Niedziela, 28 kwietnia 202428/04/2024
690 680 960
690 680 960

Siarczysty mróz jeszcze w woj. lubelskim. Temperatura może spaść poniżej -20°C, zmierza jednak ocieplenie

Z klimatologicznego punktu widzenia to właśnie styczeń jest najchłodniejszym miesiącem w roku. Miniona noc i dzisiejszy poranek przyniósł jednak temperatury niższe o nawet 16-20 stopni od normy z lat 1991-2020 r. To efekt adwekcji bardzo mroźnego powietrza pochodzenia arktycznego o cechach kontynentalnych, które jeszcze kilka dni temu zalegało nad Federacją Rosyjską i częściowo Półwyspem Fennoskandzkim.

Znajdujemy się dziś w zasięgu klina wyżowego związanego z wyżem znad Szkocji i kolejnym centrum wyżowym nad Polską. Ciśnienie przekraczało 1040-1042 hPa na poziomie morza. Stanowi to jeszcze istotny element blokady cyrkulacji strefowej, co nie pozwala na napływ cieplejszych mas powietrza do naszej części, lecz to się zmieni się w drugiej połowie tygodnia.

Najchłodniej w Zamościu

Najniższą temperaturę w regionie zmierzono minionej nocy w poletku meteorologicznym, czyli 5 cm nad pokrywą śnieżną, gdzie termometr przygruntowy pokazał na stacji w Zamościu -27°C. Na drugim miejscu znalazła się stacja synoptyczna IMGW w podlubelskim Radawcu, gdzie 5 cm nad pokrywą śnieżną odnotowano -25°C. Na trzecim miejscu znalazła się stacja PSHM w Terespolu, gdzie na analogicznej wysokości zmierzono -19°C, natomiast we Włodawie -16°C.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy wykonuje m.in pomiary przy gruncie za pomocą wzorcowanych termometrów rezystancyjnych typu PT100. Czujnik mierzy temperaturę nad pokrywą śnieżną. Dokonują również pomiary temperatury powietrza na wysokości 2 m zgodnie z rekomendacjami WMO w klatkach meteorologicznych na stacjach synoptycznych, chroniąc czujniki temperatury i wilgotności przed czynnikami zniekształcającymi wiarygodność pomiaru, tj. promieniowanie bezpośrednie, odbite, rozproszone, podczerwone i opady atmosferyczne. Najzimniej było minionej nocy i dziś o poranku w klatce Stevensona w Zamościu, gdzie termometr wzorcowany pokazał na 2 m -21.2°C, niewiele cieplej w podlubelskim Radawcu, gdzie zmierzono -19.2°C, na trzeci miejscu znalazła się stacja synoptyczna w Terespolu z temperaturą w klatce na poziomie -16.9°C, natomiast we Włodawie -16.2°C.

Nieco cieplej we wtorek po południu

We wtorek po południu i wieczorem występowało zachmurzenie małe, na północy województwa powoli i miejscami wzrastające do umiarkowanego. W najcieplejszym momencie dnia temperatura maksymalna wyniosła od około -10°C na południu do -6°C na północy. Wiatr okazał się słaby, zachodni, miejscami zmienny.

Ostatnia mroźna noc w tym tygodniu, sporo smogu

Przed nami ostatnia tak mroźna noc w mijającym tygodniu na obszarze woj. lubelskiego. Należy mieć również na uwadze fakt, że z uwagi na zaleganie mroźnego powietrza, rozwój przyziemnych warstw inwersyjnych, silny wyż, brak wiatru, dodatkowo trwający sezon grzewczy mamy dogodne warunki do rozwoju smogu w aglomeracjami miejskich oraz poza nimi, zwłaszcza na osiedlach domków jednorodzinnych. Normy pyłów zawieszonych, zwłaszcza PM 2.5 i PM 10, są przekroczone w regionie ponad 5-13 krotnie. Jakość powietrza poprawi się dopiero po zlikwidowaniu przyziemnych warstw inwersyjnych, czyli w środę, gdy również wzrośnie prędkość wiatru. Jeszcze czystszym powietrzem zaczniemy oddychać w czwartek, gdy przez region przejdzie front z silniejszym wiatrem i opadami śniegu.

Nadchodząca noc ze sporymi spadkami temperatury

Noc z wtorku na środę przyniesie w regionie zachmurzenie na południu i centrum oraz wschodzie województwa małe. Jednak na pozostałym obszarze umiarkowane, wzrastające od północy i północnego – wschodu miejscami do dużego, gdzieniegdzie możliwe słabe opady śniegu z podinwersyjnych chmur niskich. W najchłodniejszej części nocy temperatura minimalna od -16°C do -12°C, gdzieniegdzie, zwłaszcza na południu, możliwy spadek temperatury do -20°C. Przy gruncie nad pokrywą śnieżną spadek temperatury do około -25/-19°C. Najniższa w zastoiskach chłodu na południu. Wiatr z uwagi na niewielki gradient baryczny słaby, zachodni.

Środa z lokalnymi opadami śniegu

W środę prognozowane jest zachmurzenie małe na przeważającym obszarze regionu. Jednak po południu umiarkowane i duże, narastające od północy Lubelszczyzny. Miejscami, głównie na północy i wschodzie możliwe punktowe opady śniegu u schyłku dnia. Temperatura maksymalna od -7°C do -3°C. Wiatr z uwagi na małą różnice ciśnienia słaby, przeważnie zachodni. Ciśnienie atmosferyczne będzie spadać, co zapoczątkuje większe zmiany w pogodzie od czwartku, gdy znajdziemy się w zasięgu zatoki niżowej i strefy frontowej.

Nieco cieplej

Noc ze środy na czwartek okaże się znacznie cieplejsza, porównując do tej z poniedziałku na wtorek i wtorku na środę. Prognozowane jest zachmurzenie duże i całkowite. Aczkolwiek po południu województwa umiarkowane. Miejscami, szczególnie na północy i wschodzie, przelotne opady śniegu. W najchłodniejszej części nocy od około -7°C do -3°C. Wiatr będzie słaby, od północy województwa stopniowo wzmagający się do umiarkowanego, okresami porywistego, zachodni.

W czwartek przejście aktywnej zatoki niżowej i strefy chłodnego frontu atmosferycznego z opadami śniegu o natężeniu słabym i umiarkowanym. Termometry w najcieplejszym momencie dnia pokażą od -1°C do 0°C. Wiatr umiarkowany, okresowo silny z północnego zachodu, skręcający na północy, który w porywach sięgnie do 54 km/h. Drogi i chodniki staną się śliskie, miejscami oblodzone w woj. lubelskim.

Napływ powietrza arktycznego

Noc z czwartku na piątek ze spadkiem temperatury i przejściowym napływem powietrza arktycznego. Może dojść do oblodzenia dróg i chodników. Rozpogodzenia w świeżej masie powietrza, przyczyni się do znacznych spadków temperatury poniżej -10°C. Na szczęście spadki temperatury nie będą tak duże jak na początku mijającego tygodnia, ale mróz dwucyfrowy jest możliwy.

W weekend temperatura od 0°C do 2°C za dnia, lecz noce z lekkim mrozem do około -4/-2°C. Zdarzą się opady śniegu i mieszane, okresowo marznące i powodujące gołoledź na drogach i chodnikach.

Wzrost temperatury

Na początku nowego tygodnia temperatura w okolicach 0°C/3°C za dnia, noce jednak z lekkim mrozem w okolicach -8/-1°C. Jednak na przełomie 2 i 3 dekady stycznia jest szansa nawet na 8°C w ciągu dnia. W trzeciej dekadzie stycznia częściej pogoda ma być kształtowana przez cyrkulację atlantycką atmosfery, sprzyjając napływowi cieplejszych mas powietrza z zachodu i południa Europy. Stopnieje więc cała pokrywa śnieżna zalegająca na wschodzie kraju. Niewykluczone, że w tym czasie zobaczymy nawet dwucyfrowe dodatnie temperatury na plusie, ale okresy ochłodzeń z opadami śniegu i mrozem są możliwe, lecz na ogół krótkotrwałe. Wygląda jednak, że apogeum największych mrozów w tym miesiącu przypadło na pierwszą dekadę stycznia 2024 r. oraz początek drugiej dekady. Czwarty tydzień roku z temperaturą około 3°C, uwzględniając normę z lat 1991-2020 r.

Prognozy pogody dla Polski
Sytuacja baryczna nad Europą

11 komentarzy

  1. Luty jest najzimniejszym miesiącem w roku.Zawsze tak było,nie bez powodu mówimy Idzie luty,podkuj bity.

  2. BUTY oczywiście

  3. Gościu malinowy kalendarz sobie kup bo mamy Styczeń

  4. Dziadek Józek ze Slamsowa (75 wiosen)

    Dzięki Bogu mamy trochę chłodniej.
    Może to ostudzi trochę polityczne emocje naszych stodwunastkowych dzieci specjalnej troski.

Dodaj komentarz

Z kraju