Wtorek, 18 czerwca 202418/06/2024
690 680 960
690 680 960

W centralnym punkcie miasta stanie jeleń. To nawiązanie do legendy

Zgodnie z legendą, przed laty Władysław Jagiełło zmierzając na nocleg do Parczewa zgubił drogę. Jego świtę poprowadził do miasta jeleń. Teraz zwierze to jest symbolem Parczewa i niebawem stanie na centralnym placu miasta.

W grudniu ub. roku zakończyła się rewitalizacja centralnego placu w Parczewie. Inwestycja ta była pierwszym etapem projektu pod nazwą „Parczew – tradycja, pasja, nowoczesność”. Na całym placu ułożone zostały płyty betonowe oraz kostka, przy ulicy Strażackiej powstały nowe parkingi, zamontowano nowoczesne oświetlenie oraz monitoring. Dotychczasową fontannę zastąpiła nowa, strumieniowa z 48 dyszami. Do tego stworzono scenę, na której będą się odbywały imprezy plenerowe i występy artystyczne. Całość uzupełniły nasadzenia drzew i krzewów.

Do tej pory brakuje jednak jednego elementu, mianowicie posągu Jelenia Królewskiego. Wraz z początkiem września Burmistrz Parczewa Paweł Kędracki ogłosił konkurs na stworzenie projektu pomnika. Założeniem było m.in. to, aby nawiązywał do wizualizacji przedstawionej w herbie miasta. Wyłoniono trzech laureatów, za najlepszą uznano pracę Karola Badyny z Pracowni Rzeźby „Forma” w Krakowie. Otrzymał on nagrodę w kwocie 1,5 tys. zł. Z kolei budowa pomnika ma kosztować 194 tys. zł.

Jeleń Królewski jest od lat symbolem Parczewa. Związana jest z legendą, wg. której pewnej niezwykle mroźnej i obfitej w opady śniegu zimy król Władysław Jagiełło zmierzał do Parczewa. Miał tam spędzić noc, aby następnie udać się do Lublina przyjąć koronę Królestwa Polskiego ofiarowaną mu wraz z ręką Jadwigi. Jednak jego orszak przemieszczając się po terenach leśnych zgubił drogę. Kiedy zaczęło zmierzchać spomiędzy drzew wyskoczył wielki i majestatyczny jeleń. Zwierzę stanęło przed królewską świtą, a następnie ruszyło przez pola. Król podążył za nim i niebawem dotarł do Parczewa. Wtedy jeleń zawrócił i pogalopował w stronę puszczy.

(fot. UM Parczew)

Autor: redakcja

12 komentarzy

  1. CZYŻBYTO BYŁO MIASTO ROGACZY?

  2. Tyle drzew wyciąć, aby jelenia na betonie postawić. . .