Środa, 22 maja 202422/05/2024
690 680 960
690 680 960

Chciał zarobić na akcjach znanej firmy motoryzacyjnej. Stracił ponad 66 tys. złotych

Ponad 66 tysięcy złotych stracił 70-latek, który uwierzył, że rozmawia z konsultantem firmy inwestycyjnej. Sprawca przekonał mężczyznę, do inwestowania w akcje znanej firmy motoryzacyjnej oraz zainstalowania na telefonie programu do jego zdalnej obsługi.

Do bialskich policjantów zgłosił się 70-latek, który został oszukany w sieci. Mężczyzna relacjonował, że w drugiej połowie marca br. skontaktował się z nim nieznajomy mężczyzna podający się za analityka i zaproponował mu dobry zysk na giełdzie. A dokładnie europejskich giełdach. Twierdził, że jest to dobry czas na inwestycje, gdyż akcje jednej z firm motoryzacyjnych „wystrzelą”, co wiąże się szybkim zyskiem.

– Podczas rozmów „konsultant” informował o szczegółach inwestowania i polecił by pokrzywdzony zainstalował na swoim telefonie niezbędną do tego aplikację. Miała ona służyć realizacji inwestycji i dzięki temu pojawi się konto inwestycyjne mężczyzny. W efekcie był to program do zdalnej obsługi telefonu. Kolejnym krokiem była wpłata gotówki na wskazane przez fałszywego analityka konto. W kolejnych dniach pokrzywdzony wykonywał przelewy na wskazane przez nieznajomego rozmówcę konto. W trakcie wykonywanych operacji na jego koncie bankowym pojawiały się „zwroty gotówki”, jednak fałszywy konsultant tłumaczył, że są to problemy z przesyłaniem gotówki za granicę – informuje nadkomisarz Barbara Salczyńska-Pyrchla z bialskiej Policji.

Pokrzywdzony w pewnym momencie zaczął podejrzewać, że padł ofiarą oszustów i chciał wycofać zainwestowane środki pojawiły się jednak pewne komplikacje. Początkowo czas miał wydłużyć się w związku ze zwrotem gotówki z zagranicy, później niezbędna były kolejne wpłaty oraz rzekome zablokowanie przelewów przez brytyjskiego operatora nadzoru finansowego. Wówczas mężczyzna zrozumiał, że został oszukany.

– W wyniku działalności oszusta mężczyzna stracił pieniądze w kwocie ponad 66 tys. zł. Teraz ustalamy wszystkie okoliczności tej sprawy. Apelujemy o szczególną ostrożność w kontaktach telefonicznych z osobami proponującymi świadczenie usług finansowych. Wszelkie portale, giełdy służące do inwestowania należy dokładnie zweryfikować. Tylko zachowując czujność możemy uchronić się przed utratą swoich oszczędności – dodaje nadkomisarz Barbara Salczyńska-Pyrchla.

4 komentarze

  1. Kolejny inwestor i zdalny pulpit🤣🤣🤣🤣🤣

  2. Następny wsiowy inwestor. Świniów hodować, krowów a inwestycje zostawić mondrym.

  3. dziadek lepiej się pakuj w stronę światła a nie inwestujesz

  4. I nie będzieeee….!

Dodaj komentarz