Sobota, 27 kwietnia 202427/04/2024
690 680 960
690 680 960

Przymrozki ustąpią, silne ocieplenie zmierza do woj. lubelskiego. Temperatura pierwszy raz w tym roku przekroczy 20 stopni

Dziś Polska znajdzie się jeszcze pod wpływem rozległego obszaru obniżonego ciśnienia znad środkowej Europy. Do naszego kraju będzie napływać chłodny i dość niestabilny strumień polarno-morskiej masy powietrza z zachodu, północnego-zachodu kontynentu europejskiego, natomiast podwyższona zawartość wilgoci przyniesie zmienne, w tym umiarkowane i duże zachmurzenie z licznymi opadami w formie przelotnej. Padać będzie zarówno deszcz, jak i miejscami krupa śnieżna oraz drobny grad, a także punktowo deszcz ze śniegiem i mokry śnieg. Prognozowane również lokalne, pojedyncze komórki burzowe w woj. lubelskim o krótkiej żywotności. Niektóre z nich mogą być niezwykle fotogeniczne, dlatego warto uważnie śledzić dzisiaj uważnie niebo.

Nocny przymrozek w regionie

Minionej nocy w obszarach rozpogodzeń i przejaśnień wystąpiły dogodne warunki do wystąpienia silnego wypromieniowania ciepła z podłoża w woj. lubelskim. Dlatego powszechne okazały się przymrozki przy gruncie oraz na standardowej wysokości pomiarowej w klatkach meteorologicznych i osłonach radiacyjnych. Według danych z sieci pomiarowo-obserwacyjnej najzimniej przy gruncie na wysokości 5 cm w poletkach meteorologicznych było w Zamościu i Terespolu, gdzie zmierzono -5°C. Natomiast na stacji synoptycznej pierwszego rzędu Lublin-Radawiec odnotowano -4°C, analogiczną wartość pokazał termometr przy gruncie we Włodawie.

Wiosenne przymrozki wystąpiły także w klatkach meteorologicznych. Najzimniej było na stacji synoptycznej w Zamościu, gdzie na skutek wypromieniowania ciepła z podłoża i zalegania chłodnego powietrza, zmierzono w klatce Stevensona -3.8°C. Natomiast we Włodawie na 2 m zmierzono -1.7°C, nieco cieplej było w Terespolu, gdzie odnotowano -1.6°C. W Radawcu koło Lublina termometr w klatce meteorologicznej pokazał 0.1°C na 2 m, ale już przy gruncie mieliśmy kilkustopniowy mróz. Tak późne przymrozki mogą wyrządzić szkody w sadach, polach i ogrodach. Na szczęście przed nami jeszcze jedna tak chłodna noc. Lokalnie przebieg temperatury mógł być inny niż na stacjach synoptycznych IMGW.

Przelotne opady i możliwe słabe burze

Na skutek dziennego nagrzania przypowierzchniowych warstw wzrośnie dziś chwiejność atmosfery i nastąpi od pierwszej części dnia rozwój chmur kłębiastych, konwekcyjnych – cumulus oraz cumulonimbus. Mają one przynosić przelotne opady, a w dalszej fazie rozwoju również burze. Prognozowany stromy pionowy gradient temperatury skutkować ma wystąpieniem niestabilności. Przeważnie utworzą się pojedyncze komórki, miejscami łączące się w pasma konwekcyjne. Silne porywy będą jednak lokalnym zjawiskiem i nie będą kwalifikować się na pierwszy stopień ostrzeżenia meteorologicznego przed silnym wiatrem.

Poniedziałek przyniesie przewagę zachmurzenia umiarkowanego, okresami dużego. Prognozowane są od pierwszej części dnia lokalne przelotne opady deszczu, wieczorem również mieszane. Gdzieniegdzie w drugiej części dnia lokalne słabe burze. W godzinach porannych lokalnie występowały mgły ograniczające widzialność do 400 m. Temperatura maksymalna od 8°C do 10°C. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, południowy skręcający na zachodni. W czasie lokalnych burz wiatr porywisty do 65 km/h. Najwięcej opadów konwekcyjnych i punktowych burz prognozujemy od godz. 13.00 do 18.00. Po zachodzie słońca zaczną one szybko zanikać po ustaniu insolacji.

Noc z poniedziałku na wtorek przyniesie zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami i rozpogodzeniami. Prognozowane miejscami przelotne opady deszczu, zwłaszcza w pierwszej części nocy, lecz szybko zanikające. Lokalnie utworzą się mgły marznące i ograniczające widzialność poziomą do 200 m. Zachowajmy ostrożność na drogach. Mgły będą najgęstsze poza miastami oraz w pobliżu rzek i zbiorników wodnych. Natomiast najsłabsze w aglomeracjach miejskich. Temperatura minimalna wyniesie od -4°C do -1°C. Przy gruncie miejscami spadek do -5°C. Lokalnie może być ślisko na drogach i chodnikach. Wiatr będzie słaby, zachodni i południowo-zachodni.

Wtorek z zanikającym deszczem

We wtorek prognozowane jest zachmurzenie małe i umiarkowane, tylko początkowo lokalnie duże i zanikające opady deszczu. Gdzieniegdzie rano miejscami rozpraszające się mgły ograniczające widzialność poziomą do 300 m. W najcieplejszym momencie dnia temperatura maksymalna od 10°C do 12°C. Wiatr będzie na ogół słaby i umiarkowany, południowy i południowo-wschodni.

Noc z wtorku na środę będzie pogodna. Temperatura minimalna od 1°C do 4°C. Wiatr na ogół umiarkowany, nad ranem przeważnie porywisty, południowo-wschodni.

Kraj pomiędzy niżami, potem coraz cieplej. Pojawił się pył saharyjski

Polska będzie pomiędzy niżami znad Atlantyku oraz Europy Zachodniej i wyżem ulokowanym na południowym wschodzie. Dlatego do naszego kraju będzie docierać cieplejsza masa powietrza polarna, co przyniesie rozpogodzenia i pogodną aurę. Nie będą występowały przez większość czasu opady atmosferyczne, chociaż miejscami w nocy i nad ranem utworzą się lokalne mgły i zamglenia.

Kolejne dni będą bardzo ciepłe i słoneczne jak na koniec marca, nie prognozuje się także przymrozków do końca miesiąca. Już w środę na termometrach zobaczymy nawet 14-16°C, ale odczucie chłodu potęgować ma silny wiatr do 40-50 km/h z południa, południowego wschodu, który wynikać ma z dużego gradientu barycznego pomiędzy wyżem a niżami. Już w czwartek na termometrach ujrzymy nawet 18-19°C w regionie, natomiast pod koniec tygodnia w okresie świątecznym prognozowane jest nawet 20-23°C. Pojawić może się nawet pył saharyjski, powodując zmętnienie nieba.

Na termometrach w rozpoczynającym się tygodniu zobaczymy najwyższe wartości od początku 2024 r. Ostatni tydzień marca będzie na ogół suchy i słoneczny, dlatego przyspieszy to rozwój fenologicznej wiosny na Lubelszczyźnie. Wysokie temperatury w okolicach 18-21°C mogą wystąpić także na początku kwietnia, ale potem w okolicach 3-4 kwietnia powinny spaść i mogą powrócić późne nocne i poranne przymrozki, które stanowić będą zagrożenie dla wegetacji rozwijających się roślin, krzewów i drzew.

Prognozy pogody dla Polski

Położenie opadów i lokalnych burz

8 komentarzy

  1. Cichobiorek cichodajek

    Temperatura pierwszy raz w tym roku przekroczy 20 stopni. Chłoptasie w krótkich majteczkach zaczną pokazywać swoje chude nóżki, a i dziewczyny pokażą swoją ofertę.

    • Ciekawie wyglądają też pary: on w krótkich majciętach, na chudych, bywa że krzywych nóżkach, a ona obok w prawie przezroczystej bluzeczce, bez stanika, ale za to w obowiązkowych długich jeansach.

      • No i oboje telefony w prawych przednich i piszą do siebie czułe sms’y

      • W długich, trzeba dodać, mocno dziurawych jeansach, ewentualnie w czymś przypominającym rajstopy😁

  2. To zacznie się chodzenie w spodenkach koszulkach krótkich trzeba nowe tatuaże pokazać wszystkim 😂

  3. Ja nie mogę chodzić w krótkich majtach bo mi wyłazi a im nie, dlaczego?

  4. Niezłą masz radochę pisać z samym sobą

Dodaj komentarz

Z kraju