Piątek, 26 kwietnia 202426/04/2024
690 680 960
690 680 960

Podczas remontu kościoła w Janowie Lubelskim natrafiono na „kapsułę czasu” (zdjęcia)

W trakcie prac konserwatorskich prowadzonych przy renowacji elewacji kościoła pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela w Janowie Lubelskim – dokonano ciekawego odkrycia. W pojemniku wieńczącym wieżę kościoła odnaleziono tzw. „kapsułę czasu”.

Jak relacjonuje Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków w kapsule znalazły się dwa szklane naczynia oraz paczka owinięta w gazetę. Niestety jedno z ww. szklanych naczyń było stłuczone, najprawdopodobniej uszkodzenie powstało podczas montażu ww. pojemnika i krzyża lub uszkodziło ją uderzenie pioruna. Także gazeta, którą owinięto ww. paczkę była mocno zniszczona, w wyniku zacieków wodnych i dużej temperatury. Na szczęście najcenniejsze rzeczy były zdeponowane w nieuszkodzonym naczyniu szklanym.

Jak się okazuje przedmioty znajdujące się w kapsule zostały umieszczone w trakcie wykonywania dwóch remontów kościelnej wieży prowadzonych w 1852 i 1912 roku.

– W kapsule znaleziono dwa listy. Jeden sporządzony przez ojców dominikanów w 1852 roku. W liście zamieszczono informacje na temat powstania wieży oraz o pracach podjętych w związku z jej remontem. Autorem drugiego był ks. Michał Zawisza, który napisał go w 1912 roku. Z listu można się dowiedzieć, że podczas wykonywania remontu natrafiono na pierwotną „kapsułę czasu”. Opisano w nim również remont podjęty w 1912 r. Znalezione dwa listy i ich treść wskazują, że podczas prowadzonych prac remontowych w 1912 r. odnaleziono pierwszą „kapsułę czasu”, którą umieścili tam ojcowie dominikanie w 1852 roku – ówcześni użytkownicy janowskiego konwentu. Zamieszczone w dominikańskim liście informacje są niezwykle ciekawe – informują bowiem o dacie powstania wieży kościoła i pracach jakie podjęto w 1852 roku, w tym kto je wykonywał i ile kosztowały. Natomiast list napisany przez ks. Michała Zawiszę opisuje kompleksowy remont kościoła w 1912 r. – informuje dr Dariusz Kopciowski Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Co więcej w kapsule były również: katalogi księży Diecezji Lubelskiej oraz oo. dominikanów z 1851 i 1852 r., kalendarze liturgiczne, gazety z 1911 i 1912 r. (m.in. Goniec Poranny i Goniec Wieczorny, Ziemia Lubelska, Mucha), około 140 monet różnego nominału i roku emisji, 6 medali okolicznościowych oraz fotografia ks. Michała Zawiszy. Wspomniane gazety datowane są na dzień poprzedzający zamknięcie kapsuły.

Obecnie parafia ma zamiar skatalogować i opisać znalezione przedmioty, a po zakończeniu prac na nowo umieścić je w pojemniku wieńczącym wieżę kościoła.

– Alternatywą dla powyższego może być np. wykonanie kopii części ww. materiałów, a oryginały mogłyby trafiać na ekspozycję do Muzeum mieszczącego się w dawnym klasztorze dominikańskim (własność parafii). W planach jest też umieszczenie w tej kapsule listu i współczesnego przekazu – dodaje dr Dariusz Kopciowski.

(fot. LWKZ)

7 komentarzy

  1. Fajna sprawa

  2. A przy remoncie plebanii nie znaleziono jakichś skarbów? Może chociaż jakieś kasety wideo od Teresy Orlowski?

  3. Od kiedy jest sensacją to że w kulach są kapsuły?
    Jest to zwyczajowe i przeważnie robione bez zbędnego rozgłosu co by zawartość była bezpieczna.

  4. Wartościowe odkrycie i przepiękna kaligrafia. Warto aby młodzież poćwiczyła pisanie a nie tekstowanie.

  5. Przepiękne pismo. Teraz już się tak nie pisze.

Z kraju