Piątek, 26 kwietnia 202426/04/2024
690 680 960
690 680 960

Przed nami cyrkowy festiwal „Cyrkulacje 2022”. Wschodnioeuropejscy sztukmistrze dadzą nam trochę radości w niespokojnych czasach

Cyrkowy festiwal, którego głównym punktem będzie wspólny spektakl sztukmistrzów z Ukrainy i Polski, a tydzień później konkurs etiud, podczas którego wystąpią artyści i artystki z kilku europejskich krajów. Cyrkowcy chcą sprawić, by publiczność w Lublinie mogła na ich występach oderwać się od codzienności.

Między 29 września a 2 października zobaczymy przegląd niezwykłych cyrkowych spektakli podczas Wschodnioeuropejskiego Festiwalu Cyrku Współczesnego “Cyrkulacje”.

Już tydzień później, 7-9 października będziemy mogli kibicować artystom i artystkom cyrkowym z Europy Wschodniej w ich zmaganiach o nagrodę główną oraz nagrody specjalne, w tym za najlepszy trick i nagrodę publiczności na Konkursie Etiud Nowocyrkowych „Cyrkulacje”.

Całość organizują Fundacja Sztukmistrze w partnerstwie z Centrum Spotkania Kultur.

– Choć zarówno festiwal jak i konkurs etiud Cyrkulacje to ogromne przedsięwzięcia i duże wyzwania, to bardzo się cieszymy, że możemy nie tylko przywozić naprawdę dobry cyrk do Lublina i promować miasto jako silny ośrodek cyrkowy, ale też wzmacniać w rozwoju artystów z tej części Europy. Czuję też wdzięczność, że możemy gromadzić publiczność cyrkową w wyjątkowych warunkach scenicznych Centrum Spotkania Kultur. Bardzo doceniamy otwartość na cyrk współczesny naszego partnera – mówi Joanna Reczek-Szwed z Fundacji Sztukmistrze.

– To wielka radość gościć w naszych przestrzeniach Fundację Sztukmistrze i współpracować przy organizacji tak widowiskowych wydarzeń, jakimi są Cyrkulacje. Przed nami kolejna okazja by zobaczyć najlepsze występy artystów nowego cyrku z tej części Europy! –  dodaje Mariusz Drzewiński, zastępca dyrektora ds. kulturalnych  CSK.

„Spectrum” łączy Ukrainę, Polskę i… Singapur

Spośród 6 spektakli, które złożą się na Wschodnioeuropejski Festiwal Cyrku Współczesnego “Cyrkulacje” warto szczególną uwagę zwrócić na „Spectrum”. Spektakl powstaje szczególnie z myślą o wspólnej polsko-ukraińskiej publiczności zgromadzonej w Lublinie, a historia tej produkcji jest dość niezwykła.

W lutym Aurelia Cats z singapurskiej agencji Art Vision i Joanna Reczek z lubelskiej Fundacji Sztukmistrze wspólnie zaangażowane były w pracę nad pomocą ukraińskim artystom cyrkowym, którzy byli zmuszeni uciec przed wojną.

Podczas tej pracy wspólnie uznały, że przydałoby się w Lublinie wydarzenie, które połączy polską i ukraińską publiczność przez sztukę cyrkową, pokaże jak silne jest ukraińskie środowisko nowego cyrku i da ludziom odrobinę radości w trudnym czasie.

I tak powstał pomysł na „Spectrum”. Fabuła jest prosta: po tym jak niespodziewanie na świecie zabrakło kolorów i nastał wielki smutek, mała dziewczynka nie poddaje się i wyrusza na poszukiwania miejsc, w których wciąż ukryta jest nadzieja. Jej podróż odbywa się w formie cyrkowego spektaklu z udziałem świetnych ukraińskich i polskich akrobatów, żonglerów i ekwilibrystów, w multimedialnej oprawie.

Na festiwalu 6 spektakli i 13 pokazów

Festiwal Cyrku Współczesnego “Cyrkulacje” to przede wszystkim okazja, by zobaczyć pokazy pełnometrażowych spektakli – najbardziej charakterystycznej formy cyrku współczesnego.

Publiczność w Lublinie pomiędzy 29 września a 2 października weźmie udział w przeglądzie cyrkowych widowisk, w których umiejętności akrobatyczne czy żonglerskie będą nie tylko efektowne same w sobie, ale będą też sposobem wyrażenia uczuć czy opowiadania historii.

Czeka nas 6 spektakli i 13 pokazów. Występy oglądać będzie można w trzech salach Centrum Spotkania Kultur (Sala Operowa, Kieszeń Sceny, Sala Baletowa), a także w Chatce Żaka i Muszli Koncertowej.

  • Spektakl Inspiracji: Andrea Salustri “Materia” (Włochy)
  • Ukraiński Spektakl Specjalny: Art VisionProduction/Fundacja Sztukmistrze „Spectrum” (Ukraina/Singapur/Polska)
  • Spektakle zagraniczne: 
    • Taigi Cirkas: „Up to this point” (Litwa/Łotwa)
    • Kolektiv Lapso Cirk „OVVIO” (Słowacja/Hiszpania)
  • Polska premiera: Rewia Dziecięca Sylaba „Aquarela” 
  • Scena Polska: Kolektyw Kejos „Epitafium Błazna”

„OVVIO”, to rękawica rzucona ograniczeniom wyobraźni, zaufania, grawitacji, zdrowego rozsądku. Proste rekwizyty, często przedmioty obecne w naszej codzienności inspirują artystów do podważania ich sensu i zamieniają się w pola rozgrywki dla coraz to nowszych i zawsze karkołomnych zabaw z balansem, z definicji zagrożonym jego utratą, i refleksem.

Wspomniane wcześniej “Spectrum” to widowisko dedykowane solidarności w obliczu tragicznych wydarzeń, które pozostawi w publiczności potężną dawkę niesamowitych emocji.

Co roku Cyrkulacje wspierają polską premierę spektaklu cyrku współczesnego. Podczas tej edycji zaprezentowana zostanie “Aquarela”. Multimedialne widowisko taneczno-cyrkowe, wykonywane jest przez blisko trzydziestoosobowy zespół. Tematem jest wszechobecna, ale wciąż niezwykle intrygująca substancja – woda.

„Epitafium Błazna” to spektakl z użyciem technik teatru ruchu, teatru plastycznego i cyrku współczesnego, inspirowany motywami ze sztuk Szekspira, a w szczególności postacią Szekspirowskiego błazna.

W “Up to this point” Artyści zapraszają widzów do przewrotnego cyrkowego uniwersum, w którym pomimo lat spędzonych na deskach światowych scen, wszystko jest nowe, poza unikatową wrażliwością współczesnego cyrku.

Widzów lubiących eksperymenty z pewnością ucieszy obecność niezwykle uznanego w cyrkowym środowisku Andrea Salustriego – włoski artysta wizualny, w swoim przedstawieniu ”MATERIA” odbywa odyseję poprzez możliwości… styropianu, wydobywając  z tego materiału prawdziwie magiczne właściwości.

13 konkursowych etiud
Podczas Wschodnioeuropejskiego Konkursu Etiud Nowocyrkowych  “Cyrkulacje” w Lublinie o zwycięstwo walczyć będą cyrkowi artyści i artystki z Polski, Litwy, Finlandii, Estonii i Ukrainy. Oto ich pełna lista:

  1. Rodion Drahun, Ukraina, żonglerka
  2. Alina Grishkova, Ukraina, akrobatyka powietrzna
  3. Jeka Dehtiarov, Ukraina, koło cyra
  4. Vilma Suuraho, Finlandia, lina pionowa
  5. Kadri Hansen, Estonia, akrobatyka powietrzna
  6. Saila Jantunen, Finlandia, lina
  7. Daina Nos, Ukraina, stanie na rękach
  8. Jakub Długosz, Polska, żonglerka
  9. Lyla Goldman, USA/Litwa, akrobatyka powietrzna
  10. Emilia Dawiec, Polska, akrobatyka powietrzna
  11. Filip Bogusławski, Polska, akrobatyka powietrzna
  12. Dmytro Kulyk, Ukraina, chinese pole
  13. Duet KuMy, Polska, żonglerka

Za każdą osobą, która wybiera karierę cyrkową stoi zupełnie inna historia. Vilma, wszechstronnie uzdolniona artystka, w powietrzu odnajduje swoje artystyczne ja. Wierzy, że celem życia jest ciągła nauka, a jako dziecko chciała zostać lekarką w organizacji Lekarze Bez Granic.

Rodion od dziecka chciał być artystą – najpierw muzykiem, później aktorem, kiedyś dla żartu powiedział, że może nawet klaunem. Przewrotność świata sprawiła, że jako piętnastolatek rozpoczął naukę w Kijowskiej Akademii Cyrkowej, w klasie pantomimy, skąd jednak przeszedł do klasy żonglerskiej.

Jeka w dzieciństwie chciał zostać weterynarzem, jednak został… tancerzem. Podczas pierwszego kontraktu poznał grupę cyrkowców, wśród których pojawił się rekwizyt, dla którego stracił głowę – koło Cyra.

Z kolei pierwszym rekwizytem Jakuba były mandarynki, a tata pierwszym trenerem żonglerki. Jednak, jak sam mówi, dopiero podczas jednej z konwencji żonglerskich “wpadł do króliczej nory kuglarskiego świata”.

Kto z nich przekona jury i publiczność w Lublinie? Kto wyjedzie z laurem zwycięstwa? To wszystko zdecyduje się na żywo na początku października.

Dwa cyrkowe wydarzenia: bez zwierząt, za to z mnóstwem czaru

Na początku był konkurs etiud i towarzyszące mu spektakle. Założenie było proste: promować artystów nowego cyrku, czyli takiego, które łączy w sobie różne sztuki i jest oparty na ludzkich umiejętnościach i odbywa się bez udziału zwierząt.

Przez lata popularność artystycznej odsłony cyrku urosła tak bardzo, że w tym roku Fundacja Sztukmistrze postanowiła podzielić swój festiwal na dwa wydarzenia.

Co je łączy? Obecność różnych stylów, odmiennych spojrzeń na cyrk współczesny – zaproszenie do spotkania, dialogu, prezentacji nowych zjawisk, wywołania artystycznego fermentu – cyrkulacji.

Program i informację o biletach znaleźć można na stronie www.cyrkulacje.eu

(fot. źródło mat. prasowe)

8 komentarzy

  1. Uf już się bałem, że radzieccy cyrkowcy.

  2. Kto żyje tutaj ten w cyrku się nie śmieje.

  3. Nie ma dnia, żeby nie promować nachalnie naszych dzielnych „gości”

    • król onuc pierwszy

      Nie ma dnia bez takiego jęczenia w komentarzach jak twoje

    • „Koala” – zamiast pisać bzdury przeczytaj głąbie cały artykuł.
      A jeśli z nadal z „dzielnymi gośćmi” (według twoich słów) kojarzysz również między innymi takie kraje jak Litwa, Finlandia, Estonia, Słowacja, Hiszpania, Włochy, Singapur, USA (wszystkich nie wymieniłem) – to nawet lodówki w domu nie otwieraj i zamów wizytę u psychiatry.

      • Przecież tutaj siedzą kacapskie ameby, które codziennie bzdury i kłamstwa wypisują. Dni radzieckie są policzone. Już społeczeńśtwo jest skreślone na arenie międzynarodowej. Takie chojraki popierali putlera dzielnie odbnosili sie z symbolami, pyk mobilizacja i uciekają z kraju szczury.

  4. Cyrk to ulice tego miasta Staszica,Zana,Kunickiego,Unii,Grafa i kompleks skrzyżowań obok,Kraśnicka fragmentami,Orkana,Głębokai rodzynek Sowińskiego z Popiełuszki !!! To jest Cyrk w mieście inspiracji !!!!

Z kraju