Wtorek, 21 maja 202421/05/2024
690 680 960
690 680 960

Czym różni się architektura od architektury wnętrz i architektury krajobrazu?

Ktoś inny będzie potrzebny, gdy będziesz chciał urządzić wnętrze domu, ktoś inny przygotuje projekt budynku, a jeszcze ktoś inny będzie mógł wykonać projekt ogrodu. Zapoznaj się z różnicami w tych zawodach, aby wiedzieć, czyjej pomocy potrzebujesz.

Czego możesz oczekiwać od architekta?

Wiele określeń w naszym języku jest używanych zamiennie, choć nie zawsze mają one takie samo znaczenie. Z tego powodu może się wydawać, że architekt i architekt wnętrz lub krajobrazu to dokładnie ta sama osoba, a tak nie jest. Chociaż każda z tych osób zajmuje się projektowaniem, to jednak zakres ich działania jest inny.

Przede wszystkim architekt odpowiada za projektowanie założeń urbanistycznych, budynków i ich otoczenia, typografii, jak również może kierować zespołem projektowym, skupiającym w sobie specjalistów z różnych branż. Oczywiście może się zapisać na stacjonarny kurs rysunku architektury, na którym będzie doskonalił swoje umiejętności, ale żeby posiadać uprawnienia do projektowania, musi ukończyć studia na wydziale architektury na uczelni technicznej.

Chcesz pracować jako architekt? Musisz zdobyć szeroką wiedzę, nie tylko z zakresu projektowania, ale również tą związaną z kontekstem kulturowym, społecznym czy historycznym, aby móc w nie wpasować zlecony projekt. Dodatkowo powinieneś posiadać ogólną wiedzę na tematy związane z tworzeniem konstrukcji i instalacji, aby były zgodne z warunkami technicznymi i normami.

Kiedy skorzystać z pomocy architekta wnętrz?

Zaprojektowaniem domu, układu pomieszczeń i rozmieszczeniem poszczególnych instalacji zajmie się architekt. Jednak chcąc zaprojektować wnętrze poszczególnych pomieszczeń, tak aby były one funkcjonalne i odpowiadały Twoim oczekiwaniom, powinieneś skorzystać z pomocy architekta wnętrz.

Będzie to osoba, która ukończyła odpowiednie kursy na przykład https://nauka-rysunku.pl/kurs-rysunku-architektura/ i która na swoją specjalność wybrała projektowanie wnętrz. Po takim szkoleniu architekt wnętrz będzie wiedział, jak tworzyć odpowiednie kompozycje, jakie dobierać dekoracje, jak powinna być wykorzystywana ergonomia, czy jak tworzyć funkcjonalne układy w przestrzeniach użytkowych.

Taka osoba powinna mieć również podstawową wiedzę na temat budynku, jak również instalacji hydraulicznej czy elektrycznej, aby wiedzieć, jakie działania w projektowaniu wnętrz można przeprowadzić. Wiedza architekta powinna obejmować również zagadnienia związane ze ścianami nośnymi, których nie można wyburzać, jak i z działowymi, które można usunąć, jeśli to pasuje do koncepcji planowanego wnętrza.

Dom to nie wszystko, zadbaj też o wygląd posesji

Nawet pięknie zaprojektowany dom nie wzbudza podziwu, jeśli jego otoczenie będzie zaniedbane i zniszczone. Dlatego po wybudowaniu domu i urządzeniu jego wnętrza powinieneś zadbać o resztę posesji, czyli o ogród. Możesz go zaprojektować samodzielnie albo zlecić specjaliście takiemu jak architekt krajobrazu.

Może on projektować nie tylko przydomowe ogródki, ale również całe układy krajobrazowe, które musi wkomponować w to, co naturalnie znajduje się na danym terenie. W tym wszystkim architekt krajobrazu powinien korzystać z wyobraźni przestrzennej, którą może rozwijać podczas odpowiednich kursów m.in. https://www.domin-warszawa.pl/kurs-na-architekture/.

Taki architekt krajobrazu zajmuje się wyłącznie krajobrazem, a więc nie projektuje budynków, ani wnętrz, za to jego wiedza na temat ogrodów jest znacznie większa niż ta, którą może pochwalić się architekt. Dodatkowo podczas nauki będzie zdobywał wiedzę pozwalającą na korzystanie z nowoczesnych metod wizualizacji, dzięki którym będzie mógł przedstawić bardzo dokładny i szczegółowy projekt.

Ciekawostką może być również fakt, że to właśnie architekt krajobrazu będzie odpowiedzialny za przygotowanie i przeprowadzeniu projektu, który będzie miał zmienić przestrzeń, w której do tej pory znajdowały się obiekty przemysłowe. Jak zatem widać, pod określeniem architekt może kryć się wiele różnych specjalizacji, dlatego zanim zatrudnisz osobę używającą takiego tytułu, powinieneś sprawdzić, czym konkretnie się zajmuje.

Jeśli potrzebujesz kogoś, kto przygotuje projekt budynku, wybierz architekta. Nie wiesz, jak masz urządzić poszczególne pomieszczenia, aby były funkcjonalne? Zdecyduj się na zatrudnienie architekta wnętrz. Z kolei, jeśli Twój ogród ma być zadbany i ma pasować do otoczenia, skorzystaj z wiedzy architekta krajobrazu.

Artykuł sponsorowany