Czwartek, 23 maja 202423/05/2024
690 680 960
690 680 960

Piękny, kolorowy spektakl na niebie. Zorzę można było obserwować w całym regionie (zdjęcia)

Minionej nocy na niebie w całej Polsce można było obserwować zorzę polarną spowodowaną burzą geomagnetyczną na Słońcu. Nasi Czytelnicy w niemal w każdym zakątku regionu sfotografowali to zjawisko. Co ważne, widać było ją również tam, gdzie na niebie dominowały chmury. Zobaczcie zorzę na zdjęciach naszych Czytelników!!!

Zorza, czyli zjawisko świetlne występujące na niebie, jest jednym z najbardziej fascynujących zjawisk natury. Występuje ona głównie w strefach polarnych, zwłaszcza w okolicach biegunów, choć czasem można ją zaobserwować również w bardziej umiarkowanych szerokościach geograficznych podczas szczególnie intensywnych aktywności słonecznych. Tak też było minionej nocy. Zorzę można było obserwować w całej Polsce, również w woj. lubelskim.

Zorza polarna dzieli się na dwie główne odmiany: zorzę polarnej południową (aurora australis) oraz zorzę polarnej północną (aurora borealis). Te imponujące widowiska świetlne są wynikiem oddziaływania cząstek naładowanych elektrycznie, głównie protonów i elektronów, pochodzących z wiatru słonecznego, z polami magnetycznymi Ziemi.

Kiedy te naładowane cząstki wpadają w atmosferę ziemską, wchodzą w interakcję z cząstkami atmosfery, co powoduje emisję energii w postaci światła. W rezultacie obserwujemy spektakularne zorze, które mogą przybierać różnorodne kształty i kolory, od delikatnych zielonkawych pasów po intensywne czerwienie czy fiolety.

Zorze polarne były przez wieki źródłem niezliczonych mitów i legend w kulturach ludów zamieszkujących obszary polarnego nieba. Dziś są one także obiektem zainteresowania naukowców, którzy starają się lepiej zrozumieć mechanizmy ich powstawania oraz wpływ na otoczenie atmosferyczne i działalność ludzką. Ale niezależnie od naukowych wyjaśnień, obserwowanie zorzy na niebie nadal pozostaje niezapomnianym i magicznym doświadczeniem.

W komentarzach po postem na Facebooku na naszym profilu znajdziecie jeszcze więcej zdjęć tego przepięknego zjawiska na niebie. Poniże zaś w galerii obejrzycie przesłane do nas zdjęcia zorzy z różnych regionów woj. lubelskiego. 

Zdjęcia: Rafał, Mateusz, Anna, Michał, Karolina, Emilia, Bartek, Mateusz, Przemysław, Michał

18 komentarzy

  1. Ciekawe czy te foty to aby nie są z internetu ściągnięte bo ja żadnej zorzy nie widziałem

  2. Podciągnięte te zdjęcia. Na żywo zorza wygląda mniej spektakularnie.

  3. Dlaczego zorza na biegunach jest zielona a u nas purpurowo-fioletowa?

  4. HARP High Altitude Research Project elektryzuje świat.

  5. Dzisiaj mamy piękne chmury na niebie. W Wyższej Szkole o takich nawet nie uczą. Słonko jest ale szczelnie zakryte.

  6. Akurat tak się złożyło, że mogłam całą noc obserwować niebo. Za miastem, Konopnica. Nie widziałam oprócz chmur i poświaty ze świateł Lublina. Cóż.

  7. To niebo nad Polską zapłonęło przez przekręty *** i ojca R*

  8. Widzę Tuska ło to un

Dodaj komentarz