Wtorek, 28 maja 202428/05/2024
690 680 960
690 680 960

Martwe bieliki, myszołowy i kruki. Wszystko wskazuje na to, że ptaki zostały otrute (zdjęcia)

Policja, prokuratura, a także ornitolodzy badają przyczyny śmierci chronionych ptaków, które znaleziono w okolicach Wisznic. Wiele wskazuje na to, iż mogły one zostać otrute.

W ostatnim czasie na terenie powiatu bialskiego mieszkańcy natrafili na martwe ptaki. Pod koniec grudnia koło Wisznic, znaleziony został padły bielik, kolejnego zauważono kilka dni temu na polu w gminie Sosnówka. O wszystkim zaalarmowana została policja. Sprawą zajęli się też ornitolodzy.

W trakcie prowadzonych czynności wyszło na jaw, że problem jest znacznie poważniejszy. Miejscowo przyrodnicy zauważyli bowiem, że w okolicy jest więcej podobnych przypadków.

– Trzeciego bielika w stanie agonalnym sfotografował miejscowy myśliwy. Dodatkowo w akwenie znajdującym się w lesie znaleziono martwego myszołowa włochatego o którym poinformował nas inny mieszkaniec. Kilkadziesiąt metrów dalej natrafiono na szczątki myszołowa. W zeszłym roku znaleziono w tej okolicy także kilka martwych kruków – przekazują przedstawiciele Fundacji Dzika Polska

Jeden z martwych bielików posiadał obrączkę. Na jej postawie ustalono, że ptak ten pochodził z okolic Poleskiego Parku Narodowego. Przyrodnicy wskazują, iż wszystko wskazuje na to, że ptaki zostały otrute. Wskazywać może na to fakt, iż na jednego z nich natrafiono w pobliżu truchła lisa. Oczywiście pobrane zostały próbki do badań, których analiza dokładnie określi, co spowodowało ich śmierć.

Równolegle czynności prowadzą policjanci. O wszystkim powiadomiona została także prokuratura. Wszystko z tego powodu, iż ptaki te są chronione. Wiadomo już, że oględziny nie wykazały żadnych obrażeń, co również może sugerować truciznę.

To już kolejny raz, kiedy to w naszym regionie znaleziono martwe bieliki. Kilka tego typu przypadków było w ubiegłych latach m.in. na Roztoczu. Wówczas ustalono, że wszystkie z nich otruły się karbofuranem, czyli wykorzystywaną w rolnictwie silną substancją chemiczną o działaniu owadobójczym. Środek ten jest składnikiem preparatów stosowanych do ochrony buraków i ziemniaków, także kukurydzy, upraw roślin ozdobnych, szkółek leśnych, czy upraw inspektowych.

Jak wtedy wskazywali przyrodnicy, mieszkańcy stosując tego typu środki walczą z lisami. Żeby ochronić zwierzęta gospodarskie, będące często lisim pożywieniem, polewają ścieżki opryskiem. W ten sposób pozbywają się lisów, jednak otrute lisy stają się pożywieniem bielików. Po zjedzeniu zatrutej padliny ptaki padają.

Martwe bieliki, myszołowy i kruki. Wszystko wskazuje na to, że ptaki zostały otrute (zdjęcia)

Martwe bieliki, myszołowy i kruki. Wszystko wskazuje na to, że ptaki zostały otrute (zdjęcia)

(fot: Dawid Kaźmierczak – Fundacja Dzika Polska)

23 komentarze

 1. jak nie lubelscy sk e miłośnicy obs dachów trują sokoły wędrowne z wotkowskiego komina, to teraz bezm g wisznicki truje

 2. Niektórzy to jednak myślą, że używanie mózgu boli. Wolą kupić truciznę i zabić niż zainwestować w ogrodzenie swojego zafajdanego grajdołka i kupić porządnego psa … chociaż nie szkoda psiny, psychopata o niego nie zadba.

 3. Albo ,,gołębiom,, się przyjrzeć…

 4. na lisy najlepsza jest strzelba lub karabin… ale nie w ten kraj niestety… normalny praworządny obywatel musi się non stop obawiać o swój los nie mając narzędzi, do równej walki

  • Niestety tych normalnych obywateli jest coraz mniej…
   Jak byś dał im strzelby to wystrzelali by się wzajemnie zwolennicy TVP i TVN mniej więcej tak jak to robią tu w komentarzach ?

   • „PIS ma poparcie nie dla tego że przkupił ludzi za pomoca 500+, czy dla tego że ludziom podoba się ”dobra zmiana’.
    PIS ma poparcie, bo atakując bezpardonowo elity sprawił, że polski cham czuje się dumny ze swego chamstwa, polski nieuk – ze swojego nieuctwa, a polski nieudacznik czuje, że wini jego porażek są ci, którzy odniesli sukces.”

 5. Piepszeni gołębiorze. Już jednego z kumplem dorwaliśmy na gorącym

 6. Chłop żywemu nie przepuści
  Jak się żywe napatoczy
  Nie pożyje se a juści

 7. Komu lisy przeszkadzają w szczerym polu napewno nie rolnikom.

 8. Największa patologia w więzieniach głosowała na PO.

Wiadomości z info112