690 680 960

Miasto Lublin organizuje akcję pomocy migrującym płazom. Każdy może wziąć w niej udział

Miasto zaprasza mieszkańców Lublina do włączenia się w wiosenną akcję ratowania migrujących płazów w okolicach Zalewu Zemborzyckiego. Wolontariusze pomogą w przenoszeniu tych niewielkich zwierząt w bezpieczne miejsca.

– Wczesna wiosna, to czas wzmożonej migracji płazów do najbliższych zbiorników wodnych. Na drodze ich wędrówki często znajdują się ruchliwe jezdnie, a także kanały czy studzienki, do których wpadają i nie potrafią się wydostać. Aby zminimalizować skalę zjawiska Miasto po raz kolejny organizuje wiosenną akcję ratowania tych niewielkich zwierząt. Zachęcamy mieszkańców Lublina do włączenia się w pomoc przy ich przenoszeniu w bezpieczne miejsca. Apelujemy również do kierowców o zmniejszenie prędkości i zachowanie szczególnej ostrożności w pobliżu zbiorników wodnych – mówi Blanka Rdest-Dudak, Dyrektor Wydziału Zieleni i Gospodarki Komunalnej.

To kolejna edycja organizowanej przez Miasto Lublin akcji pomocy migrującym płazom w okolicach Zalewu Zemborzyckiego. W pasie drogowym ul. Janowskiej i Lipskiej ustawiono płotki naprowadzające, które uniemożliwiają tym zwierzętom wejście na ruchliwe ulice. Przemieszczając się wzdłuż barierki wpadają one do pojemnika, skąd przenoszone są do zbiorników wodnych: z ul. Janowskiej do stawów przy ul. Koło, zaś z ul. Lipskiej pod wiadukt kolejowy na ul. Tęczowej.

Osoby chcące pomóc i wziąć udział w akcji ratowania płazów podczas ich wiosennej migracji, zwłaszcza studenci i członkowie organizacji zajmujących się ochroną zwierząt, proszone są o kontakt z Wydziałem Zieleni i Gospodarki Komunalnej. Zgłoszenia należy wysyłać na adres e-mail: [email protected]. Pracownicy Wydziału udzielą zainteresowanym wszelkich niezbędnych informacji.

W Polsce wszystkie gatunki żab i ropuch są pod ochroną. Odgrywają one istotną rolę w łańcuchu pokarmowym, są naturalnym wrogiem wielu szkodników. Odżywiają się głównie owadami latającymi, w tym tak dokuczliwymi jak komary. Uzupełnieniem ich diety są też inne, wyrządzające wiele szkód insekty, takie jak stonka, pajęczaki czy chrząszcze, a nawet ślimaki.

Akcja ratowania migrujących płazów potrwa kilka tygodni i uzależniona jest od pogody.

Miasto Lublin organizuje akcję pomocy migrującym płazom. Każdy może wziąć w niej udział

(fot. lublin112.pl\UM Lublin)

11 komentarzy

 1. Robactwo tak,ziaby nie??? Podobno są smaczne.

 2. Pan Cieć z Alei Lubartowskich w Mieście Inspiracji

  Każdy może wziąć w niej udział ?! Jak Francuzi się dowiedzą… różnie może być.

 3. Dobra akcją, popieram. Bo co roku aż asfalt sliski na Janowskiej przy wiadukcie… przykre.

  • To bardzo dobrze ,że popierasz. A może poprzeć czynnie? Zamiast siedzieć przed komputerem i wypisywać słowa poparcia przejść się i samemu uratować trochę płazów? Każdy może pomóc…

 4. Droga Metow-Prawiedniki. Szczególnie w lesie az do. Rur gazu.

 5. Tyle tu obrońców zwierząt i ptaków zobaczymy czy się pojawią na akcji?

 6. Będę w panierce mniam i jajecznica z jaj sokola z komina

  • I często tak się obtaczasz w panierce? Sprawia ci to przyjemność? A partnerce/partnerowi? Nie lepicie się do siebie?

 7. Odi Profanum Vulgus

  Ale po co jakieś akcje pomocy? Nie wystarczy się pomodlić albo nie wiem jakąś drogę krzyżową zorganizować?

Dodaj komentarz

Kursy walut

 • USD 4.4012zł 0.87%
 • GBP 5.3195zł 0.02%
 • EUR 4.6147zł 0.12%
 • CHF 4.7848zł -0.04%

Polub nas