Sobota, 27 kwietnia 202427/04/2024
690 680 960
690 680 960

Podawali się za pracowników banku. Policjanci zatrzymali 13 osób, zabezpieczyli złoto, pieniądze i broń (wideo, zdjęcia)

Policjanci z Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości przy ścisłej współpracy z Prokuraturą Krajową Lubelskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji rozbili grupę przestępczą zajmującą się oszustwami metodą „na pracownika banku”. W wyniku dużej, prowadzonej na terenie całego kraju operacji, zatrzymano 13 osób, które podszywając się pod pracowników banków i przy wykorzystaniu socjotechniki doprowadzali do instalacji na komputerze ofiary oprogramowania umożliwiającego zdalny dostęp do niego, a w konsekwencji kradzież zgromadzonych na kontach bankowych środków finansowych.

Duża operacja Policji, zatrzymano 13 osób

Policjanci Wydziału w Lublinie Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości przy wsparciu innych funkcjonariuszy z Wydziałów i Zarządów CBZC w kraju, a także innych jednostek Policji, przeprowadzili dużą operację wymierzoną w członków zorganizowanej grupy przestępczej, w wyniku której zatrzymali 13 osób i zabezpieczyli wiele dowodów wskazujących na przestępczą działalność grupy. Śledztwo w tej sprawie jest ściśle koordynowane z Prokuraturą Krajową Lubelskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji.

„Spoofing” i przelewy na „słupy”

– Proceder ten polegał na zakładaniu rachunków bankowych przez osoby użyczające swoje dane, które następnie wykorzystywane były do tzw. „spoofingu”. Członkowie grupy przestępczej dokonywali przelewów nielegalnie pozyskanych środków pieniężnych z kont bankowych założonych na tzw. „słupy”. Sprawcy telefonowali do prawdopodobnie losowo wybranych osób i podszywając się pod pracowników banków, w trakcie prowadzonych rozmów wzbudzali u pokrzywdzonych przekonanie, że pieniądze zgromadzone na ich rachunkach bankowych są zagrożone – wyjaśniają policjanci z CBZC w Lublinie.

Oprogramowanie do zdalnej obsługi

Następnie pod pozorem chęci ochrony środków i przy zastosowaniu metod socjotechniki doprowadzali do zainstalowania na komputerze pokrzywdzonego oprogramowania umożliwiającego zdalną kontrolę nad sprzętem. Poprzez takie działanie uzyskiwali dostęp do rachunków bankowych pokrzywdzonych, a w dalszym kroku wykonywali przelewy na wcześniej utworzone, specjalnie do działań przestępczych, rachunki bankowe. W wielu przypadkach pokrzywdzeni pod wpływem emocji sami przelewali zgromadzone środki pieniężne na wcześniej przygotowane konta bankowe. Ostatecznie środki te wypłacane były w bankomatach głównie na terenie Warszawy.

Tymczasowy areszt dla 8 osób

8 zatrzymanych zgodnie z wnioskami prokuratora zostało doprowadzonych do Sądu Rejonowego Lublin – Zachód w Lublinie, gdzie po zapoznaniu się z materiałami sprawy sąd zastosował wobec mężczyzn środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. Wobec 5 pozostałych zatrzymanych prokurator nadzorujący śledztwo, zastosował środki wolnościowe w postaci zakazu opuszczania kraju, dozoru policyjnego, a także poręczenia majątkowego.

Pieniądze, złoto i dokumentacja bankowa

– W wyniku przeprowadzonych przeszukań, funkcjonariusze znaleźli i zabezpieczyli elektroniczne dowody działalności grupy m. in. kilkadziesiąt telefonów, komputery, kilkadziesiąt kart SIM, przenośne nośniki pamięci, a także dokumentację bankową i odzież wykorzystywaną podczas wypłat pieniędzy z bankomatów. Policjanci zabezpieczyli również sztabki złota, biżuterię, pieniądze w różnej walucie w łącznej kwocie ponad 44 tys. zł. i 94 banknoty o nominale 100$, które jak wynika ze wstępnej analizy, mogą być fałszywe – CBZC Lublin.

Śledczy dokonali tymczasowego zajęcia mienia przestępców na łączną kwotę ponad 400 tys. złotych. Sprawa jest rozwojowa, nie wykluczone są kolejne zatrzymania.

 

15 komentarzy

  1. Kropla w morzu ale dobre i tyle. Ciekawe skąd brali dane ofiar i wiedzę ile mają pieniędzy?

    • Jak to z kąd? Z banku za pewną opłatą oczywiście.

    • Przeczytaj jeszcze raz – tym razem ze zrozumieniem.
      „Sprawcy telefonowali do prawdopodobnie losowo wybranych osób i podszywając się pod pracowników banków, w trakcie prowadzonych rozmów wzbudzali u pokrzywdzonych przekonanie, że pieniądze zgromadzone na ich rachunkach bankowych są zagrożone – wyjaśniają policjanci z CBZC w Lublinie.”
      Poszukaj na YT nagrań takich rozmów – jest tego sporo. Sprawcy dzwonią niemal zawsze na chybił-trafił. Jak ktoś nie ma kasy na koncie to tak go zakręcą i zmanipulują, że nawet się nie zorientuje, że bierze w swoim banku pożyczkę lub jakiś limit odnawialny. Płacz się zacznie jak po wszystkim zacznie czytać SMSy jakie dostawał z banku, a na które nie reagował.

    • Karta Biedronki ? 607 … …

  2. TYLKO WYSOKIE WYROKI BO JAK DOSTANĄ JAKIEŚ 5 CZY 7 LAT TO BĘDĄ JAKIEŚ JAJA DAĆ IM 20 LAT TO MOŻE SIĘ CZEGOŚ NAUCZĄ O KONFISKACIE UKRADZIONYCH PIENIĘDZY NIE MUSZĘ WSPOMINAĆ

  3. Jak odwołają prokuratorów prowadzących sprawy, to wszystko utknie.

  4. BRAWO POLICJA , śmiecie do śmietnika

  5. Pewnie cyganie jak zwykle.

  6. Napisze ktoś ilu w tej grupie jest Ukraińców? Bo z tego co wiem to wszyscy. Można to sprawdzić?

  7. Dziwnie mówili ukraińskim akcentem. Ale to nie możliwe by bracia nasi to robili. Przecież dwa dni temu Tusk się całował z żeleńskim

  8. Pytanie czy te pieniądze wrócą do poszkodowanych czy na poczet przyszłych kar i grzywien Tak czy siak panstwo bierze wszystko

Dodaj komentarz

Z kraju