Piątek, 26 kwietnia 202426/04/2024
690 680 960
690 680 960

Ryzyko ograniczeń dostaw gazu i energii elektrycznej. Związek Polskich Przetwórców Mleka: „Mleko, nie może czekać kilku dni na przetworzenie”

Związek Polskich Przetwórców Mleka, jako organizacja zrzeszająca zakłady przetwórstwa mleka i reprezentant branży mleczarskiej, z dużym niepokojem obserwuje rosnące niebezpieczeństwo wprowadzenia w najbliższych miesiącach ograniczeń dostaw gazu i energii elektrycznej do zakładów przetwarzających ten produkt.

– Aktualnie firmy mleczarskie otrzymują pisma od dostawców energii i gazu, zgodnie z którymi przewiduje się wprowadzanie planów ograniczeń w poborze tych mediów do poziomów nie pozwalających na utrzymanie produkcji, magazynowania, a nawet funkcjonowania przyzakładowych oczyszczalni ścieków. Ewentualne wejście w życie przewidzianych przepisami ograniczeń nie uwzględnia specyfiki branży mleczarskiej, a same przepisy zostały przygotowane bez niezbędnej analizy potrzeb branży i niebezpieczeństw, jakie za sobą niosą takie ograniczenia – informuje Marcin Hydzik Prezes Zarządu ZPPM.

Jak wyjaśnia Związek, przetwórstwo mleka to specyficzna gałąź przemysłu żywnościowego, gdyż w odróżnieniu od innych branż, surowiec, czyli mleko, nie może czekać kilku dni na przetworzenie, zaś produkty gotowe na magazynowanie bez określonego poziomu dostaw nośników energii.

– Ograniczenie dostaw energii i gazu spowoduje przerwanie procesów produkcyjnych, co skutkować będzie niedoborem wyrobów na rynku i poważnymi stratami finansowymi dla zakładów. Nie należy zapominać, że jednocześnie straty poniosą rolnicy – producenci mleka, od których surowiec po prostu nie będzie odbierany. Wtedy pojawi się problem co zrobić z taką ilością niewykorzystanego mleka, jak go zutylizować? Obawiamy się, że konsekwencje takiej sytuacji dla środowiska naturalnego mogą być opłakane – dodaje Marcin Hydzik.

Z analiz przeprowadzonych na podstawie danych dostarczonych przez zakłady, wynika, że opisana powyżej kryzysowa sytuacja, zaistnieje w przypadku ograniczeń dostaw energii i gazu do poziomów przewidzianych w aktualnie obowiązujących przepisach, trwających dłużej niż 2 – 3 dni.

– Rozumiejąc powagę sytuacji, zwłaszcza w związku z trwającą wojną w Ukrainie, wraz z innymi organizacjami branżowymi zaproponowaliśmy zmiany w zasadach określonych w rozporządzeniach Rady Ministrów, co do ustalania ilości dostarczanej energii dla zakładów w przypadku wystąpienia konieczności zmniejszenia dostaw. Modyfikacja owych zasad pomogłaby w sytuacji kryzysowej utrzymać produkcję na poziomie gwarantującym bezpieczeństwo żywnościowe kraju oraz zapewnienie dobrostanu zwierząt. Nasza propozycja uwzględniała zarówno potencjalną zmianę sytuacji energetycznej w kraju, jak też realne potrzeby zakładów przetwórczych. Niestety, do dnia dzisiejszego nie otrzymaliśmy odpowiedzi na nasz apel – wyjaśnia Prezes Zarządu ZPPM.

Związek Polskich Przetwórców Mleka jest zaniepokojony sytuacją, w której zarówno podczas epidemii, jak i teraz, rząd nie podejmuje aktywnych działań na rzecz objęcia ochroną branży mlecznej przed czynnikami mającymi negatywny wpływ na działalność nie tylko zakładów przetwórczych, ale także rolników – producentów mleka.

– Pomimo, że nasze pisma i apele pozostają bez odpowiedzi ciągle liczymy, że branża mleczarska, jako szczególnie wrażliwa i specyficzna, zostanie oficjalnie uznana za ważną dla bezpieczeństwa żywnościowego państwa – dodaje Marcin Hydzik.

(fot. lublin112.pl\źródło ZPPM)

21 komentarzy

  1. Chcieliście PiS-u, no to go macie!
    Jeszcze tylko kartki na cukier i Jarek będzie się mógł poczuć jak 40 lat temu, kiedy przespał wprowadzenie stanu wojennego.

  2. żoliborski bandyta

    Ludzie zapomnieli jak ta banda dorwała się do władzy w 2005 roku. Szybko zapomnieli i są tego skutki.

    • Banda to w 2007 dorwała się i zniszczyła 70% polskiej gospodarki począwszy od górnictwa, stocznie a kończyli kradnąc OFE.

      • A PiS tak zadbał o stocznie, że nawet jednego statku nie potrafią zbudować. Było uroczyste poświecenie stępki a teraz poszła na złom XD

  3. Co ma pis do tego ? to przez UE i ostatnie głosowanie, będziemy musieli dzielić się gazem z Niemcami

  4. Precz z unijnym niewolnictwem.

    • Krzysiu, z wszelkimi „plusami”, które bierzesz, nie patrząc, że to ten wstrętny PiS rozdaje, też precz ???
      Który pracodawca na tyle podwyżki ci da żebyś z głodu nie zdechł ???

      • Są tacy którzy żadnych pieniędzy nie biorą za to tracą swoje niewielkie oszczędności przez inflację a ta ma się dobrze przez min. niekończące się rozdawnictwo . Zaciskanie pasa i obnizenie konsumpcji jest konieczne aby zatrzymać inflację , tak troche musi boleć, rozpedzona inflacja nikomu nie jest na rękę …no z wyjątkiem rządu, im jest na rękę.

  5. Damy wam pieniądze które wam się należą jak przywrócicie do pracy złodzieji i łapuwkarzy.

  6. Był cukier nie wypali to teraz mleko czyli wszystko co ma mleko

  7. Mleko, wiesz pan, ma najszybszy transport, inaczej się zsiada.

  8. Wiecej sankcji! Łukraina wazniejsza niz Polska.

  9. Czyli teraz kolej na podwyżkę cen mleka.

Z kraju