Piątek, 26 kwietnia 202426/04/2024
690 680 960
690 680 960

Rząd przyjął projekt ustawy o ochotniczych strażach pożarnych. Przyjęte przepisy podzieliły strażaków

Projekt przepisów, które przez długi okres wywoływały wiele kontrowersji wśród strażaków – ochotników, trafił właśnie do sejmu. Teraz zajmą się nim posłowie.

We wtorek projekt ustawy o ochotniczych strażach pożarnych został przyjęty przez rząd. Mowa o przepisach, które od razu po ich przedstawieniu, wywołały bardzo duże kontrowersje wśród strażaków ochotników. Największe z nich dotyczyły zapisy dotyczące dotyczące umundurowania, kwestie wysokości i okresu, po jakim wypłacany byłby dodatek emerytalny, a nawet wprowadzenie w OSP jednostek ratowniczo-gaśniczych.

Ta ostatnia kwestia podzieliła środowisko strażaków ochotników. Kiedy część z nich opowiadała się przeciwko tego typu zmianom, inni z kolei ten pomysł bardzo chwalili. Ci pierwsi obawiali się, że ich jednostki przestaną być dysponowane do zdarzeń, a nawet, że nie będą mieli prawa udziału w działaniach ratowniczo-gaśniczych. Drudzy z kolei cieszyli się, że będą działać na równi ze strażakami zawodowymi.

Z uwagi, że było bardzo dużo niedomówień, jak też pojawiał się szereg nieprawdziwych informacji co do nowych przepisów, zaczęto organizować spotkania z druhami w tej sprawie. Ministerstwo podkreślało, że w ten sposób chce również sprawić, aby ustawa powstawała w konsultacjach z jednostkami OSP. To wszystko sprawiło, że resort wycofał się z niektórych zapisów, inne zaś zostały zmodyfikowane.

Ostatecznie gotowe przepisy trafiły do rządu. Jak podkreślono, jest to pierwszy tak kompleksowy akt prawny, który ureguluje organizację i funkcjonowanie jednostek OSP. Najważniejszym zaproponowanym rozwiązaniem jest wprowadzenie świadczenia ratowniczego w wysokości 200 zł miesięcznie dla strażaka ratownika OSP. Przysługiwało ono będzie mężczyznom, którzy przez 25 lat brali czynny udział w akcjach lub działaniach ratowniczych. W przypadku kobiet, okres ten wynosi 20 lat. Świadczenie będzie wypłacane z budżetu państwa co miesiąc, po osiągnięciu przez mężczyznę 65. a przez kobietę 60. roku życia. To samo świadczenie obejmie również ratowników górskich.

W przepisach ujęto również m.in. wzmocnienie ochrony prawnej druhów oraz wprowadzenie legitymacji strażaka ochotnika, która pozwoli na korzystanie ze zniżek, zaś szczególnie zasłużeni i wyróżniający się druhowie będą mogli zostać wyróżnieni nadawanym przez prezydenta RP Krzyżem św. Floriana. Uregulowano także kwestie odszkodowań dla strażaków i ich rodzin w przypadku kiedy zostanie on ranny lub zginie w trakcie prowadzonych działań. Projekt ustawy trafi teraz pod głosowanie posłów. Jeżeli zostanie przyjęty, przepisy mogą wejść w życie wraz z początku 2022 roku.

(fot. lublin112)

20 komentarzy

  1. A może by tak zrobić chirurgów ochotników, którzy będą mogli konkurować na rynku z ich zawodowymi kolegami.

  2. Nie dawać ochotnikom kasy za gaszenie pożarów nie będą się palić lasy i trawy .

  3. 3,14siory czego się nie czepią to s3,14er dolą

  4. To przecież specjalność obecnej władzy „dziel i rządź”

  5. Teraz zamiast OSP w każdej wsi, będą 1, 2 jednostki na gminę. Będą to de facto jednostki półzawodowe, za to lepiej wyposażone. Może to i lepiej.

  6. No i Pawlaka się wytnie z szefa OSP.

  7. Zaprawdę powiadam wam że już niedługo ci, którzy dali im władzę pierwsi pójdą im tą władzę odebrać.
    Kiedyś śpiewali hosanna, wnet zaśpiewają cyt. „ukrzyżuj go”.

  8. Bardzo dobrze. Zrównać pensję wszystkim nierobom.

  9. za co się nie wezmą to spier…..

Z kraju