Niedziela, 19 maja 202419/05/2024
690 680 960
690 680 960

Chciał pomóc siostrze, został oszukany

Zanim przekażemy komukolwiek kody BLIK, upewnijmy się, czy za prośbą o pomoc finansową nie kryje się próba oszustwa. Przestępcy włamują się na konta portali społecznościowych i podszywając się pod znajomych lub członków rodziny za pośrednictwem komunikatorów proszą o przekazanie środków pieniężnych.

Świdniccy policjanci przyjęli zawiadomienie od mieszkańca Świdnika. Mężczyzna zgłosił, że myśląc że rozmawia przez Messengera ze swoją siostrą, która potrzebuje szybkiej pożyczki podawał kody BLIK i autoryzował transakcje.

– W sumie podczas trwającej około 1,5 godziny pisemnej korespondencji przekazał w ten sposób ponad 5 tysięcy złotych. Prośby „siostry” nie wzbudziły jego podejrzeń ze względu na jej aktualną sytuację życiową, która idealnie wpasowała się w prowadzony dialog – informuje aspirant sztabowy Elwira Domaradzka ze świdnickiej Policji.

Aby nie paść ofiarą takiego oszustwa należy:

– stosować dwuskładniowe uwierzytelnienie swoich kont społecznościowych (wówczas o wiele trudniej przejąć nasze konto – zalogowanie się wymaga potwierdzenia wiadomością tekstową),

– potwierdzać tożsamość „znajomych”, którzy piszą do nas przez internetowe komunikatory – najlepiej zadzwonić do takiej osoby. Wykonanie takiego połączenia zajmie nam kilkadziesiąt sekund, a tym samym zyskamy pewność, że nasz znajomy rzeczywiście jest w potrzebie i to właśnie jemu – a nie oszustowi – przekazujemy pieniądze.

PRZECZYTAJ

Przeprowadzono kontrolę jakości jaj dostępnych na rynku. Jakie wykryto nieprawidłowości? (wideo)

11 komentarzy

 1. Myślący inaczej, obywatel specjalnej troski psychicznej, to wyraźnie mieszkaniec rezerwatu Świdnik

  • Macie w regulaminie:

   5. Niedopuszczalne jest umieszczanie w komentarzach treści:
   – obraźliwych,
   – pogardliwych..

 2. widac ze relecje z siostra utrzymuje tylko raz na rok w czasie swiat ahha,pisac przez 1,5 godziny z kism i nie domyslac sie ze cos nie tak,mi by juz po pierwszym zdaniu cos nie pasowalo,bo siostra by mi nigdy nie napisala ze odda z procentem,nie dlatego ze nie ma ,tylko z racji tego ze ani ja ani nikomu z rodziny nigdy nikt z procentem nie oddawal nic,

 3. Ja być obca krajowca i se myśleć, że:

  Jak to mówią: „Z rodziną najlepiej wychodzi, się na zdjęciu”, po za tym różnie bywa.
  Nawet bardzo różnie.

 4. A czy możecie sobie wyobrazić że najmądrzejszemu może się przytrafić

 5. Dlatego ja nikomu nie pomagam.

 6. Jak mozna z kimś obcym półtorej godziny pisać i nie zauważyć że to nie siostra? Chyba że go wkręciła

 7. JA PRDL XD

 8. przecież oni tam na komórki wołają magiczne pudełko xD

 9. Macie w regulaminie:

  5. Niedopuszczalne jest umieszczanie w komentarzach treści:
  – obraźliwych,
  – pogardliwych..

Dodaj komentarz