Sobota, 27 kwietnia 202427/04/2024
690 680 960
690 680 960

Silne ulewy zmierzają do woj. lubelskiego. Wzrośnie poziom wód w rzekach, możliwe podtopienia

We wtorek Polska znajdzie się w wilgotnym, polarno-morskim powietrzu napływającym z zachodu, i południowego-zachodu Europy przez cyklony ulokowane nad północnymi i zachodnimi obszarami Starego Kontynentu. Zaznaczy się wpływ wilgotnej masy powietrza oraz przechodzenie nad naszym krajem strefy pofalowanego frontu atmosferycznego. Dodatkowo w kolejnych godzinach nad krajem obserwowany będzie wzrost zachmurzenia warstwowego oraz konwekcyjnego. Dlatego w wielu regionach prognozowane są opady deszczu o zmiennym, w tym umiarkowanym, chwilami miejscami intensywnym stopniu intensywności z lokalnymi zjawiskami burzowymi.

Nadchodzą intensywne opady deszczu

Dziś prognozowane jest na obszarze woj. lubelskiego w dzień zachmurzenie umiarkowane, stopniowo wzrastające do dużego. Gdzieniegdzie opady deszczu i możliwe słabe burze, zwłaszcza na zachodzie regionu. W najcieplejszym momencie dnia od 23°C do 26°C. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, lokalnie porywisty, z kierunków południowych, osiągając w porywach 40-50 km/h. W czasie burz wiatr porywisty do 60 km/h.

Podczas nadchodzącej nocy zachmurzenie duże. Opady deszczu, okresami intensywne oraz lokalnie niewykluczone słabe burze. Szczególnie na wschodzie, południowym-wschodzie regionu, ale punktowo słabe burze możliwe są w innych częściach regionu. Możliwa wysokość opadów deszczu do około 25 mm. Na termometrach minimalnie od 15°C do 17°C. Wiatr okaże się słaby i umiarkowany, południowy i południowo-zachodni. W czasie burz wiatr porywisty.

Pogodę kształtować będzie zatoka niżowa

W drugi dzień sierpnia pogoda w kraju ma być kształtowana przez zatokę niżową ośrodka niżowego przemieszczającego się znad Wysp Brytyjskich w kierunku wód Morza Północnego i Danii. Obserwowane będzie przejściowe zmniejszenie się zawartości wilgoci w polarno-morskiej masie powietrza i występującej atlantyckiej cyrkulacji atmosferycznej, przynosząc więcej pogodnego nieba. Jednak przelotne opady deszczu miejscami również będą się zaznaczać. Dodatkowo w początkowej fazie dnia na krańcach wschodnich Polski będzie jeszcze zalegać szybko odsuwająca się dalej na wschód Europy strefa chłodnego, pofalowanego frontu atmosferycznego z opadami wielkoskalowymi.

Środa przyniesie zachmurzenie umiarkowane, okresami duże. Jednak w pierwszej połowie dnia miejscami słabe opady deszczu, szybko odsuwające się na wschód. Na termometrach przeważnie od 23°C do 25°C. Wiatr słaby i umiarkowany, lokalnie porywisty, zachodni i południowo-zachodni.

Noc ze środy na czwartek zapowiada się z zachmurzeniem umiarkowanym, na zachodzie nad ranem duże i tam możliwe słabe opady deszczu. Temperatura minimalna od 15°C do 17°C. Wiatr słaby i umiarkowany, południowy.

Możliwe podtopienia i zalania

Wysokość opadów w ciągu najbliższych 24 godzin sięgnie do 15-25 mm, miejscami, prowadząc do umiarkowanego wzrostu poziomu wód w rzekach. Kulminacyjna faza ulewy przypadnie na godziny nocne z wtorku na środę. Na terenach niżej położonych możliwe są podtopienia i zalania, lecz nie tak rozległe względem końca lipca w naszym regionie. Ulewa będzie więc znacznie słabsza i krótsza od tej, która nawiedziła nas w ubiegłym tygodniu.

Prognozy pogody dla Polski
Położenie opadów i lokalnych burz

23 komentarze

  1. I gdzie te ulewy? Nie pada nic poza mżawką która pojawiła się godzinę temu. Będzie coś jeszcze z tego?

Dodaj komentarz

Z kraju