Nie ustaje protest w sprawie budowy chlewni. Mieszkańcy walczą o swoją okolicę

Mieszkańcy Starych Wierzchowisk, jak też okolicznych miejscowości, cały czas protestują nie zgadzając się na budowę w ich sąsiedztwie olbrzymich chlewni. Obawiają się o środowisko oraz nieprzyjemne zapachy.

W miejscowości Stare Wierzchowiska w gminie Bełżyce jeden z inwestorów postanowił wybudować chlewnię. W planach są dwa budynki, pierwszy to chlewnia porodowa, w której będą utrzymywane lochy z prosiętami. W drugim, mającym się znajdować tuż obok, ma się odbywać odchów prosiąt. Skala chowu nie jest mała, stado podstawowe ma wynosić 740 loch, a co tydzień hodowlę będzie opuszczać 500 prosiąt. Gdy mieszkańcy dowiedzieli się o tym, co ma stanąć w ich sąsiedztwie, zaczęli protestować. Przede wszystkim obawiają się degradacji środowiska, okolicy oraz zapachów, mających towarzyszyć tego typu budynkom.

Problem dotyczy około tysiąca mieszkańców, z czego większość jest przeciwna budowie chlewni. Obliczyli oni, że od planowanej chlewni jest zaledwie 270 metrów do miejsca, gdzie zaczyna się Obszar Chronionego Krajobrazu Chodelskiego, zaś 100 metrów od obszaru Natura2000. – To nie chodzi tylko o nas, lecz również nasze dzieci. Nie po to dbamy o naszą okolicę, gdzie każdego kto tu przyjedzie zachwyca piękno przyrody, by pod oknami wyrosła nam śmierdząca chlewnia – tłumaczą. – Tu jest taki nasz mały raj, sama natura, brak szlaków komunikacyjnych, zakładów przemysłowych, i zrobimy wszystko, by tak dalej pozostało – tłumaczył nam jeden z protestujących. – Wieś jest bardzo piękna a taka chlewnia to niesamowita szkoda dla tej okolicy. Wokół biją źródełka, są lasy, pola, powietrze jest czyste. Zaczyna się rozwijać agroturystyka, powstała trasa rowerowa obok są obszary chronione. W planach zaś wielka i śmierdząca chlewnia. Żal po prostu patrzeć na taką degradację okolicy – wyjaśnia mieszkająca w pobliżu nasza czytelniczka Anna. Dlatego protest zaczął się nasilać.

W związku z prowadzonym postępowaniem administracyjnym wydania decyzji środowiskowej w sprawie budowy chlewni, do Urzędu Miasta Bełżyce zaczęły wpływać protesty, zarówno indywidualne jak i grupowe. Na inwestycję nie zgadzali się zarówno pojedyncze osoby, jak również grupa producentów owoców miękkich. Na listach sprzeciwu podpisali się mieszkańcy okolicznych miejscowości: 104 osoby ze Skrzyńca, 44 osoby ze Starych Wierzchowisk, 69 osób z Wierzchowisk Górnych i 27 osób z Zalesia. Protestujący obawiają się głównie o stan czystości poszczególnych elementów środowiska, zwłaszcza powietrza atmosferycznego oraz wód podziemnych. Dodatkowym problemem ma być krótsza przydatność do spożycia owoców truskawek i malin uprawianych na pobliskich polach oraz o możliwe zagrożenie dla dzwonecznika wonnego. Dodatkowym problemem ma być spadek wartości działek oraz zagrożenie dla prowadzonych w tym terenie upraw ekologicznych.

Inwestor przekonuje z kolei, że obawy mieszkańców są bezpodstawne. Chlewnia ma być bardzo nowoczesna i żadne nieprzyjemne zapachy nie będą się roznosić po okolicy. Otrzymał w tej sprawie raport o oddziaływaniu chlewni na środowisko. Wskazuje on, że po przeprowadzonych analizach nic nie wskazuje na to, że poza terenem przedsięwzięcia będą występować odory o wartościach przekraczających próg wyczuwalności. Ma w tym pomóc m.in. system automatycznych poideł, odpowiedni dobór pasz, utrzymywanie pomieszczeń w czystości a także odpowiednia wentylacja.
Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska zezwoliła na inwestycje, nie znajdując żadnych przeciwwskazań. Dodatkowo liczy, że uda mu się porozumieć z protestującymi. Chce spotkań z mieszkańcami, na których zamierza opowiedzieć o szczegółach inwestycji i nowoczesnej produkcji.

Mieszkańcy jednak nie zamierzają się poddać i jak twierdzą, będą walczyć aż do skutku.

(fot. nadesłane – Anno – DZIĘKUJEMY!)
2015-12-08 17:34:27

Zobacz również

40 komentarzy

 1. Robią im tarcze antyislamską i jeszcze protestują;)

 2. Nie rozumiem tego, chłop chce zainwestować w najnowocześniejszą technologię, a „życzliwi” sąsiedzi zwołują protesty, żałosne. Przecież mieszkają na wsi! Pewnie 3/4 z nich są rolnikami i hodują zwierzęta, co wieczór wywalają gnój na pole. Mówienie o tym że smród gnoju przeszkadza rolnikom na wsi jest, delikatnie mówiąc, śmieszne. A może to po prostu zazdrość, typowo polaczkowe. Mam nadzieję że budowa dojdzie do skutku!

  • w całej sporej wsi nie ma , a i kiedyś pewnie nie było jednocześnie 740 świń. Smród z chlewni jest niestety okropny i nie dziwię sie ludziom że protestują choc pewnie nic nie wskórają

  • Chodzi właśnie o to, że tam mieszkają głównie nierolnicy tylko tacy co to się z „miasta” wynieśli do chałupki. I nie mają bladego pojęcia co to jest nowoczesne gospodarstwo. Też mam nadzieje, że inwestycja dojdzie do skutku. A ludziom niech zazdrość oczy wypali, że sie komuś powodzi.

  • Ciekawe czy był byś dalej taki mądry jak by w twojej miejscowości kolo twojego domu w odleglosci max 500m miała powstać chlewnia na 7000szt. Na razie jesteś cwany bo daleko ci do tego typu budynków

  • Poproś inwestora by został twoim sąsiadem.

  • A czego tu zazdroscic? Swonskiego gowna?! Wole zyc skromnie, w zgodzie z sasiadami, w spokojnej pieknej niczym nie sazmieconej okolicy.
   A tym Debinskim ciagle malo…
   Kazdej wiosny smierdzi, bo Debinski wywozi gnojowice na swoje pola. Tego sie czasami nie da wytrzymac. A jak chlewnia bedzie to juz w ogole bedzie smrod.

  • Google: smierdzaca sprawa, miejscowosc radcze.

 3. w obiecanki tego inwestora wierzę jak PO…

 4. Witam chyba nie wiesz o czym piszesz jak nie będzie odpowiednich filtrów to smród dzień i noc jak będą to nikt nie będzie wiedział że jest chlewnia

 5. Obserwując to co się wokół tego dzieje…tak jakby miała się wydarzyć jakaś katastrofa, no ale przecież hodowla świń na wsi dla niektórych to coś dziwnego, niedługo na wsi rolnictwo będzie zakazane. Najlepiej sprzedać wszystko na działki tak żeby za 30 lat nie było gdzie i tych ekologicznych warzyw i owoców uprawiać. Przyjadą ludzie z miasta mieszkać to i europejski chomik sobie ucieknie bo nie będzie gdzie mu kopać. Słuchając argumentów protestujących zastanawiam się czy w ogóle wiedzą czego chcą? czy tak trudno samemu z siebie coś skomentować jeżeli przeszkadza, tylko z kartki trzeba czytać? Porównania do Azotów Puławy…za kilka lat drzewa uschną? hahaha nie wiem czy się śmiać czy płakać widząc takie bezmyślne komentarze.

  • MR bezmyślny to ty jesteś, trzeba było przyjechać i wypowiedzieć się, bo jakoś zwolenników nie było a w internecie anonimowo to okropni bohaterowie 😀 nawet inwestor olał zaproszenie bo myśli że już mu wszystko wolno….. nie znasz dokładnie wszystkich aspektów a wypowiadasz się jak byś coś wiedział…..jak by to taki raj był to inwestor by koło siebie postawił, ma kilka razy więcej ziemi niż koło mojej wsi, ale on dobrze wie czym to pachnie i dlatego jak najdalej od swojego otoczenia….a ze myślał na wsi w większości starsi ludzi to się uda…..a tu ZONK na opór trafił, i do końca nie pozwolimy postawić….a filtry niech sobie najpierw w tej swojej istniejącej już chlewni założy i pokaże że wogóle działają…..

 6. Do Odek jak chcesz wypowiadać się w trym temacie a widzę że nie masz o tym żadnego pojęcia pojedź w w miejsce gdzie takie chlewnie stoją nie kilometr nie dwa a dziesięć to poczujesz i życzę Tobie żeby twój dom czy mieszkanie było tylko w odległości 5 km. Powodzenia istaniesz się nie życzliwy.

 7. No patrzcie jaki dobry, takie spotkania to trzeba było organizować przed rozpoczęciem jakiejkolwiek inwestycji a nie teraz ludzi chcieć uświadamiać, 7.12.2015r jakoś nie pojawił się na spotkaniu z TV bo miał wszystko gdzieś…. my i tak nie zgodzimy się na tą chlewnie nie tu nie u nas…..u nas jest czysto i bez żadnych smrodów……

 8. Miastowe komentują a spalarni śmieci na terenie miasta tez nie chcą. A przecież też bezpieczna, ekologiczna i żadnych przykrych zapachów nie wydziela.

 9. Mieszkam na wsi i mam nowoczesną hodowle 400sztuk trzody chlewnej i na wsi jest jeszcze kilka innych rolników i nikomu nic nie przeszkadza nie śmierdzi i żadnej degradacji środowiska nie ma!!! Na patrzyliscie się w internecie niewiadomych rzeczy i teraz siejecie herezje! Pojeździe do gmin takich jak gęsi itp. W powiecie parczewskim i zobaczcie sami!!

  • Między 400 a 7000 szt to chyba jednak różnica.

   • Dokładnie…… Jakoś wczoraj na program TV nie było chętnych się wypowiadać jaki to przyjemne zapachy są od chlewni a dziś się głosy odzywają…… różnica jest bardzo duża między 400 a 7tyś ponad obsady……

  • Akurat mieszkam niecałe 100m od faceta który w mojej wsi ma hodowlę ok. 100 szt, tuczników i powiem ci tak że smród z tego jest niesamowity. A w lecie jak jest gorąco i wietrzy te budynki dzień i noc fetor jest nie do wytrzymania. Po części pewnie za sprawą gnoju z pasz którymi karmi to wszystko, kiedyś na naturalnym pokarmie aż tak nie waliło, teraz jest to straszne. Do tego roje much w lecie. I nie bredź że gnój od kilkuset świń nie śmierdzi i jest ekologiczny bo same te koncentraty paszowe to trucizna. Ciekaw też jestem czy dla siebie jak bijesz prosiaka to też bierzesz pierwszego lepszego czy nie hodujesz sobie w osobnej klatce na zdrowym jedzonku…
   Gnój świński śmierdzi zdecydowanie gorzej niż krowski i nie są to żadne herezje tylko fakt.

 10. każda z osób która zna to miejsce to rozumie dlaczego mieszkańcy protestują, tu nie chodzi tylko o chlewnię tu chodzi o każdą inną inwestycję, teren malowniczy , ciekawie ukształtowany, wielką atrakcją są bijące źródła strumyków, rzeczywiście ludzie tam posiadają niewielkie gospodarstwa ekologiczne, jest sporo ludzi starszych jaki i małych dzieci, mieszkańcy nie chcą zmian w swoim środowisku chcą wychodzić na spacer, otwierać okno czy wywieszać świeżo zrobione pranie na dwór, chcą mieć świeże powietrze. Tam ludzie oczywiście prowadzą chów różnych zwierząt w tym też prosiaki ale ich ilość jest śmiesznie mała w stosunku do proponowanej inwestycji. Do tak urokliwego miejsca poszczególni gospodarze zapraszali chętnych na letnisko, dodatkowe parę groszy to wypatrywany zastrzyk finansowy w tak trudnej sytuacji ekonomicznej…………. więc obawy odoru z chlewni są w pełni uzasadnione… tak olbrzymie chlewnie powinny być stawiane w miejscach nie kolidujących z istniejącymi już obiektami … wtedy nie byłoby sprzeciwów………….. sam inwestor powinien przemyśleć czy obok kościoła godzi się stawiać chlewnię …….. społeczność jest solidarna i władza powinna się z tą opinią też liczyć ………….. będą ekspertyzy i czas pokaże czy wygra rozsądek i troska o środowisko czy zapadną decyzje bez wizji lokalnych za biura……….czekamy na ostateczny werdykt

  • Nie którym szkoda to tłumaczyć…. mam nadzieję że władza będzie się liczyć z ludźmi w końcu to nie PRL….żyjemy w czasach gdzie słowa też mają swoją moc a czasem są nawet mocniejsze niż pisma urzędowe….. Trzymajmy się kupy bo kupy nikt nie ruszy……uczestniczmy ochoczo i licznie w zebraniach, spotkaniach….. nie wierzmy w żadne obietnice bo jak już postawią to później nie zamkną a smród pozostanie na wieki….bez względu na to jakie filtry założą….

 11. a z jakiej miejscowości ten inwestor jest?

 12. zwykłe bukieciarstwo ludzkie wychodzi.
  Wszyscy chcą dobrobytu i inwestycji do póki nie okaże się, że będzie 500m od jego domu.
  Tak jest ze wszystkim drogi-lotnika-zakłady produkcyjne itd.

  Prawda jest taka, że świń nikt nie chce koło domu a po SCHAB po 9.99 to każdy leci pół miasta do marketa. Polaczkowa mentalność.

  • Jak jesteś taki dobro duszny to weź sobie te świnki, ja żeby jeść schab nie muszę mieszkać koło chlewni tak samo jak żeby mieć prąd w domu nie muszę mieszkać koło elektrowni itd….. a ty chyba lubisz schabik promocyjny to będziesz miał pod nosem jak coś burżuju…..każdy dobry jak jego to nie dotyczy….

 13. Ludzie to mają jednak nasrane w tych łbach , ja się pytam kiedy człowiek powie sobie dość , ale nie 740 loch , to ja mam propozycję , może od razu na 2 lub 3 tysiące , jeden rozmach jak powiedział mój kolega kiedyś , po tym jak ja powiedziałem mu , że mój sąsiad postawił chlewnię 9 arów pod dachem i teraz jeździ z tym smrodem 3 razy do roku. A cha i jeszcze moja jedna i najważniejsza propozycja dla tych wszystkich co budują te fabryki smrodu , żeby im tak po dwie świnie lub krowy do trumny powkładali , bo ciężko im się będzie rozstawać z tym dobrobytem jak już się podorabiają garba

 14. miastowi sie zrobili raptem a co drugi domowe szamba na pole wozi jak beda przeszkadzac w inwestycji to sami sobie zaszkodza a chlewnia wraz powstanie banda debili

  • Debil to cie zrobił cwaniaczku anonimowy, jesteś taki chojrak a na zebranie nie wpadłeś ha ha ha bohater w internecie a p() a w świecie 😀 Pokaż mi kto pompuje szambo na pole, nazwiska, pierwszy zadzwonię i zgłoszę. Piszesz o czymś co może i kiedyś było i tak ludzie robili, teraz nawet D*** swoje g() miesza ze świńskim żeby nie nikt na niego nie doniósł :D….

  • Widzę,że wszyscy zwolennicy chlewni wolą być anonimowi…Ciekawe ….może przeniśmy naszą rozmowę na „żywo” lub choć jako komentarze na fb.Dlaczego”zwolennicy”nie chcą” ujawnić się.I to my ty zyjemy to my nie będziemy wytrzymywali smrodu, to nasze dzieci będa to codziennie wdychały a my się na to NIE ZGADZAMY, tez jestesmy ludźmi i tez mamy prawo życ godnie!A posty typu” zazdroszczą Polaczki” są żenujące…protestuje ogrom ludźi z 7 wsi okolicznych..wszyscy są beee? Wszyscy uwzieli się na jednego człowieka? Pomyślcie ludzie zanim coś napiszecie..

 15. Sama chlewnia w sobie moze i smierdziec nie będzie ale zapach gnojowicy na polu jest nie do wytrzymania… ja od kilku miesiecy mieszkam na wsi, zapachy mi nigdy nie przeszkadzalh ale przy gnojowicy z chlewni w najwiekszy upal w sierpniu nie dalo sie otworzyc okien a nawet przy zamknietych w domu smierdzialo! A gdzie tu znajomych na grilla zaprosic jak sie nie dalo zdomu wyjsc 😉 takze jak najbardziej rozumiem… a protesty nic chyba nie dadza, inwestycja ogrobna to gmina bedzie miala duzo pieniazkowz podatkow takiego inwestora, wiec watpie ze zabroni, tym bardziej ze to nie pierwsza chlewnia tego inwestora, skoro pozostale gminie nie przeszkadzaja to i ta nie bedzie a raczki zacieraja na podatki :/

  • Będziemy walczyć, do ostatniego tchu.

  • niestety do gminy odprowadzają tylko podatek gruntowy. To ci, którzy mają np. sklep czy inną działalność gospodarczą płacą do gminy od nieruchomości, czy coś tam. Sprawdź – od chlewni ani grosza!!!

 16. Dziwi mnie jedno, większość protestujących jest z okolicznych miejscowości, aniżeli ze Starych Wierzchowisk. Poza tym, to inwestycja ma się mieści ponad 500 metrów od najbliższych zabudowań, a protestujący mieszkańcy okolicznych miejscowości znajdują się w następujących odległościach od inwestycji t.j. Skrzyniec – 1 km, Wierzchowiska Górne – 2 km, Zalesie – 2 km, Stare Wierzchowiska – 800 m. Obaw ostatniej miejscowości się nie dziwię, bo jest najbliżej i w sumie najbardziej jej dotyczy, ale zastanawia mnie protesty innych miejscowości… Czy ta inwestycja będzie aż tak mocno oddziaływać na okolice w odległości do 2 km, wątpię. Poza tym, ciekawi mnie aż tak wielka troska okolicznych mieszkańców o środowisko. Ciekawe czy sami są tacy w porządku i czy nie wylewają szamba na pole lub do rowów, gdzie znajdują się resztki po domowych środkach czystości itp. Ciekawe czy często szambiarka odbiera od nich nieczystości.

  • A ty skąd jesteś ?? Co się udzielasz ???

   • Z Babina. Udzielam się, bo jest wolność jeszcze w kraju i wolność wypowiedzi. Cenzura jest wprowadzona na forum, czy może nie wygodne pytania i stwierdzenia? A może inne zdanie niż protestujących? Obserwując to co się dzieję to zaczynam mieć duże wątpliwości czy to taka wielka troska mieszkańców o środowisko naturalne. Ciekawe czy jakby taką inwestycje realizował okoliczny mieszkaniec to także towarzyszyło by temu taki protest.

    • Ha ha ha toż to ponad 10km od inwestycji a dziwisz się ludziom co mieszkają po 1-2km….wiec się udzielaj, dokładnie jest wolność i dlatego protestujemy….. a jak jesteś taki dobroduszny i tobie nie śmierdzi to weź sobie do babina tą chlewnię…. ty nie bądź taki mądry bo jak ktoś w babinie obcy by chciał stawiać chlewnię to byście go ukrzyżowali….:)))) zresztą nawet swojemu Frycowi nie daliście postawić a tu wielcy obrońcy jesteście….ha ha ha ha…..

 17. Wcale nie dziwię się protestującym. Mieszkam w gminie gdzie tego rodzaju chlewnie już funkcjonują, mam nawet jedną niecałe 200 m od domu. Latem, jeśli wiatr jest od strony chlewni to istna katorga. W upał nie ma możliwości otworzyć okna. Smród jest taki, że piecze w nosie i gardle. Nie ma mowy o wywieszeniu prania nawet na 5 min. bo trzeba je ponownie prać. Przy wylewaniu gnojowicy na pola śmierdzi cała okolica. Tradycyjny chów, na ściółce z tradycyjnym karmieniem to perfuma w porównaniu do tego paskudztwa. Niestety przepisy nie regulują spraw odoru. Każdy projekt ustawy regulujący problem odorów, był natychmiast odrzucany. Trzymam kciuki za Was protestujących, ale obawiam się, że prawnie nic nie wskóracie. Najskuteczniejszą metodą zapobiegania podobnym inwestycjom jest odpowiedni zapis w planie zagospodarowania przestrzennego w gminie. Jeśli tereny, na których ma powstać budynek inwentarski są w planie oznaczone jako tereny rolnicze, to w tej chwili temat jest nie do ruszenia.

 18. Wierzowiska to wieś więc chyba na wsi można hodować świnie. Co za czasy.. każdy chce mieć autostradę czy obwodnicę ale nie koło domu, najlepiej koło sąsiada, świnie też mogą być ale najlepiej na ukrainie. Komórki musza na wsi działać ale maszt ? brońcie boże kury się przestaną nieść. Elektrownie wiatrowe, oczywiście bo ekologiczne ale też na ukrainie bo u nas ludzie spać nie mogą…

  • Nie ma takiej miejscowości jak ” Wierzowiska” o czy ty człowieczku piszesz ?????

 19. Bedziemy walczyc !!!!!!!!!!!!!!
  A co niektore komentarze to zal czytac poprostu i cokolwiek komentowac!

 20. Drogie wierzchołki….nie chce przesądzać ale was już sprzedała góra 🙂 na dożynkach na Krężnicy, to wasze to lepiej by się nadawało do programu Państwo w państwie albo bezpośrednio do CBA. może to im by ryje utarło. Ale bardzo wam kibicuje żebyście utarli ryje tym władcom…..którym się wydaje że są ponad prawem…..łapówkerstwo, polecznictwo, znajomości….. tak się załatwia sprawy….. ale jak wam nie wyjdzie to proponuję tak chociaż raz w tygodniu wiadereczko gnojowicy burmistrzowi na trawniczek przed domem wylać, może następnym razem zastanowi się…… i zobaczy jednak że gnojowica śmierdzi….. Pozdro i trzymam kciuki za was……

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7302zł 0.17%
  • GBP 4.8878zł -0.27%
  • EUR 4.4139zł 0.09%
  • CHF 4.0856zł -0.34%

  Polub nas

  Darmowe ogłoszenia lokalne

   Materiały wideo

   Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
   Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
   99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
   W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
   W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

   Co? Gdzie? Kiedy?

   Festiwal Baniek Mydlanych w Łukowie
   Kino CSK: W piątek będzie można obejrzeć „Babyteeth”
   Kino na dachu CSK. Będzie można obejrzeć film „Szczęki”
   Meeting Of Styles, Lublin Poland 2020
   Największe w Europie dmuchane tory przeszkód pojawią się w puławskiej Marinie