Wtorek, 23 kwietnia 202423/04/2024
690 680 960
690 680 960

W Świdniku powstaje fabryka Grupy TRILUX. Będzie praca dla ćwierć tysiąca osób

W Świdniku powstaje pierwsza w Europie Środkowo-Wschodniej fabryka Grupy TRILUX, globalnego eksperta oświetleniowego specjalizującego się w ekologicznych i zaawansowanych technologicznie rozwiązaniach B2B. Zakład o powierzchni 23 000 m kw. wybuduje Panattoni. W nowej fabryce zatrudnienie znajdzie 250 osób, ale co ważniejsze, docelowo będzie ona kluczowym hubem dla Grupy TRILUX w tej części Europy.

Pierwsza w Europie Środkowo-Wschodniej fabryka Grupy TRILUX

15 lutego 2024 roku w Świdniku odbyła się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod pierwszą w Polsce fabrykę niemieckiego inwestora. Grupa TRILUX posiada już sześć zakładów produkcyjnych w Europie i Azji, a w Polsce obecna jest od 2004 roku, za pośrednictwem biura handlowego w Warszawie, z którego do tej pory obsługiwała klientów biznesowych z Europy Wschodniej. Firma w modelu B2B oferuje rozwiązania oświetleniowe typu „smart” dedykowane biurowcom, obiektom przemysłowym, handlowym, edukacyjnym czy zdrowotnym, ale też oświetlenie efektowe, które znajdują zastosowanie w architekturze na zewnątrz i wewnątrz budynków. Do flagowych rozwiązań firmy należą te oferowane pod marką TRILUX SIMPLIFY YOUR LIGHT i Zalux.

– Inwestycja umożliwi Grupie TRILUX nie tylko zwiększenie mocy produkcyjnych i montażowych oraz usprawnienie logistyki w tej części Europy, ale także rozwój nowych produktów oraz prowadzenie działań administracyjnych i IT – podkreśla Hubertus Volmert, CEO Grupy TRILUX i dodaje – Naszym celem jest konsolidacja, ale też dalszy rozwój sprzedaży i umocnienie naszej pozycji na niezwykle szybko rozwijających się rynkach Europy Środkowo-Wschodniej.

TRILUX zadanie wybudowania nowego zakładu produkcyjnego w Świdniku powierzył firmie Panattoni, która w Polsce dostarczyła już ponad 14,6 mln m kw. powierzchni przemysłowej, z czego około 30 proc. stanowią realizacje szyte na miarę (BTS). W jej portfolio w Europie Środkowo-Wschodniej jest już ponad 100 obiektów wybudowanych w formule built-to-suit. Ten najnowszy powstaje w Świdnickiej Strefie Aktywności Gospodarczej, a w transakcji pośredniczyła agencja doradcza CBRE.

Uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego

W uroczystości wmurowania kamienia węgielnego udział wzięli przedstawiciele TRILUX – Hubertus Volmert, CEO, Arkadiusz Lewenko, General Manager Central & Eastern Europe oraz Piotr Mokrzan, Plant Manager, Panattoni – Maciej Zawada, BTS Development Director a także przedstawiciele władz lokalnych – Waldemar Jakson, burmistrz Świdnika, Marcin Dmowski, zastępca burmistrza Świdnika oraz zaproszeni goście. Ukończenie obiektu zaplanowane jest na czerwiec tego roku.

– Wmurowanie kamienia węgielnego jest zawsze szczególnym momentem – to dla nas ogromne wyróżnienie i zobowiązanie, że TRILUX powierzył właśnie nam realizację swojej pierwszej w regionie, a jednocześnie tak ważnej inwestycji. Charakter obiektów szytych na miarę wymaga indywidualnego, partnerskiego podejścia i doskonałego zrozumienia potrzeb klienta – mówi Maciej Zawada, Development Director w Panattoni BTS.

Fabryka o powierzchni prawie 23 000 m kw. będzie pierwszym tego typu obiektem Grupy TRILUX w Europie Środkowo-Wschodniej, a jak podkreśla Marek Foryński, Managing Director, Panattoni BTS.

– Wybór Świdnika potwierdza zarówno ogromny potencjał tego miasta, jak i znaczenie Polski dla rozwoju przedsiębiorstw w regionie CEE. Zgodnie z aktualnymi trendami, lokalizacja zakładu pozwoli firmie być bliżej klientów, a co za tym idzie zabezpieczyć łańcuchy dostaw i reagować szybciej na dynamiczne potrzeby lokalnego rynku. Naszą rolą jest dostarczenie idealnie dopasowanego obiektu, który umożliwi efektywne wykorzystanie potencjału lokalizacji w wieloletniej perspektywie.

– Przy wyborze lokalizacji Polska nie była jedynym krajem branym pod uwagę. Cieszę się ogromnie, że w procesie due diligence to właśnie nasz kraj wygrał – podkreśla Arkadiusz Lewenko, General Manager Central & Eastern Europe, TRILUX. Wierzę, że demokratyczną i otwartą kulturą pracy, która jest rzeczywistym wyróżnikiem TRILUX jako pracodawcy, uda nam się nie tylko przyciągnąć do naszego zakładu w Świdniku wielu utalentowanych ekspertów w dziedzinie nowoczesnych technologii i ekoprojektowania, ale także osoby o takich specjalizacjach, jak inżynier procesu ds. zarządzania łańcuchem dostaw czy planista produkcji – dodaje.

– Dla Świdnika pojawienie się kolejnego inwestora to potwierdzenie atrakcyjności naszego miasta, zarówno pod kątem kapitału ludzkiego, jak też infrastrukturalnego – powiedział Waldemar Jakson, burmistrz Świdnika.

– Nowe miejsca pracy to nie tylko zwiększenie konkurencyjności zatrudnienia, ale też wymierna korzyść dla mieszkańców. Cieszę się, że po raz kolejny udało nam się przyciągnąć inwestora oferującego ekologiczne rozwiązania, co jest spójne z polityką rozwoju miasta – dodaje Marcin Dmowski, zastępca burmistrza Świdnika.

Nowa fabryka elementem w strategii zrównoważonego rozwoju

Nowy zakład to istotny element w strategii zrównoważonego rozwoju firmy TRILUX. Skrócenie transportu do europejskich odbiorców pozwoli zredukować ślad węglowy, a Panattoni zadba o standardy związane ze zrównoważonym budownictwem. Budynek przejdzie certyfikację metodą BREEAM na poziomie Excellent. Zarówno w hali produkcyjnej, jak i w przestrzeniach biurowych zaimplementowane zostanie nowoczesne oświetlenie wraz z systemem sterowania DALI (elementy systemu oraz oprawy dostarczy TRILUX). Ściany elewacyjne oraz dach budynku będą miały zwiększoną izolacyjność, a w oknach zamontowane zostaną wewnętrzne i zewnętrzne żaluzje.

Ponadto dach budynku zostanie wzmocniony, co umożliwi w przyszłości montaż instalacji fotowoltaicznej. Dla pracowników przewidziano infrastrukturę rowerową, a także punkty ładowania samochodów elektrycznych. W fazie projektowania jest rozbudowana aranżacja zieleni i małej architektury przed wejściem do biura i przy tarasie, która obejmie między innymi ławki, rabaty wielogatunkowe, nawierzchnię mineralną. W trosce o zachowanie bioróżnorodności przewidziana jest także łąka kwietna, nasadzenia drzew i krzewów rodzimych gatunków oraz hotele dla owadów.

Fabryka TRILUX będzie zlokalizowana w okolicy ważnych węzłów komunikacyjnych i dróg S12 i S17, które pozwolą na szybką dystrybucję na terenie kraju oraz całego regionu CEE. Dodatkowym atutem lokalizacji jest bliskość Portu Lotniczego Lublin. Firma będzie również korzystać z potencjału ludzkiego regionu, w tym Lublina, który jest ważnym ośrodkiem akademickim.

W Świdniku powstaje fabryka Grupy TRILUX. Będzie praca dla ćwierć tysiąca osób

fot. panattonieurope.com

(Źródło: panattonieurope.com)

30 komentarzy

 1. zakład w 4 miesiące to zasadniczo przepakownia

 2. Tutaj ważne jest każde miejsce pracy a czym tych miejsc jest więcej to warunki pracy też się poprawiają. Podziękujmy każdemu kto się przyczynił do promocji regionu i przyciągnięcia nowego inwestora. Świdnik dobrze się rozwija i jest chyba inspiracją dla większego Lublina.

 3. Ćwierć tysiąca…:):):) to tak jak z tym traktorem co miał zepsute koło, ale aż trzy są dobre :):):)

 4. Czyli 250 osób ale lepiej brzmi ćwierć tysiąca 🙂 coś jak z kołami od traktoru. Jedno zepsute ale za to trzy dobre! Kabaret.

 5. Jaks. on aż sobie włosy pofarbował z taj okazji…Hahahahahaahahah

 6. Lepiej to niż kolejne Aldi i Biedronki w Lublinie.
  Ale rzeczywiście „ćwierć tysiąca to brzmi dumnie”, jak człowiek pomyśli, że taki Świdnik ma PZL, w których pracuje ponad 3000 ludzi.
  A Lublin co?
  FSC?
  Nie ma.
  Ursus?
  (i odlewnia, i potem prywaciarz)
  Nie ma.
  Agromet?
  (egzystuje jako Sipma – 300 zatrudnionych zdaje się)

 7. Może w końcu zatrudnienie znajdą panie i panowie mieszkający w leżących wieżowcach przy dworcu Świdnik Miasto.

 8. Brak słów…
  Dla mnie to kolejny obóz pracy i tyle.
  A tak poza tym- to mam przyrodzenie długości…
  prawie ćwierć metra!!!
  Działa na wyobraźnię?
  Co???
  😝

 9. 250 osób… Ale ćwierć tysiąca za to jak brzmi…. Potęga i basta…

Dodaj komentarz

Z kraju