Piątek, 26 kwietnia 202426/04/2024
690 680 960
690 680 960

W piątek na obszarze województwa lubelskiego możliwe gwałtowne burze

Dzisiaj cała Polska znajduje się w obszarze obniżonego ciśnienia. Od południowego-wschodu napływa coraz cieplejsze i bardziej wilgotne powietrze polarno-morskie, prognozowane są gwałtowne zjawiska konwekcyjne.

Od kilku dni do naszej części Europy docierają masy powietrza z południa, południowego-wschodu i wschodu. Wysoka wilgotność sprzyja utrzymywaniu się dużego i całkowitego zachmurzenie oraz opadów deszczu. Lokalnie formowały się nawet mgły. Wczoraj pod wieczór do wschodniej części Polski wkroczył kolejny front ciepły niosący następną porcję opadów deszczu o zmiennym natężeniu. Tuż za nim napłynęło nieco cieplejsze powietrze.

Od rana na obszarze województwa lubelskiego występuje zachmurzenie duże do całkowitego, miejscami obserwowano krótkotrwałe rozpogodzenia. Aktualnie pada, według radarów meteorologicznych, w południowej części regionu. Strefa opadów konwekcyjnych przemieszcza się z południowego-wschodu na północny-zachód z większą prędkością. Wkrótce dotrze do powiatów centralnych.

Lokalnie mogą pojawiać się dzisiaj pojedyncze komórki burzowe, które mogą przekształcić się w superkomórki burzowe. Prawdopodobne są także większe struktury wielokomórkowe. Na trasie dzisiejszych burz możliwe są ulewne opady deszczu, których akumulacja sięgnąć może od 5 mm do 25 mm, prowadząc nawet do punktowych podtopień. Oprócz tego prognozowany jest możliwy grad o średnicy od 1 cm do 3 cm i wiatr do 75 km/h.

Na termometrach w regionie dziś od 17°C do 22°C. Przy czym graniczna wartość temperatury jest prawdopodobna w sytuacji wystąpienia większych rozpogodzeń. Punktowe burze możliwe są w całym regionie, zwłaszcza od drugiej części dnia. Lokalnie burze utrzymać mogą się wieczorem oraz w nocy. Ryzyko wystąpienia burz w regionie wynosi dziś 50%.

Najnowsze wieści pogodowe

Więcej o dzisiejszych burzach

(fot. pixabay.com)

10 komentarzy

  1. Tak jak i wczoraj będzie? Też miały być i ani jeden piorun nie uderzył w Lubelszczyznę. 50% 😀 Uderzy albo nie 😀

    Moja mówi o 80% na północy województwa. Zakładamy się Fani Pogody?
    Podejmujecie zakład?

    • Chyba ktoś nie rozumie prostego słowa „prognoza” i tekstu w materiale :).

      • Bardzo dobrze rozumiem słowo prognoza. Tyle, że prognoza może być ograniczona do terenu.

        Fragment z Wikipedii: „Lokalna prognoza pogody podawana jest dla określonej miejscowości lub nawet miejsca. Dla przykładu w czasie zawodów żeglarskich różnica w kierunku wiatru przy brzegu i na środku akwenu może stanowić istotny element prognozy. Mezoskalowe prognozy pogody są na skali kilkuset kilometrów. Np. ocena wystąpienia w danym dniu bryzy morskiej jest prognozą mezoskalowa. W skali kilku krajów europejskich mówimy o prognozie regionalnej lub mezoskalowej. Prognozy globalne dawane są dla całej kuli ziemskiej.”

        Czyli jesteśmy w stanie określić prognozę dla miejscowości lub powiatu. Ale to już wyższa szkoła jazdy i nie dla wszystkich. W sumie fan to nie profesjonalista.

        • Dziękujemy za wykład ;). To jest serwis informacyjny, a nie pogodowy :). To jest prognoza dla regionu, a nie dla ulic miast regionu ;).

          • Ja do Was pretensji nie mam bo robicie kawał dobrej roboty. Po prostu uważam, że prognozy wydawane przez Fanów Pogody są na poziomie bardzo amatorskim. Początkujący żeglarz umie lepiej przewidzieć pogodę.

            • W poprzednim sezonie sprawdzalność mieli na poziomie ponad 90%. To dobry wynik 😉
              Poza tym nie musi Pan/Pani pisać pod naszymi materiałami komentarzy pod adresem Fanów Pogody, można to zrobić pokazując swoją twarz i jak odwaga pozwoli porozmawiać z nimi w cztery oczy ;), ale to już może być trudniejsze do wykonania ;).

          • Szkoda, że komentarze znikają, na pewno nie same 😉

            • Nie ma miejsca na bezpodstawne hejtowanie, jak coś Czytelnik ma do Fanów Pogody, można napisać do nich osobiście ;).

        • Dzisiaj nie da się idealnie wytyczyć obszarów. Zwłaszcza, że piątkowy rozwój konwekcji zachodzić będzie na lokalnych strefach zbieżności wiatru, w słabogradientowym polu ciśnienia, bez pomocy frontów atmosferycznych. Nie bez powodu napisaliśmy o ryzyku 50% burz w regionie. Sytuacja nie jest do końca jasna, dużo zależeć będzie od zachmurzenia, które już stopniowo odpuszcza i rozwoju lokalnych stref zbieżności wiatru. Poza tym nawet samo IMGW uważa, że nie da się idealnie co do miejscowości określić obszaru burz. I nie dziwimy się im, bo się fizycznie nie da. Widać to zresztą po jakości prognoz latem i zimą. Geneza powstawania opadów w porze chłodnej jest zazwyczaj inna niż latem.

          To prawda, że największe ryzyko silnych burz jest na północy województwa, ale zagrzmieć może lokalnie w całym regionie.

          Zresztą ostatnie dni pokazują, że nawet profesjonaliści się mylą zwłaszcza z burzami. Widać to po chociażby po wczorajszych prognozach konwekcyjnych IMGW-PIB. Przeważający obszar Polski nie uświadczył ani jednej burzy, gdzie były ostrzeżenia i prognoza burzowa.

          Polecamy śledzić bieżące dane radarowe, zdjęcia satelitarne oraz detektory wyładowań dostępne poniżej.

          https://fanipogody.pl/burza-nad-polska-radar-opadow/

    • Artykuł sponsorowany przez producentów parasoli, kaloszy i gromnic stawianych na parapety.

Z kraju