Sobota, 27 kwietnia 202427/04/2024
690 680 960
690 680 960

Śnieg, oblodzenie i przymrozki zmierzają do woj. lubelskiego. Nawet -6°C przy gruncie, potem wystrzeli ciepło

Dziś nasz kraj znajduje się w strefie wpływu nurkującego układu niskiego ciśnienia znad Skandynawii, który przynosi całkowite zachmurzenie oraz opady deszczu, gdzieniegdzie w kraju deszczu ze śniegiem, a w nocy z niedzieli na poniedziałek i nad ranem miejscami śniegu. Ponadto dziś w ciągu dnia od zachodu ma postępować rozbudowa wyżu znad zachodniej Europy, jaka w drugiej części doby przyniesie rozpogodzenia, a także wyraźny spływ chłodnych mas powietrza pochodzenia arktycznego morskiego, powodując w wielu miejscach spadek temperatur poniżej 0°C.

Niedziela przynosi w dzień zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami i krótkotrwałymi rozpogodzeniami. Spodziewane są przelotne opady deszczu w wielu miejscach, natomiast na północy u schyłku dnia przechodzące w opady mieszane i śniegu. W najcieplejszym momencie dnia od 5°C do 7°C. Wiatr będzie umiarkowany, okresami porywisty, zachodni, północno zachodni, który w porywach sięgnie 40-50 km/h.

Oblodzenie i śnieg

Noc z niedzieli na poniedziałek przyniesie w woj. lubelskim zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Prognozowane są przelotne opady śniegu, początkowo również mieszane. W najchłodniejszej części nocy temperatura minimalna od -3°C do -1°C. Przy gruncie w obszarach rozpogodzeń możliwy spadek temperatury do -6°C. Na drogach i chodnikach ślisko, miejscami wystąpi oblodzenie. Prognozowany wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków zachodnich do 30 km/h w porywach. Na drogach i mostach będzie wilgotno i ślisko – miejscami pojawi się szron, marznąca wilgoć i lokalne oblodzenia.

Poniedziałek ze śniegiem

Jutro pogoda w kraju będzie częściowo kształtowana przez ulegający wypełnieniu układ niskiego ciśnienia lokujący się w północno-wschodniej części kraju, przynosząc całkowite zachmurzenie z opadami deszczu, mieszane, natomiast w nocy i nad ranem miejscami również śniegu, powodując krótkotrwały przyrost pokrywy śnieżnej w woj. lubelskim do 1-3 cm białego puchu. Natomiast w zachodniej części kraju aurę kształtować będzie układ wysokiego ciśnienia, jaki następnie przekształci się w klin wyżowy, powodując przejściowe rozpogodzenia i nieco wyższą temperaturę w ciągu dnia. Napływ chłodnych powietrza doprowadzi do spadku temperatury poniżej 0°C i przymrozków nocą i nad ranem na znacznym obszarze Polski. Dlatego możliwe jest oblodzenie dróg i chodników po wystąpieniu opadów atmosferycznych.

Poniedziałek przyniesie w woj. lubelskim zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Lokalnie słabe opady śniegu o podłożu konwekcyjnym. W najcieplejszym momencie dnia od 2°C do 4°C. Wiatr słaby, z przewagą kierunków północnych. Miejscami zabielić mogą się na moment krajobrazy.

Noc z poniedziałku na wtorek przyniesie w regionie zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami i rozpogodzeniami. W najchłodniejszej części nocy temperatura minimalna od -3°C do -2°C. Przy gruncie spadek w okolice -6°C. Wiatr będzie słaby, na ogół z kierunków północnych.

Od wtorku coraz cieplej

Od wtorku czeka nas stopniowe ocieplenie i temperatura wzrośnie w okolice 5-7°C, ale noce i poranki do początku trzeciej dekady marca mogą być przymrozkowe w woj. lubelskim. Zwłaszcza w obszarach większych przejaśnień i rozpogodzeń. Od środy temperatura wzrośnie do jeszcze wyższych wartości i zapanuje termiczna wiosna. Od czwartku do niedzieli w prognozach numerycznych widnieje nawet 13-15°C. Zatem pierwsze dni astronomicznej wiosny zaskoczą nas pozytywnie i ustąpią również nocne przymrozki. Nie zabraknie jednak opadów atmosferycznych, jak i też lokalnych okresami mogą wystąpić punktowe wiosenne burze. Pogodę na ogół kształtować będą ośrodki niżowe wchodzące w skład cyrkulacji atlantyckiej i okresami południkowej. Dlatego chmur i opadów może nie zabraknąć.

Modele prognozują, że opady śniegu w nocy z niedzieli na poniedziałek oraz w poniedziałek będą jedynie epizodem. W kolejnych dniach nie przewidujemy powrotu prawdziwej zimy, taki stan w pogodzie powinien utrzymać się przynajmniej do początku kwietnia. Rzadkie staną się również ujemne temperatury nocami i o świcie. Marzec 2024 r. jest na dobrej drodze, aby zapisać się jako ciepły w całej Polsce. Do 26 marca 2024 r. odchylenie temperatury w naszym regionie przekraczać ma ponad 3°C, uwzględniając okres referencyjny 1991-2020 r. Coraz szybciej ma rozwijać się też wegetacja roślin.

Prognozy pogody dla Polski

Sytuacja baryczna nad Europą

 

 

3 komentarze

  1. No i co to będzie?

  2. „Ponadto dziś w ciągu dnia od zachodu ma postępować rozbudowa wyżu znad zachodniej Europu, jaka w drugiej części doby przyniesie rozpogodzenia, a także wyraźny spływ chłodnych mas powietrza pochodzenia arktycznego morskiego, powodując w wielu miejscach spadek temperatur poniżej 0°C”. Dobrze, że znad zachodniej Europu, a nie znad zachodniej żopu rozbuduje się ten wyż😉

  3. Dziadek Józek ze Slamsowa

    Wczoraj, nie bacząc na świętą niedzielę we wcześniej przygotowaną grządkę wsadziłem cebulę (na szczypior), mam nadzieję, że nie będzie tak dobrze jak wywróżyli jasnowidze i coś jednak urośnie.

Dodaj komentarz

Z kraju