Sobota, 27 kwietnia 202427/04/2024
690 680 960
690 680 960

Kolejny bat na pijanych kierowców. Za dwa dni wchodzi ważna zmiana – konfiskata auta

Już za dwa dni kierowcy zatrzymani na jeździe w stanie nietrzeźwości będą tracić nie tylko uprawnienia, ale i samochody. Od najbliższego czwartku zacznie obowiązywać ważna nowelizacja Kodeksu karnego.

Pijani kierowcy to nadal duży problem na polskich drogach. Niosą ze sobą śmierć i kalectwo wielu niewinnych ofiar. Już od najbliższego czwartku 14 marca będzie obowiązywała konfiskata pojazdów, tym którzy zdecydują się kierować w stanie nietrzeźwości, mając przynajmniej 1,5 promila alkoholu w organizmie. Inne zasady będą obowiązywać recydywistów.

Na mocy przygotowanych przez Ministerstwo Sprawiedliwości zmian ustawowych wprowadzono nową instytucję – konfiskatę aut nietrzeźwym kierowcom. Za dwa dni każdy nietrzeźwy kierowca, w którego krwi wykryje się przynajmniej 1,5 promila alkoholu we krwi, straci samochód. W przypadku recydywistów dolna granica stężenia alkoholu we krwi wyniesie 0,5 promila.

Nie będzie miało znaczenia to, czy w wyniku jazdy po pijanemu kierowca spowodował wypadek drogowy. Procedura będzie prosta – policja tymczasowo zajmie jego auto na okres do 7 dni. Następnie prokurator orzeknie zabezpieczenie tego mienia. Sąd obligatoryjnie orzeknie przepadek pojazdu.

Sąd będzie mógł podjąć decyzję o odstąpieniu od orzeczenia przepadku tylko w wyjątkowych przypadkach, uzasadnionych szczególnymi okolicznościami. Dotyczy to wyłącznie sytuacji, w których kierowca zostanie zatrzymany, będąc pod wpływem alkoholu, jednak nie spowoduje wypadku drogowego. Możliwość konfiskaty auta po alkoholu przewiduje art. 178 §3 k.k. oraz art. 178a k.k.

Co w sytuacji, gdy dany samochód nie jest wyłączną własnością kierowcy, ale jest przez niego użytkowany? Wówczas sąd orzeknie przepadek równowartości wartości pojazdu sprzed wypadku. Taką możliwość sąd będzie miał np. w przypadkach korzystania z pojazdu na podstawie umowy leasingu, użyczenia lub w ramach współwłasności.

Należy przypomnieć, że obecnie nietrzeźwi kierujący narażają się na karę złożoną z kilku elementów – pierwszy to kara więzienia do 3 lat, drugi to zakaz prowadzenia pojazdów od 3 do 15 lat oraz wysoka kara finansowa, trzeci to nawiązka na wskazany w ustawie fundusz w wysokości od 5000 do 60 tys. zł. Co więcej, dochodzi również odpowiedzialność odszkodowawcza, czyli ubezpieczyciel sprawcy wypłaca zadośćuczynienia i odszkodowania ofiarom, ale potem zgłasza się do nietrzeźwego kierowcy o zwrot wypłaconych pieniędzy. Należy również dodać, że nietrzeźwego kierującego nie chroni autocasco.

53 komentarze

  1. Co redakcjo, znowu nie publikujecie komentarza, prawda boli manipulatorzy ?

    • Poważnie? A który? Po co kłamać?

      • a no niedouczona redakcjo przepis jest martwy bo nie ma aktów wykonawczych.

        • Po co takie chamstwo w komentarzu szanowny komentujący prezentuje? Przepisy miały wejść, nie mamy wpływu na to, że ktoś w ostatniej chwili ma inne zachcianki prawne.

  2. Za dużo tych luk prawnych, znowu sądy będą kręcić..!

  3. To lepiej iść na zasiłek, w Niemczech, Francji, etc. do 0.5 promila nawet mandatu nie ma, a u nas w naszej uni prawko zabierają….a teraz i samochody. Tak nam pomaga policja i politycy! (fury za nasze pieniądze)

  4. A jak jestem maszynistą to Mi cały skład z węglem zarekwirują czy tylko lokomotywę?

  5. Pijany kawaler może stracić auto a reszta nie. Pijanemu nie można go odholować bo nie ma rozporządzenia wykonawczego. A komendant co grzmiał, że będzie holował na mocy ustawy to niech już forsę zbiera na odszkodowania za bezprawne przywłaszczenie na parking zamiast oddać osobie wskazanej przez właściciela do zaoopiekowania. Gniot prawny pod publiczkę jak poprzednie. Wystarczy publikować na stronie sądu wszystkich skazanych z adresami.

Dodaj komentarz

Z kraju