Środa, 19 czerwca 202419/06/2024
690 680 960
690 680 960

W Chełmie przybędzie niedźwiadków. Wykonane z brązu figury staną w kolejnych 10 miejscach

Obecnie jest ich 11 i znajdują się w 9 różnych lokalizacjach. Chełmskie niedźwiadki tworzą swoisty szlak turystyczny, który prowadzi do najciekawszych i najbardziej znanych miejsc na terenie miasta. Jest już pewne, że liczba figur na terenie miasta wzrośnie dwukrotnie.

Niedźwiadki w przestrzeni miejskiej Chełma pojawiły się w lipcu ub. roku. Wykonane z brązu figury tych zwierząt mają wysokość około 50 cm, a każda z nich posiada charakterystyczne dla danego miejsca atrybuty. Znajdują się one w 9 lokalizacjach, w których umieszczono łącznie 11 niedźwiadków. Zgodnie z założeniem, mają one być atrakcją na turystycznej mapie miasta.

Przy wejściu do Chełmskich Podziemi Kredowych znajduje się niedźwiadek przebrany za Ducha Bielucha, na murku miejskiej fontanny na placu Gdańskim figura siedzącego niedźwiadka z parasolem, przy Pałacu Kretzschmarów, czyli Urzędzie Stanu Cywilnego młoda para niedźwiadków, przy Parku Wodnym niedźwiadek z kołem ratunkowym, przed budynkiem Gmachu niedźwiadek ubrany w przedwojenny tużurek, przed urzędem miasta niedźwiadek w garniturze i z teczką, przed biblioteką publiczną niedźwiadek z książkami, a przed Domem Kultury znaleźć można niedźwiadka z gitarą.

Pomysł stworzenia tego typu atrakcji na terenie miasta pojawił się już dawno. Został nawet złożony w Urzędzie Miasta za czasów poprzednika Jakuba Banaszka. Jednak zaczęto wprowadzać go w życie dopiero w 2022 roku. Urzędnicy nie ukrywali, że wzorowali się na stolicy województwa dolnośląskiego, gdzie od 2005 roku umieszczane są krasnale. Szybko stały się one integralną częścią przestrzeni miejskiej oraz zyskały bardzo dużą aprobatę społeczeństwa.

Miasto już na początku zadeklarowało, że podejmować będzie działania mające na celu zwiększenie liczby niedźwiadków. Tak też się stało. Właśnie władze Chełma podpisały umowę na wykonanie oraz montaż kolejnych rzeźb. Powstanie jedenaście nowych niedźwiadków o wysokości 50 cm wyposażonych w charakterystyczny dla danego miejsca atrybut.

Będą to:Miś Konduktor z gwizdkiem i znakownikiem, który stanie na placu Dworcowym, Miś Podróżnik z walizką zlokalizowany zostanie przy stacji Chełm Miasto przy Lubelskiej, Miś Sportowiec z piłką znajdzie się przy hali MOSiR, Miś Temida z Wagą przy Sądzie Rejonowym przy al. Żołnierzy I AWP, Miś Turysta z plecakiem przy Chełmskim Ośrodku Informacji Turystycznej przy ul. Lubelskiej, Miś Straganiarz z koszem wypełnionym warzywami i w słomkowym kapeluszu na placu Kupieckim, Miś Artysta z paletką do malowania i pędzlem w berecie przy Muzeum Ziemi Chełmskiej, Miś Rowerzysta przy bulwarze wzdłuż rzeki Uherki, Miś z wiadrem wody na Placu Łuczkowskiego, a w Parku Miejskim ustawiona zostanie Para Miśków przy ławce.

Niedźwiadki powstaną w Wytwórnia Rzeźby Piotra Makały w województwie dolnośląskim. Mają one być gotowe maksymalnie do listopada.

Autor: redakcja

4 komentarze

  1. a może ulicę Hrubieszowską w Borku lepiej wylać warstwą asfaltu ???

    • Na laniu asfaltu wielkiej kasy się nie zarobi,bo to według katalogów norm rzeczowych i cenników,a te szkaradzieństwa miasto może wycenić na ile chce.

  2. Ile teraz za brąz w skupie płacą?
    Opłacałoby by się to przetapiać? 😀

  3. Odi Profanum Vulgus

    Ludzi w Chełmie w zastraszającym tempie ubywa, więc dobrze, że chociaż niedźwiadków przybędzie.

Dodaj komentarz