Piątek, 26 kwietnia 202426/04/2024
690 680 960
690 680 960

Silne śnieżyce i mróz nadchodzą do woj. lubelskiego. Warunki na drogach i chodnikach będą trudne

Nad region nadchodzą silne śnieżyce. Jeśli prognozy się sprawdzą, to do końca weekendu w regionie leżeć będzie nawet 10-20 cm. Pojawi się silny wiatr do 50-60 km/h z kierunków północnych, które spowoduje zawieje i zamiecie śnieżne oraz potęgować ma odczucie chłodu.

Ubiegłej nocy do Polski nasunął się niż śródziemnomorski o imieniu Harto, z którym związany jest układ frontów atmosferycznych. My jesteśmy w jego ciepłym wycinku, dlatego dziś zamiast śniegu padać ma u nas deszcz. Ciśnienie nadal ma być niskie, gdyż znajdujemy się pod wpływem rozległego obszaru niżowego i głębokiego niżu, który przesunął się znad Europy Południowej do naszego kraju.

Cyklon ten wykształcił system frontów atmosferycznych, na których występują dziś nad Polską opady śniegu i deszczu po cieplejszej południowej i wschodniej stronie niżu barycznego.

W środę na przeważającym obszarze woj. lubelskiego zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. W wielu powiatach wystąpią opady deszczu, lokalnie możliwy także deszcz ze śniegiem. W najcieplejszym momencie dnia termometry wskażą dziś od 4°C na północnym zachodzie regionu do 9°C na południowym wschodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, w porywach do 60 km/h, z kierunków wschodnich skręcający na południowo-zachodni. Nasilający się wyraźnie wieczorem i w nocy ze środy na czwartek.

Noc z 18/19 stycznia 2023 r. przyniesie zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Gdzieniegdzie możliwe słabe opady śniegu, początkowo również deszczu ze śniegiem. W najchłodniejszej części nocy termometry pokażą minimalnie d -1°C do 1°C. Wiatr umiarkowany, początkowo miejscami porywisty, z kierunków zachodnich do 60 km/h.

W czwartek kontynuacja niżowej pogody i dużo chłodniej za sprawą spływu chłodniejszej masy. W regionie wystąpi zachmurzenie duże i całkowite z większymi przejaśnieniami. Na przeważającym obszarze umiarkowane, okresowo silne wielkoskalowe opady śniegu i deszczu ze śniegiem. Możliwy przyrost pokrywy śnieżnej do 8-10 cm. Temperatura maksymalna od 0°C do 2°C. Wiatr słaby, z kierunków zachodnich. W zasięgu opadów widzialność ograniczona do 400-500 metrów. Wiatr ma być słaby z kierunków północnych.

Noc z czwartku na piątek przyniesie zachmurzenie duże. Okresami słabe opady śniegu, początkowo na południowym wschodzie możliwy też deszcz ze śniegiem. W najchłodniejszej części nocy od -3°C do 0°C. Wiatr słaby, północno-zachodni i północny.

Prawdopodobnie to nie koniec obfitych opadów śniegu, gdyż kolejne niże i strefy frontowe dadzą się we znaki pod koniec tygodnia. Kolejna śnieżyca dotrze nad region pod koniec dnia w piątek i będzie trwać przez całą noc z piątku na sobotę. Dodatkowo pojawi się silny wiatr do 50-60 km/h z kierunków północnych, które spowoduje zawieje i zamiecie śnieżne oraz potęgować ma odczucie chłodu.

Noce pod koniec tygodnia z lekkim mrozem. Niewykluczone, że w sobotę zapanuje w regionie całodobowy mróz, co pozwoli utrzymać się pokrywie śnieżnej. W niedzielę prawdopodobnie już odwilż, ale krótkotrwała. Przyszły tydzień przyniesie zmianę sytuacji barycznej i częstszą dominacje wyżów, ale okresowych śnieżyc pod koniec stycznia nie można wykluczyć wraz z wkroczeniem stref frontowych. Nocami w rejonach większych przejaśnień i rozpogodzeń zdarzą się spadki temperatury poniżej -10°C w przyszłym tygodniu.

Prawdopodobieństwo silnego ataku zimy pod koniec tygodnia ocenia się na 90% w woj. lubelskim. Jeśli prognozy się sprawdzą, to do końca weekendu w regionie leżeć będzie nawet 10-20 cm. Początkowo jednak pokrywa śnieżna ma topnieć za sprawą dodatniej temperatury i ciepłego gruntu.

Epizod zimowy, który wystąpi nie zmieni faktu, że styczeń 2023 r. zapisze się jako bardzo ciepły i wilgotny w całej Polsce. Do 17 stycznia br. temperatura w naszym regionie jest wyższa o nawet 5°C/5,5°C od normy z lat 1991-2020 r., więc jest to ekstremalnie ciepły miesiąc. Skala ochłodzenia w najbliższych tygodniach nie będzie na tyle duża, aby obniżyć miesięczną anomalie do wartości w normie klimatycznej.

Najnowsze prognozy pogody i wieści pogodowe ze Świata

Położenie opadów deszczu i śnieżyc online

(fot. Arkadiusz Wójtowicz)

14 komentarzy

  1. Hej, potencjalni męczennicy motoryzacji (płci obojga i byle jakiej, żeby nie było…) czytaliście uważnie, ze zrozumieniem ?
    Silne śnieżyce i mróz nadchodzą do woj. lubelskiego – przygotować se łopateczki, wiadereczka z piaseczkiem (czy popiołem (jak kto ma),
    skrobaczki do szyb i chusteczki do nosa.
    Bo będzie się działooo !!!

    • Przepraszam, zapomniałem:
      A zdjęcie jest tak piękne, że go se zajumałem na tapetę. Dziękuję autorowi, za odstąpienie od praw autorskich. 😆

      • Jak się nie mylę to zdjęcie z parku Saskiego.

        • ( ͡° ͜ʖ ͡°) Chichot Losu

          Nie ważne gdzie robione, ważne,że ładne, a autor nie zawlecze nie do sadu, że mu tę fotkę podprowadziłem… 😆

  2. Znowu paraliż komunikacyjny. Wyjadą pseudo kierowcy i znów do pracy trzeba wcześniej wyjeżdżać bo zamulą fujary całe miasto 20km/h. Siedzieć w domu jak nie potraficie jeździć.

  3. Pan Cieć z Alei Lubartowskich w Mieście Inspiracji

    Nie zapominajcie o wróżonym siarczystym mrozie, niektóre motoryzacyjne nieudaczniki będą wzywać niewątpliwie bohaterską staż miejską, i na kolankach błagać o odpalenie swojego złomu.

  4. No i gdzie ten śnieg?! Jak zwykle oszukujom!

  5. Taki artykuł aż miło się czyta. Dzięki 🙂

    • Pan Cieć z Alei Lubartowskich w Mieście Inspiracji

      Masz rację, od pewnego czasu pisze się je w języku zrozumiałym dla każdego a nie jakieś pseudonaukowe bleble.

  6. ja pierdziu !!!sami zawodowi kierowcy ! no taki poradnik że mój wnuk zrozumiał co to śnieg, mróz , piasek , zdjęcie , wymijanie itd. dziękuję wam za wypociny !!

Z kraju