Środa, 22 maja 202422/05/2024
690 680 960
690 680 960

Pierwsze karmienie sokolego malucha. Zobacz film (wideo)

Nadleśnictwo Garwolin opublikowało nagranie, na którym widać pierwsze karmienie sokolego pisklęcia, które jako pierwsze pojawiło na świecie. Przypomnijmy, jaja zabrane z lubelskiego gniazda na kominie elektrociepłowni oraz pisklę znajdują się obecnie pod opieką doświadczonego sokolnika.

– Zobaczcie, jak maluch Wrotki rośnie w oczach. Apetyt mu dopisuje jak widać. Z wczorajszych oględzin wynika, że jedno z czterech jaj było niezalężone – wyjaśnia Stowarzyszenie Na Rzecz Dzikich Zwierząt Sokół.

Jaja zabrane z gniazda na kominie lubelskiej elektrociepłowni trafiły do leśniczego, pana Jarosława Przydacza, który jest doświadczonym sokolnikiem.

– Po prześwietleniu jaj okazało się, że jedno z nich było niezalężone, a w pozostałych trzech pisklęta właśnie zaczynają się kluć. Jeśli wszystko się uda, po wykluciu sokoły zostaną odchowane i podłożone do gniazd dzikich sokołów wędrownych. Trzymajcie kciuki! – informowało wczoraj Nadleśnictwo Garwolin, Lasy Państwowe.

Najpierw pojawił się film z wyklucia sokolego pisklęcia, a dzisiaj rano zostało opublikowane kolejne nagranie, tym razem z pierwszym karmieniem malucha.

– Sokół wędrowny jest naszym największym lęgowym sokołem, a jego liczebność w Polsce szacuje się na około 100 – 150 par. Ptaki te niemal całkowicie wyginęły na świecie, w tym również w Polsce, w latach 60 ubiegłego wieku. Na szczęście dzięki hodowlom prowadzonym przez sokolników i intensywnemu programowi restytucji sokoły wróciły na polskie niebo – wyjaśnia Nadleśnictwo Garwolin, Lasy Państwowe.

PRZECZYTAJ

Jest już na świecie pisklak Wrotki! Zobacz nagranie, jak doszło do wyklucia (wideo)

Dramat w gnieździe lubelskich sokołów. Nie ma samicy, nie ma też jaj (wideo)

13 komentarzy

  1. gołębiarze w żałobie…

  2. które jako pierwsze pojawiło na świecie ?

  3. Wystarczy poszukać w internecie aby uzyskać adresy gołębników. Czy policja mogła by wezwać wszystkich okolicznych hodowców ofiar sokoła i przesłuchać na okoliczność ?

  4. Ale macie sensacyjne tematy na newsy. Serial z ptaszkami – cztery artykuły w ciągu dwóch dni.

  5. Trzeba ogłosić żałobę Wojewódzką w Lublinie bo drapieżnik zdechł.

  6. .......................,

    Wrotka wróciła do gniazda. Obecnie w nim przebywa. Kto zna stronę peregrinus, to może sobie zobaczyć.

  7. Może zatem zwrócić lęg?

  8. Uprowadzili matce pisklaki z gniazda, brawo!

Dodaj komentarz