Sobota, 25 maja 202425/05/2024
690 680 960
690 680 960

Przecinali drzewo w tartaku, przepiłowali pocisk z okresu II wojny światowej

Do niecodziennego, a zarazem potencjalnie groźnego zdarzenia doszło w tartaku na terenie gminy Dębowa Kłoda. Pracownicy podczas przecinania drzewa, przepiłowali pocisk pochodzący z okresu II wojny światowej.

Parczewscy policjanci otrzymali zgłoszenie od pracowników tartaku znajdującego się w miejscowości Bednarzówka, z którego wynikało, że przecięli oni pocisk pochodzący prawdopodobnie z czasów II wojny światowej.

Na miejsce natychmiast udali się mundurowi wraz z funkcjonariuszem przeszkolonym w zakresie rozpoznania minersko – pirotechnicznego. Jak się okazało, pracownicy tartaku przecinając drzewo przecięli część pocisku pochodzącego z okresu II wojny światowej. Na szczęście podczas prac nie doszło do eksplozji.

Mundurowi ustalili, że pocisk używany był w wielkokalibrowych karabinach maszynowych. Po dokładnym sprawdzeniu okazało się, że pocisk nie był wypełniony materiałem wybuchowym. Był to tak zwany nabój wskaźnikowy z niewielkim ładunkiem wybuchowo – błyskowym. Przedmiot został zabezpieczony, a następnie przekazany wojskowym saperom.

(fot. Policja Parczew)

16 komentarzy

 1. Jaki to jest pocisk z ładunkiem wybuchowo-błyskowy niech się Janusz określi ???

  • po kolorach to pocisk stalowo miedziano ołowiowy 😉

  • Gdybyś choćby raz strzelał tak zwaną serią,to byś wiedział,że co któryś nabój w magazynku czy taśmie to tak zwany smugacz ułatwiający celowanie.

   • Oglądałem 4 pancernych wiele razy i te smugowe to są z fosforem 😉
    Pewnie ten nie wypaliło skoro jest cały ;p

 2. ale akcja, moje gratulacje całe szczęście że Polski nie wysadziło bo taki kaliber to sieje spustoszenie hi hi

 3. Nie przepiłowali a przecięli.Piłuje się pilnikiem.

 4. Kiedyś to była norma deski ze starych domów lub stare drzewa pociski się znajdowało podczas cięcia a teraz sensacja ?

  • Olo – miło, że też to zauważasz. Do prawdziwej sensacji brak mi tutaj czegoś co by się dało powiązać z BMW …
   W czasie II wojny światowej ten niemiecki koncern oprócz aut produkował motocykle i silniki do samolotów – to wszystko było przeznaczone dla armii III Rzeszy. Najbardziej rozpoznawalna maszyna z tego okresu to samolot wojskowy Focke-Wulf FW 190 z silnikiem wyprodukowanym przez BMW. Strzelał też do drzew, zupełnie jak dzisiejsze konstrukcje aut.

 5. Do pieca i wiadomo jaki będzie

 6. no no ,az dziw ze caly tartak nie wyleciał w powietrze z powodu czubka z pocisku karabinowego …jakby bombę lotniczą przepiłowali ,to co innego ….

 7. Wydaje mi się że to co przecinali pracownicy tartaku to było drewno a nie drzewo, no chyba że od razu bez siecią to robili, info dla redakcji: drzewo rośnie a to co już ścięte to drewno

 8. *bez ścięcia