W centralnym punkcie miasta stanie jeleń. To nawiązanie do legendy
13:53 18-10-2020

W grudniu ub. roku zakończyła się rewitalizacja centralnego placu w Parczewie. Inwestycja ta była pierwszym etapem projektu pod nazwą „Parczew – tradycja, pasja, nowoczesność”. Na całym placu ułożone zostały płyty betonowe oraz kostka, przy ulicy Strażackiej powstały nowe parkingi, zamontowano nowoczesne oświetlenie oraz monitoring. Dotychczasową fontannę zastąpiła nowa, strumieniowa z 48 dyszami. Do tego stworzono scenę, na której będą się odbywały imprezy plenerowe i występy artystyczne. Całość uzupełniły nasadzenia drzew i krzewów.
Do tej pory brakuje jednak jednego elementu, mianowicie posągu Jelenia Królewskiego. Wraz z początkiem września Burmistrz Parczewa Paweł Kędracki ogłosił konkurs na stworzenie projektu pomnika. Założeniem było m.in. to, aby nawiązywał do wizualizacji przedstawionej w herbie miasta. Wyłoniono trzech laureatów, za najlepszą uznano pracę Karola Badyny z Pracowni Rzeźby „Forma” w Krakowie. Otrzymał on nagrodę w kwocie 1,5 tys. zł. Z kolei budowa pomnika ma kosztować 194 tys. zł.
Jeleń Królewski jest od lat symbolem Parczewa. Związana jest z legendą, wg. której pewnej niezwykle mroźnej i obfitej w opady śniegu zimy król Władysław Jagiełło zmierzał do Parczewa. Miał tam spędzić noc, aby następnie udać się do Lublina przyjąć koronę Królestwa Polskiego ofiarowaną mu wraz z ręką Jadwigi. Jednak jego orszak przemieszczając się po terenach leśnych zgubił drogę. Kiedy zaczęło zmierzchać spomiędzy drzew wyskoczył wielki i majestatyczny jeleń. Zwierzę stanęło przed królewską świtą, a następnie ruszyło przez pola. Król podążył za nim i niebawem dotarł do Parczewa. Wtedy jeleń zawrócił i pogalopował w stronę puszczy.
(fot. UM Parczew)
CZYŻBYTO BYŁO MIASTO ROGACZY?
Tyle drzew wyciąć, aby jelenia na betonie postawić. . .