Sobota, 27 kwietnia 202427/04/2024
690 680 960
690 680 960

Niebezpieczne burze pojawią się w woj. lubelskim. Dużo wyładowań, możliwy grad do około 5 cm, nawalne opady burzowe

Poniedziałek przyniesie niżową i burzową pogodę w regionie. Prognozowane jest zachmurzenie umiarkowane i duże. Wystąpią lokalnie przelotne opady deszczu i gwałtowne burze, możliwy jest również grad o średnicy od 2 do 5 cm.

W poniedziałek Polska znajdzie się pod wpływem niżu barycznego o imieniu Sandor, który lokuje się nad wodami Morza Norweskiego, przesuwając się z biegiem godzin nad Półwysep Fennoskandzki. Przez nasz kraj przebiega pofalowany front atmosferyczny, który rozdziela dwie zróżnicowane fizycznie masy powietrza. Rozciągać będzie się on w kolejnych godzinach od Podlasia aż po woj. dolnośląskie i z biegiem godzin, przesunie się na południowy-wschód, wypierając upalną i chwiejną masę powietrza zwrotnikowego na południowy-wschód.

Na przedpolu chłodnego frontu wystąpi dolno-troposferyczna linia zbieżności wiatru, na której dochodzić ma do wymuszania pionowych ruchów konwekcyjnych. Dziś burze spodziewane są zarówno na zbieżności wiatru, jak i też na froncie pofalowanym. Niektóre ośrodki burzowe mogą powodować szkody i wykazywać się wysoką aktywnością elektryczną. Za frontem zacznie napływać chłodniejsze powietrze polarnomorskie, dlatego temperatury od wtorku spadną m.in w woj. lubelskim o kilka stopni.

Niżowa aura w poniedziałek

Poniedziałek przyniesie niżową pogodę. Prognozowane jest w dzień zachmurzenie umiarkowane i duże. Przelotne opady deszczu i gwałtowne burze, możliwy grad o średnicy do 2-5 cm. Prognozowana wysokość opadów w burzach od 25 mm do 40 mm, lokalnie spowoduje podtopienia. W najcieplejszym momencie dnia od 29°C do 32°C. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków zmieniających się z przewagą północno-zachodniego. Podczas burz lokalne porywy wiatru do 90-110 km/h.

Podczas nadchodzącej nocy zachmurzenie umiarkowane, okresami duże. Miejscami przelotne opady deszczu i zanikające stopniowo burze. Prognozowana wysokość opadów miejscami do 15 mm. Temperatura minimalna od 16°C do 18°C. Wiatr słaby, południowo-zachodni i zachodni. Podczas burz porywy wiatru do 60-80 km/h, najsilniejsze w pierwszej części nocy.

Burze w regionie

Dziś prognozowana jest duża chwiejność termodynamiczna i korzystne warunki kinematyczne, które sprzyjać mają rozwojowi burz. Spodziewane są ulewne, miejscami nawalne opady burzowe, porywy wiatru do nawet 90-110 km/h i grad do 2-5 cm, a punktowo większy w zasięgu silnych superkomórek burzowych z trwałymi rotującymi prądami wstępującymi. Przewiduje, że dziś najgroźniejsze burze wystąpią na południu woj. lubelskiego, ale zagrzmieć może w poniedziałek na przeważającym obszarze naszego regionu. Należy jednak pamiętać, że burze są zjawiskiem lokalnym.

Od Małopolski i Ziemi Świętokrzyskiej zbliża się do województwa lubelskiego burza wielokomórkowa, która wykazuje się wysoką aktywnością elektryczną. Za około 1-1,5 godziny znajdzie się najprawdopodobniej nad południowym powiatami naszego regionu. Grzmieć będzie więc już przed godzinami południowymi. Niewykluczone porywy wiatru do 70-90 km/h, grad i duża aktywność elektryczna. Szczyt aktywności burzowej przewiduje dziś na popołudnie i późne popołudnie. Nie można wykluczyć, że oprócz superkomórek burzowych uformuje się w drugiej części dnia lepiej zorganizowany MCS (rozległa burza wielokomórkowa, która trwa przez kilka godzin lub dłużej) z wbudowaną linią szkwału.

Szacuje się, że najgroźniejsze burze obejmą dziś powiaty położone na Roztoczu Środkowym i Zachodnim, ale i w głębi regionu niewykluczone jest kilka ośrodków burzowych o dużej intensywności. Istnieje dziś niewielkie prawdopodobieństwo pojawienia się lokalnej mezocyklonicznej trąby powietrznej. Przewiduje się, że burze utrzymają się do godzin wieczornych, a niewykluczone, iż grzmieć będzie jeszcze lokalnie w nocy, ale nawet do wtorkowego poranka, tracąc jednak wyraźnie na intensywności po zachodzie słońca.

Prawdopodobieństwo wystąpienia dziś silnych burz na wschodzie Polski wynosi 90%.

Należy pamiętać, że burze są zjawiskiem lokalnym i trudnym do prognozowania, a często również nieprzewidywalnym. Dlatego zaleca się obserwacje danych z sieci radarów meteorologicznych POLRAD, detektorów wyładowań i zdjęć satelitarnych, aby zorientować się, czy w naszym rejonie tworzą się, bądź też przechodzą komórki burzowe. Nie ma i długo nie będzie precyzyjnych narzędzi, które wskażą nam z dużym wyprzedzeniem czasowym, gdzie konkretnie oraz w jakich godzinach pojawią się komórki burzowe. Dlatego stawia się duży nacisk na prognozy nowcastingowe, jakie opierają się na danych z sieci radarów dopplerowskich, obrazów satelitarnych w spektrum widzialnym i podczerwieni, jak i też pionowych sondowań atmosfery, systemów detekcji i lokalizacji wyładowań atmosferycznych, obserwacji naziemnych ze stacji meteorologicznych oraz modeli nowcastingowych o dużej rozdzielczości.

Prognozy pogody dla Polski
Położenie opadów i lokalnych burz

22 komentarze

  1. Dziadek ze Slamsowa

    Zaprawdę powiadam Wam: PILNE !!!
    Front burzowy już na linii: Puławy, Poniatowa, Kraśnik w kierunku na iasto Inspiracji (dawniej: Lublin).
    Będzie się działo tak jak wróżbici od pogody wyśnili.

  2. Wyborca wdzięczny

    Boże spraw prosimy abyś ukarał nieprawych i niesprawiedliwych jak też i pozostalych polityków ktorzy na szkodę naszego kraju dzialają. Oby spotkała ich surowa kara z nieba dziś!

  3. Dziadek ze Slamsowa

    PILNE, a nawet SUPER PILNE: następny font burzowy w kierunku na Lublin jest już na linii: Zwoleń, Poniatowa, Biłgoraj. Znów Bozia będzie próbować kogoś trafić.

Dodaj komentarz

Z kraju