Piątek, 26 kwietnia 202426/04/2024
690 680 960
690 680 960

Nadchodzą marznące opady deszczu. Na drogach i chodnikach może zrobić się niebezpiecznie

Zgodnie z prognozami po świętach nastąpiło kilkudniowe ochłodzenie. Wystąpiły również opady deszczu ze śniegiem i śniegu w regionie. W wielu miejscach województwa lubelskiego utworzyła się niewielka pokrywa śnieżna. W kolejnych godzinach spodziewane są opady marznące.

Na lotnisku w podlubelskim Radawcu, gdzie znajduje się stacja Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej zanotowana została pokrywa śnieżna poniżej 1 cm. Nieco więcej śniegu według porannych pomiarów leży na stacji IMGW w Zamościu, odnotowano tam 2 cm. Największa pokrywa śnieżna utworzyła się na stacji we Włodawie, są tam 3 cm białego puchu.

Krótkotrwałe ochłodzenie spowodowane jest spływem powietrza pochodzenia arktycznego po wschodniej stronie centrum wyżu. W ostatnich dniach, na skutek rozbudowy rozległego wału wysokiego ciśnienia rozciągającego się od Wysp Azorskich przez Europę Zachodnią aż po Rosję wstrzymana została wędrówka atlantyckich niżów z frontami do naszej części Europy.

Na obszarze Polski, ale także w naszym regionie, jest nadzwyczaj wysokie ciśnienie atmosferyczne. Według danych ze stacji Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wynosi ono na poziomie morza 1038 hPa – 1039 hPa, co może wpływać niekorzystnie na nasze samopoczucie. W ciągu najbliższych 24 godzin czeka nas gwałtowny spadek ciśnienia atmosferycznego o nawet 20 hPa.

Na przełomie miesięcy wystąpi istotna zmiana warunków pogodowych z powodu odbudowy cyrkulacji strefowej. Rozległy wyż ustępować ma miejsca atlantyckim niżom. Już w nocy z niedzieli na poniedziałek przez Polskę wędrować ma front ciepły, który odsuwać będzie powietrze arktyczne.

Najbliższej nocy temperatura w regionie wyniesie od -5 °C do -2 °C. Zachmurzenie na ogół duże, miejscami możliwe większe przejaśnienia. Nad ranem nad region dotrą opady marznącego deszczu, które powodować mogą gołoledź. Najpierw marznące opady wystąpić mają na północy regionu, czyli w takich powiatach jak łukowski, bialski i radzyński. Następnie przemieszczać mają się w głąb regionu, docierając m.in do powiatu lubelskiego i świdnickiego.

Niebezpieczne opady marznące prawdopodobnie ominą południową część regionu, ale deszcz marznący i mżawka może padać okresami przez cały dzień zwłaszcza w centralnej i północnej części regionu. Zalecamy jednak zachować ostrożność na drogach całego regionu w przedostatni dzień roku. Na termometrach w regionie zobaczymy -2 °C do 1 °C. W drugiej części dnia z powodu napływu cieplejszego powietrza za frontem ciepłym temperatura w regionie zacznie rosnąć. Zachmurzenie będzie przeważnie duże, natomiast ciśnienie atmosferyczne szybko ma spadać.

Noc z poniedziałku na wtorek będzie znacznie cieplejsza. Spowodowane ma to być napływem cieplejszego powietrza polarno morskiego. Zachmurzenie na ogół umiarkowane do dużego, lecz w drugiej części nocy prognozowane są większe rozpogodzenia. Nie powinno padać. Temperatura wyniesie od -2 °C do 3 °C. Najniższe wartości odnotowane zostaną prawdopodobnie na południu regionu.

W ostatni dzień roku przez nasz kraj wędrować ma kolejny front atmosferyczny o charakterze chłodnym związany z niżem ulokowanym nad Morzem Barentsa. Już w pierwszej części dnia zachmurzenie wzrastać ma do dużego, a nawet całkowitego. W drugiej część dnia przejdzie przez nasz region z północy na południe strefa opadów atmosferycznych.

Według modeli numerycznych będą to przeważnie opady deszczu ze śniegiem, punktowo mokrego śniegu i deszczu. Miejscami na drogach i chodnikach może być ślisko, lecz zjawisko gołoledzi jest mało prawdopodobne. Temperatura wyniesie od 0 °C do 4 °C. Prognozowany jest silniejszy wiatr z zachodu do 50 km/h. Noc z 31 grudnia na 1 stycznia przynosić ma w regionie słabe opady atmosferyczne, prawdopodobnie deszczu. Temperatura wyniesie -2 °C do 1 °C.

Pierwszy dzień 2020 roku przyniesie zachmurzenie duże i całkowite. Punktowo wystąpić mogą słabe opady śniegu. Temperatura wyniesie od 2 °C do 0 °C. Noc z wtorku na środę z rozpogodzeniami i pod wpływem wyżu. Prognozowane są spadki temperatury nawet do -5 °C. W piątek bez opadów. Prawdopodobnie nie zabraknie pogodnego nieba. Będziemy pod wpływem układu wysokiego ciśnienia. Na termometrach będzie nawet 4 stopnie na plusie.

Wiele wskazuje, że w pierwszej dekadzie stycznia nie nadejdzie śnieżna i mroźna zima do Polski. Przymrozki wystąpią głównie nocami. Opadów atmosferycznych ma być niewiele.

Najnowsze informacje pogodowe
Bieżące położenie opadów i chmur

(fot. pixabay.com)

3 komentarze

  1. i tak ta pogoda jak zwykle zaskoczy drogowców:-)

  2. Ich nic nie zaskoczy ,chwalili się tu że sa „bardzo dobrze przygotowani ” .A jak to ich „przygotowanie ” a raczej działanie wygląda ,wszyscy wiemy .Komunikaty o możliwym oblodzeniu dwa dni wczesniej ,ale przecież temu się nie da zapobiec posypujac piaskiem z solą .Ale „przygotowani ” są i tylko sami wiedzą na co

  3. Kierowca pełen "podziwu" dla drogowców

    i bedziemy oglądać taki oto pospolity u nas obrazek : samochody porozbijane po rowach i zakretach i dopiero po jakimś czasie „solarko piaskarki ” w akcji .

Z kraju