Piątek, 26 kwietnia 202426/04/2024
690 680 960
690 680 960

W Lublinie powstaną kolejne łąki kwietne. Będą też spacery i warsztaty

Niebawem na terenie Lublina powstaną kolejne kwietne łąki. Co więcej, zostaną one oznaczone a dodatkowo będzie można wziąć udział w spacerach i warsztatach związanymi z tymi terenami.

Bardzo dużą popularnością wśród mieszkańców okazały się łąki kwietne, które zaczęto tworzyć na terenie Lublina. Pierwsza łąka zamiast zielonego trawnika pojawiła się w 2017 roku na skrzyżowaniu ul. Bernardyńskiej i Wyszyńskiego. Powstała jako pilotażowa realizacja w ramach Zielonego Budżetu i od razu zyskała uznanie. Tego typu miejsca nie tylko zachwycają pięknem kolorowych kwiatów, lecz również są źródłem pożywienia oraz schronieniem dla wielu gatunków owadów: trzmieli, pszczół, motyli, ale również ptaków, płazów, a nawet niewielkich ssaków. Wiele roślin, które rosną na miejskich łąkach, to rośliny miododajne, kwitnące, które swoimi barwami urozmaicają wizualnie otoczenie, a niezwykłym zapachem przyciągają nie tylko owady, ale i przechodniów. Co więcej, w tych miejscach nie są stosowane środki ochrony roślin jak również nawozy, co dodatkowo czyni je terenami ekologicznymi.

W tym roku zasiane zostały kolejne łąki: na pasie zieleni w ciągu ul. Głębokiej od skrzyżowania z al. Kraśnicką do ul. Wileńskiej, na ul. Nałęczowskiej przy skrzyżowaniu z al. Kraśnicką, przy al. Unii Lubelskiej, w Wąwozie Rury, nad Zalewem Zemborzyckim oraz na rondzie im. Mokrskiego czyli skrzyżowaniu ul. Zana z Filaretów. Łącznie zajęły one obszar około 1 ha. W ramach kolejnego projektu „Lublin nad łąką przysiadł” realizowanego w ramach III edycji Zielonego Budżetu powstanie sześć nowych, naturalnych łąk. Powstaną one przy al. Kompozytorów Polskich, na polanie przy al. Solidarności/ul.Prusa, przy ul. Doświadczalnej, w pasie zieleni przy Dworku Graffa, przy ul. Romantycznej, a także przy ul. Lwowskiej pomiędzy rondem przy zamku a skrzyżowaniem z ul. Ruską.

Oprócz tego przeprowadzona zostanie kampania edukacyjno-informacyjna obejmująca m.in.: spotkania otwarte i warsztaty, wykonanie tablic informacyjnych oraz opracowanie specjalnej ścieżki edukacyjnej. Uczestnicy zwiedzą również miejskie pasieki na dachach, będą mogli stworzyć własne domki dla owadów zapylających czy też wziąć udział w warsztatach siewu roślin kwitnących. W pierwszej kolejności mają zostać wykonane tablice edukacyjne, a także trasy warsztatowe. Pierwsze spotkanie zaplanowano na 12 sierpnia, wtedy to odbędzie się spacer edukacyjny śladami roślin i owadów zapylających po łąkach kwietnych przy ul. Głębokiej i al. Kraśnickiej, pasiekach CSK i KUL oraz pożytkach w Ogrodzie Saskim. Drugi spacer zaplanowano na 13 sierpnia. Na jego trasie znajdą się łąki kwietne przy al. Unii Lubelskiej, pasieki w galerii Vivo i w CSK oraz pożytki na pl. Kaczyńskiego.

Między 31 sierpnia a 7 września, w zależności od możliwości grup, zorganizowane zostaną warsztaty tematyczne: „Budujemy domki dla owadów zapylających” i „Co znaczy pszczoła” oraz warsztaty z siewu roślin kwitnących połączone z wykładem na ich temat. Będą też kolejne spacery po łąkach, pasiekach i użytkach, podczas których mieszkańcy będą mogli dokładniej poznać ich specyfikę, szczegóły dotyczące występujących na nich roślin i owadów, a szczególnie zapylających kwiaty pszczół. Z kolei już teraz w miejscach, gdzie znajdują się łąki kwietne ustawiane są tablice z informacją „tu kosimy rzadziej”.

W Lublinie powstaną kolejne łąki kwietne. Będą też spacery i warsztaty

W Lublinie powstaną kolejne łąki kwietne. Będą też spacery i warsztaty

(fot. UM Lublin)

9 komentarzy

  1. Będzie co kosić 😉

  2. Chyba wypasać

  3. Świetny pomysł, pięknie to wygląda 🙂

  4. Ta łąka to dla baranów co na Żuka głosowały

  5. Kolejna będzie na Czechowie,tyle że betonowa.

  6. Żeby było lepiej widać co zostało do zabudowy jeszcze 😀

  7. Kosiarki Żuka to wytną.Następnie jego służby nakłamią, że gleba zła i było to celowe.Wtedy wystąpi włodarz (Żuk)i powie że to pomyłka i każe naprawić bo się wydało.Kłamczuchy z Urzędu bez kary do następnego razu itd

Z kraju