Piątek, 26 kwietnia 202426/04/2024
690 680 960
690 680 960

Mroźna noc przed nami. Możliwe spadki temperatury poniżej -20°C w woj. lubelskim

W sobotę nasza część Europy zaczęła dostawać się od zachodu w zasięg mobilnego i umacniającego się mroźnym powietrzu wyżu o imieniu Kaspar przemieszczającego się z zachodu na wschód Starego Kontynentu. Dziś centrum tego niezbyt pogodnego antycyklonu znajduje się nad południową częścią naszego i ciśnienie osiąga 1043 hPa.

W naszym regionie barometry pokazują 1042-1043 hPa na poziomie morza, natomiast lokalne ciśnienie w zależności od wysokości oscyluje od około 1015 hPa – 1020 hPa. Wyż baryczny w nocy z 18/19 grudnia 2022 przesunie się nad zachodnią Ukrainę. Dane ze stacji synoptycznych wskazują, że po godzinie 18 centrum tego silnego, lecz wędrownego wyżu, znajduje się na południowym wschodzie.

W nocy z niedzieli na poniedziałek temperatura może obniżyć się do -12°C/-22°C, ale tylko w obszarach pogodnego nieba. O godzinie 19 dziś najchłodniej jest na stacji IMGW w Terespolu, gdzie temperatura spadła do -14,4°C, niewiele cieplej jest we Włodawie -12,2°C. Na stacjach synoptycznych w Lublinie i Zamościu jest w okolicach -8°C. Spadki temperatury na tym obszarze są hamowane przez zalegające zachmurzenie warstwowe, ale w drugiej części nocy przybędzie rozpogodzeń i temperatura gwałtownie spadnie.

Najniższe wartości mogą zostać odnotowane o poranku w poniedziałek. Istnieje ryzyko, że w porze nocnej, dochodzić będzie do wyraźnego pogorszenia jakości powietrza w warunkach słabego wiatru, wyżowej pogody i rozwijających się przyziemnych warstw inwersyjnych, które skutkować będą akumulacją zanieczyszczeń przy ziemi, niekorzystnie wpływając na nasze zdrowie.

Od wtorku czeka nas odwilż, gdyż przed świętami ruszy cyrkulacja atlantycka. Przyczyni się to do napływu cieplejszych mas powietrza z zachodu, południowego zachodu Europy. Cała pokrywa śnieżna jednak szybko nie stopi się, mimo że temperatura przejdzie na plus w pierwszych dniach trzeciej dekady grudnia. Obecnie zalega w woj. lubelskim do 30-40 cm białego puchu.

Na początku temperatura tylko za dnia będzie dodatnia, nocami może przechodzić na wartości ujemne, skutkując oblodzeniem dróg i chodników po dziennych roztopach, zdarzyć mogą się także opady marznące powodujące gołoledź. Ciśnienie atmosferyczne z ponad 1042 hPa spadnie do środy aż o ponad 30 hPa i barometry wyskalowane do poziomu morza pokażą około 1010 hPa. Okres świąteczny może być ciepły, ale bardzo wietrzny i okresami deszczowy. Resztki pokrywy śnieżnej pozostaną z nami na święta, ale będzie to brzydki zleżały śnieg, którego przy dodatniej temperaturze ma szybko ubywać. Być może zimowe akcenty wrócą do nas w ostatnich dniach 2022 roku, ale nie jest to pewne.

Najnowsze informacje pogodowe

Położenie opadów nad Polską

(fot. fanipogody.pl)

5 komentarzy

  1. dziwne takie ? zima, to musi być zimno

  2. Żadna to nowość ani jakaś sensacja bywało i po minus prawie 30 i się funkcjonowało a tu ciut przymroziło i wielki lamet i sensacja

  3. Ponoć mamy ocieplenie klimatu jakoś tego nie czuć?!

  4. Duduś (nie mylić z panem prezydentem)

    Mówcie co chcecie, ale załączonej fotki można autorowi pogratulować.
    Wziąłem se i ukradłem…

Z kraju