Piątek, 26 kwietnia 202426/04/2024
690 680 960
690 680 960

Ważne ostrzeżenie pogodowe! Burze gradowe zbliżają się do województwa lubelskiego

W najbliższych godzinach oczekiwane jest nadejście znacznego pogorszenia pogody. Pierwsze burze pojawią się na zachodzie województwa lubelskiego około godziny 19.

W sobotę Polska znajduje się w rozległym obszarze obniżonego ciśnienia związanym z niżem atlantyckim o imieniu „JANTRA” ulokowanym nad Morzem Norweskim. Z północnego-zachodu na południowy-wschód przemieszczać ma się front chłodny poprzedzony linią zbieżności wiatru. Przeważający obszar naszego kraju jest w powietrzu zwrotnikowym. Jednak za frontem napływa chłodniejsza masa o cechach polarno-morskich o chwiejnej równowadze termodynamicznej. Rozwój burz obserwowany jest także na drugorzędnym froncie chłodnym na Pomorzu Zachodnim.

Bieżące obserwacje satelitarne, synoptyczne i radarowe wskazują, że do Polski wschodniej zbliżają się burze. Ich główny rozwój ma miejsce na linii zbieżności przed frontem.

Temperatura na stacjach Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wyniosła o godzinie 16 od 29°C do 31°C. W kolejnych godzinach temperatura powietrza zacznie się stopniowo obniżać. Na stacji IMGW w Radawcu temperatura w klatce meteorologicznej wyniosła dziś 31,2°C. Natomiast w Świdniku, na stacji lotniskowej zanotowano aż 32°C. Nieco chłodniej jest w Terespolu, gdzie temperatura wzrosła do 30,5°C o godzinie 16. We Włodawie na stacji odnotowano 29,9°C, w Zamościu temperatura wyniosła 29,8°C.

W kolejnych godzinach oczekiwane jest nadejście pogorszenia pogody. Spowodowane jest to wędrówką frontu chłodnego, którą poprzedza linia zbieżności wiatru. Najprawdopodobniej pierwsze burze pojawią się na zachodzie województwa lubelskiego. Przyjąć powinny one formę struktur wielokomórkowych. Zacząć grzmieć powinno około godziny 19.

Najpierw burze pojawią się na terenie powiatów: łukowskiego, ryckiego, puławskiego, opolskiego oraz kraśnickiego. W kolejnych godzinach strefa burz przemieszczać ma się na wschód. W czasie burz prawdopodobne opady gradu do 2 cm, miejscami możliwe nieco większe gradziny. Podczas występowania zjawisk burzowych opady do 30-40 mm, co może prowadzić do zalań. Wiatr w czasie burz do 80 km/h.

Najpóźniej zjawiska burzowe dotrą nad wschodnią, południowo-wschodnią część województwa lubelskiego. Stać powinno to się dopiero w nocy.

Prognozy modeli wskazują, że przez całą noc na obszarze Polski wschodniej możliwe są burze. Największe zagrożenie panować będzie w pierwszych godzinach po zachodzie słońca. Następnie konwekcja burzowa przynosić mają opady deszczu do 20 mm, początkowo także drobny grad i wiatr do 70 km/h.

Lokalnie burzowa aura utrzyma się do godzin porannych w niedzielę. Jutro burzowo będzie zwłaszcza na południu i południowym-wschodzie województwa lubelskiego. Rozwój burz możliwy jest już w pierwszej części dnia, ale lokalnie grzmieć może na krańcach wschodnich do końca dnia, gdzie zalegać ma jeszcze ciepłe, wilgotne oraz chwiejne powietrze.

Niedziela przyniesie istotne pogorszenie pogody w regionie. W pierwszej części dnia front chłodny powodujący wymianę mas powietrza opuszczać zacznie Polskę wschodnią. Lokalnie w pierwszej części dnia możliwe są burze. Zwłaszcza na południowym-wschodzie i wschodzie regionu, gdzie zalegać może jeszcze cieplejsze i niestabilne powietrze. Najdłużej burzowa aura utrzyma się przy granicy z Ukrainą, tam może grzmieć nawet do późnego popołudnia. Temperatura wyniesie od 20°C do 24°C.

W poniedziałek temperatura temperatura wyniesie od 23°C do 25°C. Zachmurzenie małe i umiarkowane. Głównie chmurami Cumulus. Miejscami niewykluczone są niewielkie opady atmosferyczne. Kolejne dni z temperaturą typową dla polskiego lata. Termometry wskażą od 23°C do 26°C.

Niewykluczone, że na przełomie sierpnia i września wystąpi upał oraz silne burze. Prognozy jednak na tak odległy okres są obarczone dużym błędem i będzie trzeba je zweryfikować w kolejnych dniach.

Prawdopodobieństwo wystąpienia dzisiaj burz wynosi 90% na obszarze Polski wschodniej.

Najnowsze informacje pogodowe
Położenie opadów i lokalnych burz

(fot. fanipogody.pl)

9 komentarzy

  1. Burze gradowe zbliżają się do województwa lubelskiego – no to będzie sie działooo…

  2. W Lublinie nie przewiduję burzy według obserwacji nieba i modeli pogodowych.

  3. Gdzie tam, taka tam pisanina i straszenie ludzi. Ostrzeżenie pierwszego stopnia, to nic takiego strasznego.

  4. No dobra czekam. Ale nigdzie nie” błyszczy”

  5. Właśnie blyska nad Zemb.tere.i wieje po byku

  6. Przejdzie bokiem

  7. Dziwne ze dziś w 2020 roku prognozy pogody gorzej się sprawdzają niż 20,30lat temu.

    • Dziwne, że mimo dostępnych bardzo dobrych narzędzi w sieci, wiele osób nie potrafi z nich korzystać :). Tak, burze były w regionie i to intensywne ;).

Z kraju