Niedziela, 19 maja 202419/05/2024
690 680 960
690 680 960

Mieszkańcy gromadzą śmieci, bo nie ma ich kto zabrać. „Termin odbioru odpadów jest obecnie nieznany”

Mieszkańcy muszą składować odpady na swoich posesjach, gdyż od początku roku w żadnej miejscowości nie pojawiła się śmieciarka. Przetarg na wyłonienie firmy odbierającej odpady został unieważniony, gdyż oferty były za drogie.

34 komentarze

  1. Tu akurat bym ich nie chwalił bo wychodzi ich niekompetencja. Jak można założyć tą samą opłatę, gdy na 100% oferty przetargowe będą wyższe. Chyba że wykonują usługę bez firmy zewnętrznej, ale z kolei na wodę nie jeżdżą a cen paliw nie zatrzymają.

  2. chyba nie zdajecie sobie sprawy, że im większa cena w przetargu, tym większa opłata za śmieci dla mieszkańców. Owszem, można było nie powtarzać przetargu, ale wtedy na pewno na lublini112 znalazłby się artykuł, że mieszkańcy są zbulwersowani 200 % (czy tam większą) podwyżką za śmieci.
    Aczkolwiek sam przetarg można było zrobić w listopadzie, wtedy byłby czas na powtarzanie procedury.

    • No nie wiedzieliśmy, myśleliśmy, że urzędnicy pracują harytatywnie, ba ze swoich rekompensują wzrosty opłat. A firm do wywozu śmieci jest setki i po kolejnym rozpisaniu przetargu ceny spadną 50%

  3. hehehe najlepsze te 10 ton odpadów budowlanych… to mnie rozwaliło.

  4. Taki normalny polski nastojaszczyj bardaczok.

  5. Maximus Segregatus

    Trzeba to uświadamiać nieustannie… Dlaczego mimo galopujących comiesięcznych opłat za śmieci – Polsce nadal zagrażają kary za brak osiągnięcia unijnych wymogów? Otóż w krajach Unii Europejskiej comiesięczne opłaty za śmieci zasilają lokalne administracje samorządowe które budują i utrzymują publiczne systemy gospodarki odpadami komunalnymi. Jest to tak zwany system naturalnego monopolu gminnego określany jako „in house”. Osiągnięcia tego systemu, w którym tylko 10 procent odpadów trafia na składowanie – są podstawą unijnych wymogów dla całej Wspólnoty Europejskiej. U nas aferałowie uparli się aby comiesięczne opłaty polskich rodzin omijały samorządy i zasilały fundusz zysków firm kręcących lody na śmieciach. Dlatego mimo tego, że płacimy za odpady już więcej niż bogaci Niemcy – niewygodne.info.pl/artykul9/04673-Za-smieci-placimy-czesto-wiecej-niz-Niemcy.htm – to nadal wizytówką polskiej gospodarki odpadami są dzikie wysypiska lub płonące odpady na hałdach i w halach…Rozzuchwalone bezczynnością administracji publicznej rodzimi przedsiębiorcy czerpiący zyski z comiesięcznych opłat oraz międzynarodowe korporacje postanowiły więc przyspieszyć realizację swych planów i pociągnąć Polaków za kieszeń… samorzad.pb.pl/2841449,8131,czarna-wizja-smieciowa … O tym transferze za granicę zysków z comiesięcznych opłat polskich rodzin w jakoś cicho – a mamy przecież u siebie budować dobrobyt…
    Ekspert ze Szwecji a więc ze wzorcowego kraju wyznaczającego standardy dla całej Unii stwierdza: „fundamentalne znaczenie w sukcesie gospodarki municypalnej ma fakt – że w Szwecji, Danii, Niemczech, Austrii, Holandii i w pozostałych krajach „starej Unii” w których system zadań publicznych realizowany jest przez spółki komunalne, w ramach in-house jest zdecydowanie tańszy. DLATEGO, ŻE Z SAMEJ DEFINICJI SPÓŁKI GMINNE POWINNY BYĆ NON PROFIT, BEZZYSKOWE. W związku z tym, to samo z siebie powinno prowadzić do sytuacji, gdzie na takim rozwiązaniu mieszkaniec gminy tylko zyskuje”… Czy w bogatych krajach starej UE gminy ogłaszają przetargi na śmieci, czy np. po niemieckich gminach jeżdżą polskie, francuskie czy z innych krajów śmieciarki? Czy w ogóle jeżdżą śmieciarki firm prywatnych czyhających na comiesięczne opłaty rodzin za śmieci? NIE! Bo w tych bogatych krajach te ustawowe zadanie samorządów gminy wykonują bez przetargów poprzez własne firmy municypalne, bez narzutów na realizację misji, którą dla firm spoza sfery użyteczności publicznej jest przede wszystkim pomnażanie swoich zysków… U nas nieliczne jeszcze gminy zrozumiały, że w celu ochrony interesów swoich mieszkańców należy przyjąć unijny standard wykonywania zadań komunalnych we wszystkich etapach gospodarki odpadami komunalnymi – portalsamorzadowy.pl/gospodarka-komunalna/jaworzno-wraca-do-samodzielnego-wywozu-odpadow-miasto-kupuje-smieciarki,135446.html … W Europie jest więcej dowodów do czego prowadzi system przetargowego wyłaniania śmieciowych operatorów kręcenia lodów… rp.pl/Biznes/200109731-Wilno-tonie-w-smieciach-Nie-bylo-sprzatane-od-miesiaca.html … W Łotwie przestają biernie przyglądać się łupieniu mieszkańców na comiesięcznych opłatach za śmieci… wpolityce.pl/swiat/476541-na-lotwie-sie-nie-patyczkuja-rozwiazano-zarzad-miejski-rygi

  6. tak to jest, jak peerelowskie myślenie napotyka wolny rynek. chcemy wywozić śmieci za X, a najniższa oferta to X+5. co robią władze? ogłaszają kolejny przetarg, zamiast wybrać najtańszą spośród droższych ofert.
    w tych gminach na prawdę przydałby się ktoś z maturą…

    • „tak to jest, jak peerelowskie myślenie napotyka wolny rynek. chcemy wywozić śmieci za X, a najniższa oferta to X+5”
      Dlaczego? Bo jaśnie panu prezesowi z firmy się zamarzył nowy pojazd „służbowy”?

  7. To samo jest w gminie Rejowiec dopiero mają zabierac od 20 stycznia a cały grudzień i prawie cały styczeń nie zabierali i jeszcze worków nie dostarczyl w grudniu. A znowu dziwnym trafem ta sama firma wygrała przetarg a mieli z niej zrezygnować i znowu będą sobie wybierać komu zabrać śmieci a komu nie dać worków.

  8. Gmina Wólka u prostu podniosła cenę z 8 na 19zł bo w przetargu firma się podniosła z 1,7mln na 4,2mln

  9. płać i płacz. ” nie mamy pana kurtki i co pan nam zrobi”.

  10. Widzę, że co drugi komentarz to pewnie właściciel firmy komunalnej napisał. A pewnie,że powinni zakupić nowe fury, a nie jeździć z dziurawą podłogą i rozlewać syf po drogach. A jak porównywać do zachodu to poproszę raz w miesiącu kosze umyć, bynajmniej w okresie letnim. I worki zabezpieczyć, a nie fruwają po polach, a ty kombinuj.