Poniedziałek, 06 maja 202406/05/2024
690 680 960
690 680 960

Jak podczas remontu nie przepłacić?

Mówi się, że remonty czy budowa domu to skarbonka bez dna. Wielu uważa, że nawet najstaranniej zaplanowany budżet zostanie prędzej czy później przekroczony. Jednakże dzięki kilku prostym zasadom z łatwością możemy zadbać o to, by podczas niewielkiej zmiany aranżacji czy dużej inwestycji nie przepłacić.

Nie bądź alfą i omegą budownictwa

Niektórzy majsterkowicze-amatorzy chcą nie tylko samodzielnie zaplanować cały remont mieszkania, ale również wykonać wszelkie prace z nim związane. Często, ufając w moc filmów instruktażowych, wydaje się to niezwykle proste. Jednak rzeczywistość w wielu przypadkach okazuje się zupełnie inna.

Okazuje się bowiem, że nasze ściany są zbudowane z innych materiałów i nie poddają się łatwo obróbce, jak te z nagrania. Może również zdarzyć się tak, że zakupione płytki czy inne elementy nie będą pasowały do specyficznych rozmiarów naszej łazienki czy kuchni. Nie sugeruj się również reklamami, które często nie ukazują produktu takim, jakim jest, stosując niedopowiedzenia. Dlatego warto zasięgnąć rady fachowców, by tym samym nie tylko zadbać o sprawny remont, ale przede wszystkim, aby nie przepłacić.

Nie znasz się na stolarce okiennej? Nie wiesz, jak dopasować ramę okna do swojego balkonu? Udaj się do regionalnego salonu producenta, który z pewnością jest w Twoim mieście. W takim miejscu możesz zadać nurtujące cię pytania i wybrać ekonomiczne oraz dopasowane rozwiązania. Wystarczy kilka minut w salonie, by zniwelować niepotrzebne wydatki.

Jeśli szukasz całościowego rozwiązania, zawsze możesz zaprosić doświadczonego specjalistę od remontów, by obejrzał twoje mieszkanie i oszacował koszt całego remontu. Z pewnością zdradzi ci wiele przydatnych porad i wskazówek, które pozwolą Ci oszczędzić. Możesz także umówić się, że po takich szacunkach budowlaniec może za odpowiednią opłatą wykonać u ciebie taki remont. Jeśli jednak chcesz samodzielnie zakasać rękawy, pamiętaj, by przed spotkaniem zaznaczyć, że jest to jedynie konsultacja, gdyż chcesz samodzielnie wyremontować mieszkanie. Unikniesz wtedy niedopowiedzeń i niekomfortowych sytuacji.

Kup tylko to, co niezbędne

Po zasięgnięciu rady u specjalistów, możesz przystąpić do wykonania listy zakupów. Najlepiej nie decyduj o wszystkim w ciągu jednego dnia. Daj sobie czas na rozważne zaplanowanie inwestycji. Wypisz jedynie te urządzenia, materiały, narzędzia, meble czy dodatki, które są niezbędne do przeprowadzenia remontu. Przy generalnym remoncie pamiętaj o podstawowych elementach do wymiany, np. drzwi (takie, jak tutaj: https://oknoplast.com.pl/drzwi/), okna, parapety, schody. To będą ważne elementy, które w przyszłości wpłyną na użytkowanie całej przestrzeni.

Następnie starannie zapoznaj się z cenami rynkowymi produktów i zapisz je na liście. Potem podlicz całą sumę, zaokrąglając ją wzwyż. W ten sposób stworzysz kosztorys, który posłuży ci między innymi do negocjacji ze sprzedawcami i pomoże trzymać się w ryzach finansowych.

A co z dodatkami? Z fantazją? Dobrym pomysłem jest stworzenie drugiej listy, na której zapiszesz wszystkie opcjonalne elementy remontu. Nie tylko w ten sposób określisz, ile potrzebujesz funduszy na aranżacyjne przyjemności, ale również możesz po jakimś czasie wrócić do tej listy, by wykreślić z niej to, co jednak uznasz za fanaberię.

Remont nie zawsze musi wiązać się z budżetem ponad stan, nieplanowanymi wydatkami. Owszem, takie staranne zaplanowanie wszelkich elementów i tak może nie uchronić nas przed niespodziankami losu, jednakże z pewnością zniweluje luki w naszym domowym budżecie i sprawi, że nasz dom będzie zachwycał starannie przemyślaną aranżacją.