeprowadzania rozprawy. Kierowca autobusu w porozumieniu z prokuratorem, zaproponował dla siebie karę jednego roku pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na okres 3 lat. Do tego zakaz prowadzenia pojazdów przez najbliższe dwa lata.

Na dzisiejszym ogłoszeniu wyroku sędzia przychylił się do oskarżeń prokuratury, jednak uznał, że sprawę warunkowo umorzy. Na decyzję sądu wpłynęło przede wszystkim zachowanie 45-latka. Zarówno tuż po wypadku zachował się jak należy, mianowicie pierwsze co zrobił, to rzucił się na pomoc pasażerom, jednocześnie wezwał też na miejsce służby ratunkowe. W trakcie śledztwa współpracował z prokuraturą, nie uchylał się od odpowiedzialności, jak też sam wnioskował o wymierzenie dla siebie kary. W przeszłości nie był również nigdy karany.

Stąd decyzja sędziego, iż pomimo tego, że Mariusz S. jest winien spowodowania wypadku, to jednak zasługuje na drugą szansę. Kierowca poniesie jednak konsekwencje finansowe. Każdemu z pasażerów, którzy ucierpieli w wypadku, musi wypłacić nawiązkę w kwocie 1500 złotych. Wyrok nie jest prawomocny.

(fot. lublin112)
2017-03-21 21:36:31

Zobacz również

25 komentarzy

 1. I niech też będzie to też czerwona kartka dla drogowców , którzy ze względu na oszczędności odśnieżają tylko połowę ulicy . Drogowcy nie są tutaj bez winy i niech nie wykorzystują tego faktu że w Polsce przymyka się oko na ich niedociągnięcia . W Niemczech to taki zarządca drogi pierdziałby za to w pasiaki . Zdjęcia z wypadku same za tym przemawiają .

  • Marian Kowalski

   nawierzchnię ocenia kierowca i podejmuje decyzję czy jechać i z jaką prędkością! Warunki na drodze nie zwalniają kierowcy z myślenia, nikt go do jazdy nie zmusił! Podjął decyzję i to jego wyłączna wina! 1500zł nie powinien wypłacać bo jest ubezpieczenie OC pojazdu!

 2. Szwagier Paderyszczyka siory Mańki brat rodzony

  Witam napiszę to raz i nie będę więcej powtarzał. do redakcji lublin112. KARMIENIE NAS PRZYMUSOWYMI REKLAMAMI KTÓRYCH NIE MOŻNA WYŁĄCZYĆ PO NP. 5 SEKUNDACH JEST ŻAŁOSNE!!!! Rozumiem cieszcie się popularnością i chcecie na tym zarobić. Ale powinna być opcja że po 5 sęk. mogę pominąć reklamę a nie oglądać ją po raz 10- ty w ciągu godzinki przeglądania serwisu. Jak tak dalej będzie nie tylko ja rezygnuję z przegprzeglądania serwisu. Pozdrawiam, i pomyślcie o tym.

  • Zainstaluj sobie adblocka i nie będziesz miał reklam.

  • Też nie jestem z tego powodu zadowolony ale…
   Zrezygnujesz z przeglądania serwisu i co dalej?
   Zaczniesz odwiedzać konkurencyjne serwisy, na których po dwóch zdaniach pojawia się „kup prenumeratę cyfrową ……” ?

 3. Ten kto wypuścił świeżaka na tak ciężkie warunki i ten kto nie dopilnował odśnieżenia Kosmowskiej pozostali bezkarni. .

 4. Jakies sady sie robia madrzejsze w tym wszystkim…

 5. Brawo Sąd, mądry wyrok.

 6. Kpina.
  Sprawca wypadku „uniewinniony” za to, że zachował się zgodnie z tym, czego wymagało od niego prawo i udzielił pomocy poszkodowanym.
  Granda.

  • Kuba , fajną masz tę fotkę przy nicku . Jakby uśmiechnięta klapa od sedesu . Czyżbyś z pod niej nadawał na fali 112 ?

  • Nie karany, wyraził skruchę,pomagał poszkodowanym nie unikał odpowiedzialności. To czego Kuba się spodziewałeś?Dożywocia?

   • Zawiasów i prac społecznych.

    • wnioskuj o prace społeczne dla drogowców – za to że nie wystarczająco odśnieżyli drogę.

     • Tak się składa, że tego samego dnia rano jechałem na Czechów… dojechałem w jednym kawałku, pomimo warunków. Jak się nie umie dostosować prędkości do warunków jazdy, to najlepiej drogowców obwiniać. Śnieg padał, było ślisko, to należało zdjąć nogę z gazu a nie zaiwaniać.

  • Oj Kuba, Kuba… późno czytałeś stąd pewnie nie doczytałeś.
   Kierowca jest winny, ale nie poniesie kary.
   Taki drobny niuans…

 7. i prawidłowo nic nie powinien za to dostać był trzeźwy wiec nie jego wina wypadek najlepszemu sie może zdarzyć jesteśmy tylko ludźmi i takie rzeczy się zdarzają ale taki dzisiejszy świat ze bandyci dostają całe nic a porządni ludzie co chcą pracować muszą się stresować zeby ich ktoś nie zamkną za jakis błąd nie stety to jest droga i wszystko sie moze zdarzyć jak sie ktoś boi o siebie to niech idzie do jaskini i siedzi przy świeczce może mu sie nic nie stanie chociaż i to nie jest do końca pewne wypadek to wypadek nigdy nie jest umyślny jak sama nazwa mówi WYPADEK kierowca to ciężki kawałek chleba i tu nie da sie wszystkiego przewidzieć

 8. Wisnia.
  Tylko najlepsi ida siedziec na 12 lat za nie umyslnasc a kierowcy mpk sa bezkarni. To jest jakis zart! Nie ma wymiaru sprawiedliwosci w Polsce. Nie oszukujmy sie….
  Ciekawe czy bys tak gadal jak by w tym wypadku bral udzial twoj syn, corka, zona lub ktos bliski z rodziny. Tez bys nagradzal kierowce mpk bezmozga?

  • Ale nikt go tu nie nagradza. I owszem, nawet jeśli bym nawet sam był poszkodowany, to wiem, że takie rzeczy się zdarzają. Już nie mówiąc, że w autosanach sterownik potrafi czasem dawać gazu zamiast hamować 🙂

 9. Brawo sąd ! Wszyscy żyją i to jest najważniejsze a błąd kazdemu może sie przytrafic

 10. Mądry wyrok i sprawiedliwy.

 11. Wiklinowy Nocnik

  Hehe i dalej moze chlop jezdzic

 12. Rozsądny wyrok.

 13. Znajomy sędzia prowadził sprawę i dlatego taki wyrok☺

 14. fajnego masz znajomego – zazdroszcze ja mam normalnych

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7302zł 0.17%
  • GBP 4.8878zł -0.27%
  • EUR 4.4139zł 0.09%
  • CHF 4.0856zł -0.34%

  Polub nas

  Darmowe ogłoszenia lokalne

   Materiały wideo

   Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
   Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
   99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
   W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
   W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

   Co? Gdzie? Kiedy?

   Festiwal Baniek Mydlanych w Łukowie
   Kino CSK: W piątek będzie można obejrzeć „Babyteeth”
   Kino na dachu CSK. Będzie można obejrzeć film „Szczęki”
   Meeting Of Styles, Lublin Poland 2020
   Największe w Europie dmuchane tory przeszkód pojawią się w puławskiej Marinie