Sobota, 27 kwietnia 202427/04/2024
690 680 960
690 680 960

Rusza sezon nad wodą. Część kąpielisk jeszcze nie uruchomiona, inne już zostały zamknięte

Tradycyjnie już wraz z początkiem wakacji rozpoczyna pracę szereg kąpielisk. Wyniki badań wody pokazują, że w większości miejsc można kąpać się bez obaw.

Oficjalnie sezon kąpielowy w Polsce rozpoczyna się 1 czerwca i trwa on do 30 września. W naszym regionie kąpieliska ruszają wraz z rozpoczęciem wakacji, choć nie wszystkie. Część z nich ma być otwartych od 1 lipca. Każde ze zgłoszonych kąpielisk odwiedzają pracownicy Sanepidu i pobierają do badań próbki wody. Jest ona monitorowana pod kątem zanieczyszczeń mikrobiologicznych jak też innych, mogących mieć negatywny wpływ na zdrowie osób korzystających z kąpieliska.

Wiadomo już, że bez przeszkód można się kąpać w: Międzyrzeckich Jeziorkach w Międzyrzecu Podlaskim (pow. bialski), Zalewie „Bojary” w Biłgoraju (pow. biłgorajski), Zalewie Maczuły w Horodysku, zbiorniku Dębowy Las w Wołkowianach, zbiorniku retencyjnym w Natalinie, zbiorniku retencyjnym Staw, zbiorniku w Majdanie Zahorodyńskim (pow. chełmski), Zalewie w Janowie Lubelskim (pow. janowski), w zalewie w Kraśniku (pow. kraśnicki), Zalewie Zimna Woda (pow. łukowski), zalewie w Poniatowej (pow. opolski), zalewie w Janowicach (pow. puławski), Jeziorze Białym w Okunince – Kąpieliska nr 1, 2 i 3 (pow. włodawski) Zalewie Miejskim w Zamościu oraz Zalewie w Krasnobrodzie (pow. zamojski).

Obecnie nie ma jeszcze wyników badań wody w następujących kąpieliskach: pow. biłgorajski – Zalew Biszcza Żary i Zalew w Józefowie, pow. chełmski – Zbiornik „Biały Rów” Rejowiec, Zbiornik „Starosiele” Dubienka i zbiornik Husynne, pow. lubartowski – Jezioro Firlej Kąpielisko GOSIR, pow. opolski – Kąpielisko Miejskie Opole Lubelskie, pow. tomaszowski – Kąpielisko przy molo w Majdanie Sopockim Drugim, pow włodawski – Kąpielisko Pompka w starorzeczu Bugu Wola Uhruska, Jezioro Sumin, Jezioro Rotcze w Grabniaku i Jezioro Białe kąpielisko Astur, pow. zamojski – Kąpielisko na zbiorniku wodnym „Jacnia”.

Z kolei, jak wynika z danych Głównego Inspektoratu Sanitarnego, zakaz kąpieli obowiązuje w Gliniankach Horodyskich w powiecie chełmskim oraz w Zalewie w Nieliszu i w stawach Echo w powiecie zamojskim. Przy czym złą jakość wody stwierdzono jedynie w Stawach Echo, gdzie przekroczone zostały parametry mikrobiologiczne. W pozostałych dwóch przypadkach zakaz ma związek z przypadkami ptasiej grypy.

Nie należy zapominać, że wakacje to czas, kiedy woda co roku zbiera śmiertelne żniwo. Już teraz w całym kraju zanotowano 89 przypadków utonięć. Dlatego też tak ważne jest dbanie o bezpieczeństwo podczas uprawiania sportów wodnych, rekreacji na wodzie czy najzwyklejszych kąpieli. Od lat głównymi przyczynami tragicznych w skutkach zdarzeń na wodą są: brawura, brak wyobraźni oraz alkohol.

(fot. archiwum/zdjęcie ilustracyjne)

13 komentarzy

  1. Czy to zdjęcie jest z teraz?

    Kurczę nie wiem ile by mi musieli zapłacić aby pchać się w taki motłoch. a ktoś z własnej woli jedzie… nie pojęte.

    • ( ͡° ͜ʖ ͡°) Chichot Losu

      Też jakbym chciał wypoczywać w tłoku, wsiadłbym do autobusu w szczycie.

  2. W Nieliszu nikt o tym nie wie, jak było dziś widać, ani policja ani ratownicy:)

  3. Pan grabarz (dyplomowany)

    Rusza sezon nad wodą – kto będzie pierwszym klientem ?

  4. A co z Zalewem Zemborzyckim?

  5. Zalew: brudna woda widziałam nie polecam.

  6. Zalew nie jest kąpieliskiem i nie będzie.

  7. A powiat krasnostawski…? Czarna dziura w temacie, szkoda, kiedyś było jakie było ale było, teraz nawet basen w remoncie

  8. --------------------

    „Starosiele” Dubienka – o które kąpielisko chodzi ? Zalew w Dubience ? czy starorzecze Bugu dawne Starosiele ?

  9. A co działo się w sobotę w Osmolicach Pierwszych ze helikopter pogotowia ratunkowego lądował dalej nie wiadomo.

Dodaj komentarz

Z kraju

Wiadomości z info112