Na polu znalazł nietypowy przedmiot. Konserwator zabytków był zaskoczony (zdjęcia) 16:39 09-01-2023

Jeden z mieszkańców miejscowości Markowicze w gminie Księżpol w powiecie biłgorajskim zauważył na swoim polu nietypowy przedmiot. Podejrzewał, że może to być krzemienna siekiera. Wykonał jej zdjęcie, które wysłał do zamojskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków.
Oględziny potwierdziły, iż jest to czworościenna siekiera wykonana z krzemienia wołyńskiego. Powierzchnie narzędzia są bardzo starannie wygładzone, posiada ono trapezowaty zarys, w przekroju podłużnym jest klinowate, a poprzecznym prostokątne. Wstępnie oceniono, że siekiera ma kilka tysięcy lat i pochodzi z połowy 3 tysiąclecia przed naszą erą.
Jak wskazuje lubelski wojewódzki konserwator zabytków dr Dariusz Kopciowski, analiza porównawcza typologii siekier wskazuje, iż jest to najprawdopodobniej narzędzie wykonane przez schyłkowo-neolityczną ludność kultury amfor kulistych. Tego typu znaleziska na terenie województwa lubelskiego są rzadkie. Generalnie pochodzą z obiektów grobowych, a niekiedy są typowymi znaleziskami luźnymi, nie powiązanymi z żadnymi obiektami archeologicznymi.
– Pojawienie się tego zabytku w południowej części Lubelszczyzny, w okolicach Biłgoraja jest pewną sensacją, pozwalającą sądzić, że społeczność ta penetrowała znacznie większe obszary niż sądziliśmy dotychczas. Poza tym odkrycie kolejnego zabytku archeologicznego w powiecie biłgorajskim świadczy, że teren ten nie był pustką osadniczą w pradziejach, jak dotychczas zakładali archeolodzy, ale rozwijało się tu również osadnictwo starożytne – dodaje Dariusz Kopciowski.
Znalezisko niebawem trafi do urzędu konserwatorskiego w Zamościu, następnie zostanie przekazane do Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju. Jednocześnie w miejscu znalezienia siekiery przeprowadzona zostanie inspekcja konserwatorska i inwentaryzacja nowego stanowiska archeologicznego.
(fot. LWKZ)
Taką siekierą, drwa na opał bym se nie narąbał, ale teściowa jakby jeszcze żyła… miałaby szansę na stan stabilny
Trzeba dać to kościołowi bo pewnie ta siekierą bylo ścinane drzewo z którego zrobiono 1 krzyż
Krzyż to takie urządzenie na którym eksponowany bandytów i innych rabusiów. Na krzyżu nikt grzeczny nie wisiał.
Na krzyżu mordowano także potencjalnych przeciwników imperium, by ich poniżyć. Dla grzecznych było złoto i zaszczyty. Niewiele się zmieniło..
A Chrystus? Nie był grzeczny?
demon przegrałeś na tym Krzyżu i w Niedzielę Zmartchwywsttania i teraz cię to boli? I ma boleć.
Nie było jeszcze jezusów i innych czarodziejów, a człowiek już tu był i dobrze sobie żył.
Z tym oddawaniem moczu to trzeba ostrożnie, jak na Majdanku pewien Żyd oddał mocz gdzie stał esesman to go po sądach włóczyli ze dwa lata.
kosciele byles? To wracaj I idz do spowiedzi Bo zgrzeszyles!
donoszę na własne polę
Tak krzyżowano też fałszywie osądzanych jak Zmartchwywstałego naszego pana jezusa Chrystusa.
chyba twojego
Nie było ciebie a Jezus żył, umarł i powstał z grobu. I spotkas zsię z Nim po zakończeniu twego marnego pustego żywota.
niezli ci sie odkleiło
Nie było Jezusa a ludzie też żyli , o czym świadczy choćby ten obrobiony kamień
Siekiera z krzemienia wołyńskiego,to raczej młodsza jest.
należy się znalazcy nagroda 30 krotność średniej
Nagroda będzie taka, że przekopią mu całe pole i jeszcze za to zapłaci….
Taki rarytas że całe pudełka tego po magazynach stoją.