Piątek, 26 kwietnia 202426/04/2024
690 680 960
690 680 960

Ograniczenia w ruchu w rejonie ogniska ptasiej grypy na terenie gminy Uścimów

W związku z wykryciem ogniska ptasiej grypy w gminie Uścimów wprowadzono ograniczenia w ruchu pojazdów. Na miejscu są policjanci zabezpieczający jedną z dróg.

Na terenie województwa lubelskiego wykryto ognisko ptasiej grypy H5N8. Podtyp wysoce zjadliwej grypy pojawił się w gminie Uścimów w powiecie lubartowskim na terenie jednej z ferm z indykami.

Jak informują służby weterynaryjne wirus został wykryty w trzech hodowlach w Starym Uścimowie. Część ptaków padła, inne mają być zagazowane. W chwili obecnej wprowadzono procedury zapobiegające rozprzestrzenianiu się ptasiej grypy. Na miejscu policjanci zabezpieczają jedną z dróg do gospodarstw, gdzie znajdują się zarażone ptaki.

Prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności i zasad bezpieczeństwa, ponieważ jest to podtyp wysoce zjadliwej grypy H5N8, który może zagrażać również ludziom. Szczegółowych informacji w chwili obecnej udziela wyłącznie Główny Lekarz Weterynarii – apeluje Powiat Lubartowskie w opublikowanym komunikacie.

W związku z wystąpieniem na terenie Powiatu Lubartowskiego w Gminie Uścimów przypadku ptasiej grypy, w dniu 31 grudnia w Starostwie Powiatowym w Lubartowie zwołane zostało przez Starostę Lubartowskiego posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Podobne spotkanie zostało zorganizowane również przez Wojewodę Lubelskiego.

Szacuje się, że trzeba będzie uśmiercić kilkadziesiąt tysięcy sztuk drobiu, a następnie je zutylizować. Służby apelują, aby informować o przypadkach padłych ptaków pod numer 81 744 28 85, albo alarmowy 112.

Chcesz się ustrzec ptasiej grypy? Stosuj się do poniższych zaleceń:

– SPOŻYWAJ MIĘSO DROBIOWE, PRZETWORY DROBIARSKIE I JAJA PODDANE ODPOWIEDNIEJ OBRÓBCE CIEPLNEJ W TEMPERATURZE MINIMUM 70° C;
– MYJ DOKŁADNIE Z UŻYCIEM DETERGENTU WSZYSTKIE PRZEDMIOTY, KTÓRE MIAŁY KONTAKT Z SUROWYM DROBIEM (DESKI, NOŻE, TALERZE);
– PAMIĘTAJ, ŻE ZAMROŻENIE MIĘSA NIE NISZCZY WIRUSA PTASIEJ GRYPY;
– NIE DOTYKAJ, BEZ ODPOWIEDNIEGO ZABEZPIECZENIA, MARTWYCH LUB SPRAWIAJĄCYCH WRAŻENIE CHORYCH PTAKÓW DZIKICH ANI UBITEGO DROBIU; PRZEDE WSZYSTKIM DOPILNUJ, ABY NIE ROBIŁY TEGO DZIECI;
– ZADBAJ O TO, ABY DZIECI UNIKAŁY MIEJSC BYTOWANIA DZIKIEGO PTACTWA, FERM DROBIU ORAZ INNYCH MIEJSC JEGO PRZETRZYMYWANIA;
– MYJ RĘCE PO KAŻDORAZOWYM ZETKNIĘCIU Z PTACTWEM, ZARÓWNO DZIKIM, JAK I HODOWLANYM; DOPILNUJ, ABY ROBIŁY TO TAKŻE DZIECI;
– PAMIĘTAJ, ABY SUROWE MIĘSO DROBIOWE NIE MIAŁO STYCZNOŚCI Z INNYMI PRODUKTAMI ŻYWNOŚCIOWYMI;
– NALEŻY PRZESTRZEGAĆ ZAKAZU PRZYWOZU Z ZAGRANICY ŻYWEGO LUB MARTWEGO PTACTWA, DROBIU I WYROBÓW DROBIARSKICH, JAJ, NIEPRZETWORZONYCH PIÓR I ICH CZĘŚCI, PIERZA, PUCHU ORAZ TROFEÓW MYŚLIWSKICH.
– BEZWZGLĘDNIE PRZESTRZEGAJ ZALECEŃ WYDAWANYCH PRZEZ PRZEDSTAWICIELI INSPEKCJI WETERYNARYJNEJ I PAŃSTWOWEJ INSPEKCJI SANITARNEJ.

(fot. pixabay.com)

16 komentarzy

  1. nie ma obaw – jedzenie na wsi nie zabraknie
    postawi się kilka Kauflandów, Biedronki nowe może jakiś Lidl
    będą jajeczka z DE i NL

Z kraju