Sobota, 18 maja 202418/05/2024
690 680 960
690 680 960

Kolejnych 14 osób odpowie za wyłudzanie podatku VAT. Akt oskarżenia liczy aż 763 strony

W maju ub, roku znaczna część członków grupy przestępczej zajmującej się wyłudzaniem podatku VAT została skazana na kary więzienia. Teraz przed sądem stanie kolejnych 14 osób.

Prokuratura Regionalna w Lublinie zakończyła śledztwo w sprawie zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się wyłudzaniem podatku VAT. Funkcjonowała ona w latach 2013-2016. Jej członkowie rejestrowali spółki na bezdomnych lub alkoholików, którym płacono za to, jak też za udostępnienie dokumentów tożsamości, od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Następnie rola „słupów” sprowadzała się tylko do podpisywania faktur.

Jak wskazują śledczy, założone w ten sposób firmy wykorzystywano w zorganizowanym łańcuchu następujących po sobie transakcji. Artykuły z branży spożywczej lub kosmetycznej wprowadzane były początkowo na rynek krajowy, co wiązało się z obłożeniem go 23 proc. stawką VAT. Następnie podatek był przenoszony na firmę określaną jako tzw. „bufor” celem zatarcia związku ze „znikającym podatnikiem”, a jednocześnie z wygenerowaniem jak najwyższej kwoty podatku naliczonego, w związku ze wzrostem wartości towaru na każdym kolejnym etapie obrotu.

– Finalnie dochodziło do wyłudzaniu podatku przez podmioty pełniące rolę tzw. „brokerów”, którzy wnioskowali – po przejściu fakturowo towaru przez kilka lub kilkanaście firm na terenie kraju – o zwrot nadwyżki podatku naliczonego nad należnym w związku z dokonaną Wewnątrzwspólnotową Dostawą Towaru – wskazuje prokurator Beata Syk – Jankowska.

Aby uwiarygodnić całą działalność, członkowie grupy wykonywali zdjęcia towaru, a nawet nagrywali filmy z całego transportu, który odbywał się poza granice kraju, co miało na celu uwiarygodnienie przed organami kontrolnymi, że towar faktycznie był w obrocie i opuścił obszar kraju. W rzeczywistości ładunek krążył pomiędzy Polską, Czechami, Słowacją i z powrotem wracał do Polski.

– O skali grupy przestępczej oraz jej rozległych strukturach, świadczy m. in. fakt, że po dokonaniu przez funkcjonariuszy CBŚP pierwszych przeszukań osoby pełniące rolę tzw. „słupów” zostały przez członków grupy wywiezione i ukryte na terytorium Włoch – dodaje prokurator.

Teraz sprawą zajmie się sąd. Akt oskarżenia przeciwko 14 osobom liczy aż 763 strony. Łącznie zarzucono im popełnienie 57 przestępstw i przestępstw skarbowych, w tym udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, wyłudzanie należności publicznoprawnych w postaci podatku VAT, wystawiania poświadczających nieprawdę dokumentów w postaci faktur VAT oraz przestępstwo tzw. „prania brudnych pieniędzy”. Łączna wartość pieniędzy przyjętych i przekazanych przez oskarżonych w związku z zarzutami „prania brudnych pieniędzy” wyniosła ponad 317 mln zł.

7 komentarzy

  1. wbwfxrgdbvrgrvrv

    na wiejskiej ròwnież wyłudzają

  2. Wszystko umorzą. Teraz rządzi grupa vatowska.

  3. Dziek PIS Polska stała się liderem w walce mafia vat-owska. Choćby skały s**ły nikt mi nie wmówi, że dzięki PO.
    Czasy PO to było eldorado dla takich ludzi. Stąd udalo się zebrać kasę na programy socjalne. Ale przyszło PO I to też uwalą. Tak jak CPK A potem całą resztę. Domka ulubione powiedzenie. Nie stać nas. Niedasozm pełną gębą

  4. Zrobimy wszystko żeby Niemcom i mafii żyło się lepiej.

  5. piniędzy nima

    Wolne ,,sądy” zrobią co trzeba..!!

  6. ponad 700 stron sam akt oskarżenia , a akta pewnie kilkadziesiąt tomów.
    ktoś to przeczyta ?

Dodaj komentarz