Sobota, 11 maja 202411/05/2024
690 680 960
690 680 960

„Najwyższy czas nadrobić zaległości w tej dziedzinie”. Trwa demontaż czterech pomników „wdzięczności Armii Czerwonej” (wideo)

27 października 2022 r., godz. 9.00 – po raz pierwszy w historii – równocześnie w czterech miejscowościach: Głubczycach, Byczynie (opolskie), Bobolicach (zachodniopomorskie) oraz niedaleko Staszowa (świętokrzyskie) odbywa się demontaż czterech pomników poświęconych Armii Czerwonej.

Głubczyce

Pomnik „Wdzięczności Armii Czerwonej” w Głubczycach został wzniesiony w 1945 roku w parku miejskim. Upamiętniał czerwonoarmistów poległych na terenie powiatu głubczyckiego. Obelisk, przed którym stoi figura żołnierza sowieckiego z pistoletem maszynowym, umieszczono na cokole dawnej Kolumny Zwycięstwa, upamiętniającej pruskie wiktorie z końca XIX w. W dolnej części cokołu jest umieszczona tablica z napisem: „Cześć i chwała żołnierzom Armii Radzieckiej poległym za wyzwolenie Ziemi Głubczyckiej – Głubczyce”. Rozbiórka pomnika w Głubczycach obejmie demontaż obelisku i sowieckiego żołnierza z zachowaniem zabytkowego cokołu z XIX w., na którym zostanie usytuowane nowe upamiętnienie, sfinansowane przez IPN.

Byczyna

W Byczynie zostanie rozebrany pomnik „Wdzięczności Armii Czerwonej” znajdujący się na skwerze przy ul. Stawowej 3. Pomnik wzniesiono w 1945 roku na 1 Maja przy Prezydium Miejskiej Rady Narodowej. Upamiętniał 38 czerwonoarmistów z 1 Frontu Ukraińskiego, którzy w styczniu 1945 polegli w walkach o miasto. W latach 50. przeprowadzono ekshumację, a szczątki czerwonoarmistów przeniesiono na inne cmentarze. Pomnik pozostał. Ma kształt obelisku zwężającego się ku górze, był zwieńczony pięcioramienną gwiazdą. Kilkanaście lat temu usunięto z pomnika czerwoną gwiazdę i tablicę informującą, komu jest poświęcony. Pomnik usytuowany jest w zabytkowym parku. W województwie opolskim IPN zdemontował już dwa pomniki: w marcu w miejscowości Folwark (gmina Prószków) oraz w sierpniu w Brzegu.

Bobolice

W Bobolicach stojący przy ul. Koszalińskiej 16 pomnik został wybudowany w 1945 roku przez żołnierzy sowieckich. Pomnik-obelisk jest z cegły, otynkowany, na frontowej ścianie znajduje się tablica z napisem w języku rosyjskim: „Wieczna chwała naszym bohaterom poległym w walkach o wolność i niepodległość naszej ojczyzny 1945 r.” Pomnik został wzniesiony na sześciu mogiłach czerwonoarmistów, których szczątki w 1952 r. ekshumowano i przeniesiono na cmentarz w Koszalinie. Nowe upamiętnienie będzie w innym miejscu. IPN zdemontował w 2022 r. cztery pomniki w województwie zachodniopomorskim: w kwietniu w Białym Borze, w czerwcu w Starogardzie (gm. Resko), w lipcu w Stargardzie oraz w sierpniu w miejscowości Brojce.

Mokre (gmina Szydłów)

W województwie świętokrzyskim usunięty zostanie pomnik żołnierzy Armii Czerwonej, który znajduje się na skraju lasu przy drodze nr 765 łączącej Szydłów z Kurozwękami, na terenie Nadleśnictwa Staszów. Na monumentalnym pomniku z kamienia w kształcie portalu zamocowana jest tablica pamiątkowa z napisem: „Z tego miejsca dnia 12 I 1945 roku o godzinie 4-ej wojska 1-go Frontu Ukraińskiego Armii Radzieckiej pod dowództwem marszałka Koniewa huraganowym ogniem rozpoczęły ofensywę zimową w wyniku której wyzwolona została Polska i rozgromiony hitleryzm. Chwała niezwyciężonej Armii Radzieckiej”.

Apel prezesa IPN o dekomunizację przestrzeni publicznej

Prezes IPN w marcu 2022 r. zaapelował do samorządów o usunięcie z przestrzeni publicznej wszelkich nazw i symboli wciąż upamiętniających osoby, organizacje, wydarzenia bądź daty symbolizujące komunizm.

– Najwyższy czas nadrobić zaległości w tej dziedzinie (…)  Niech wybrzmi to jasno i wyraźnie: w polskiej przestrzeni publicznej nie ma miejsca na jakiekolwiek upamiętnienia totalitarnego reżimu komunistycznego i służących mu ludzi – podkreślił w oświadczeniu z 4 marca 2022 roku.

Dzięki apelowi prezesa IPN rozpoczął się kolejny etap dekomunizacji w Polsce. Na oświadczenie dr. Karola Nawrockiego odpowiada coraz więcej samorządów, które chcą się pozbyć pozostałości totalitarnego systemu. Demontaże pomników to praktyczne realizacja ustawy z 1 kwietnia 2016 r. o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy jednostek organizacyjnych, jednostek pomocniczych gminy, budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej oraz pomniki.

(fot. wideo IPN\źródło IPN)

15 komentarzy

  1. Te śmieci dawno powinny być usunięte i zutylizowane.

  2. Zaraz będzie płacz zawijaczy stóp bandażami.

  3. i znakomicie a może za jednym podejściem wyburzyć maszkarony z facjatą JPII ?

  4. Jak byłem mały to mój wujek, który był milicjantem, opowiadał, jak to po wojnie walczył z „bandami”. Wtedy byłem pod wrażeniem. ale teraz zaczynam mieć pewne wątpliwości.

  5. Na miejsce wstawić pomnik L.K..

    • A na co nieboszczyka, trzeba zacząć stawiać tego żywego na piedestały wynosić j.k..
      Wszak to słońce narodu, nie potrafiące zdania wypowiedzieć bez zawiechy ale dalej słońce.

  6. Jaka społeczność, takie pomniki. Sami by nie usunęli sowieckiego buta. Po co w ogóle Opolszczyzna ma oddzielne województwo, skoro nic nie potrafi?

  7. Tyle lat im nie przeszkadzały to do kogo się będą teraz modlili?

  8. Ciekawe kiedy przyjdzie czas na stawiane ostatnio pomniki? Można było przenieść je do muzeum, by młodzi znali, jakie były czasy, ale lepiej zniszczyć i udawać,że tego nie było. Czarnek będzie mógł napisać książkę do historii Polski na nowo.

  9. Szkoda bo przecież to również czyjeś życie oddane za obcy kraj. Prawdziwa historia naszej ojczyzny .

    • Jasne, a po drodze gwałty i mordy, bo tak kazał wódz. Armie czerwoną mamy na nowo. Widać te same działania na wschodzie. Taka armia powinna być napiętnowana.

    • orkowie nie szli wyzwalać, szli rabować, gwałcić i podbijać nowe ziemie. Nauka historii się kłania.