Środa, 24 kwietnia 202424/04/2024
690 680 960
690 680 960

Na polu znalazł nietypowy przedmiot. Konserwator zabytków był zaskoczony (zdjęcia)

Znalezisko sprzed kilku tysięcy lat znalazł na swoim polu jeden z mieszkańców powiatu biłgorajskiego. Krzemienna siekiera niebawem trafi do Muzeum Ziemi Biłgorajskiej.

Jeden z mieszkańców miejscowości Markowicze w gminie Księżpol w powiecie biłgorajskim zauważył na swoim polu nietypowy przedmiot. Podejrzewał, że może to być krzemienna siekiera. Wykonał jej zdjęcie, które wysłał do zamojskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków.

Oględziny potwierdziły, iż jest to czworościenna siekiera wykonana z krzemienia wołyńskiego. Powierzchnie narzędzia są bardzo starannie wygładzone, posiada ono trapezowaty zarys, w przekroju podłużnym jest klinowate, a poprzecznym prostokątne. Wstępnie oceniono, że siekiera ma kilka tysięcy lat i pochodzi z połowy 3 tysiąclecia przed naszą erą.

Jak wskazuje lubelski wojewódzki konserwator zabytków dr Dariusz Kopciowski, analiza porównawcza typologii siekier wskazuje, iż jest to najprawdopodobniej narzędzie wykonane przez schyłkowo-neolityczną ludność kultury amfor kulistych. Tego typu znaleziska na terenie województwa lubelskiego są rzadkie. Generalnie pochodzą z obiektów grobowych, a niekiedy są typowymi znaleziskami luźnymi, nie powiązanymi z żadnymi obiektami archeologicznymi.

– Pojawienie się tego zabytku w południowej części Lubelszczyzny, w okolicach Biłgoraja jest pewną sensacją, pozwalającą sądzić, że społeczność ta penetrowała znacznie większe obszary niż sądziliśmy dotychczas. Poza tym odkrycie kolejnego zabytku archeologicznego w powiecie biłgorajskim świadczy, że teren ten nie był pustką osadniczą w pradziejach, jak dotychczas zakładali archeolodzy, ale rozwijało się tu również osadnictwo starożytne – dodaje Dariusz Kopciowski.

Znalezisko niebawem trafi do urzędu konserwatorskiego w Zamościu, następnie zostanie przekazane do Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju. Jednocześnie w miejscu znalezienia siekiery przeprowadzona zostanie inspekcja konserwatorska i inwentaryzacja nowego stanowiska archeologicznego.

Na polu znalazł nietypowy przedmiot. Konserwator zabytków był zaskoczony (zdjęcia)

Na polu znalazł nietypowy przedmiot. Konserwator zabytków był zaskoczony (zdjęcia)

Na polu znalazł nietypowy przedmiot. Konserwator zabytków był zaskoczony (zdjęcia)

(fot. LWKZ)

19 komentarzy

 1. Filip z konopi (siewnych)

  Taką siekierą, drwa na opał bym se nie narąbał, ale teściowa jakby jeszcze żyła… miałaby szansę na stan stabilny

 2. Trzeba dać to kościołowi bo pewnie ta siekierą bylo ścinane drzewo z którego zrobiono 1 krzyż

  • To trzeba pamiętać.

   Krzyż to takie urządzenie na którym eksponowany bandytów i innych rabusiów. Na krzyżu nikt grzeczny nie wisiał.

  • demon przegrałeś na tym Krzyżu i w Niedzielę Zmartchwywsttania i teraz cię to boli? I ma boleć.

 3. Nie było jeszcze jezusów i innych czarodziejów, a człowiek już tu był i dobrze sobie żył.

 4. Z tym oddawaniem moczu to trzeba ostrożnie, jak na Majdanku pewien Żyd oddał mocz gdzie stał esesman to go po sądach włóczyli ze dwa lata.

 5. donoszę na własne polę

 6. Tak krzyżowano też fałszywie osądzanych jak Zmartchwywstałego naszego pana jezusa Chrystusa.

 7. Nie było ciebie a Jezus żył, umarł i powstał z grobu. I spotkas zsię z Nim po zakończeniu twego marnego pustego żywota.

 8. Siekiera z krzemienia wołyńskiego,to raczej młodsza jest.

 9. należy się znalazcy nagroda 30 krotność średniej

 10. Taki rarytas że całe pudełka tego po magazynach stoją.

Z kraju