Piątek, 26 kwietnia 202426/04/2024
690 680 960
690 680 960

Kolejne tereny zielone w Lublinie mają być chronione przed zabudową

Wąwóz wzdłuż linii kolejowej i Starego Gaju na Czubach oraz przy ul. Kazimierza Wielkiego na Rurach mają się stać chronionymi terenami zielonymi. Przygotowane są już projekty uchwał w tej sprawie. Decyzja będzie należała do radnych.

Miejscy urzędnicy przygotowali projekty uchwał dotyczących ochrony przed zabudową kolejnych terenów zielonych na terenie Lublina. Chodzi o wąwóz wzdłuż linii kolejowej i Starego Gaju na Czubach oraz przy ul. Kazimierza Wielkiego na Rurach.

Jak wskazano w uzasadnieniu, obszary te położone są w bezpośrednim sąsiedztwie terenów mieszkaniowych, w tym zrealizowanych osiedli, tak więc dostosowanie rozwiązań planistycznych do zgodności z ustaleniami obecnie obowiązującego Studium, leży w interesie zarówno okolicznych mieszkańców, jak i całego Miasta.

Jeżeli chodzi o teren na Czubach, to przystąpienie do sporządzania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego pozwoli objąć ochroną przed zabudową położony w tej okolicy zielony teren. Jednocześnie ma stanowić także ochronę dla Starego Gaju i zlokalizowanego w nim rezerwatu „Stasin”, jako jednego z największych i najbardziej wartościowych na terenie miasta wąwozów lessowych. Sposób zagospodarowania tego obszaru ma istotny wpływ na warunki siedliskowe lasu i samego rezerwatu, co jeszcze bardziej podnosi jego rangę przyrodniczą.

Z kolei miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla rejonu pomiędzy ulicami: Kazimierza Wielkiego, Jaworowskiego, Zana i Filaretów ma zapewnić ochronę terenów zielonych zlokalizowanych w pobliżu dużego osiedla, które obecnie stanowią zaplecze rekreacyjno-wypoczynkowe dla mieszkańców.

– Tereny zielone mają szczególne znaczenie dla komfortu życia w mieście, dlatego konsekwentnie chronimy je w dokumentach planistycznych. W 2012 r. rozpoczęliśmy prace nad planami miejscowymi obejmującymi doliny rzeczne, 4 uchwały zostały już podjęte, 2 kolejne plany są na ukończeniu. Na wrześniową sesję trafią natomiast projekty uchwały pozwalającej na rozpoczęcie prac planistycznych dla terenu obejmującego wąwóz położony na północ od linii kolejowej, w pobliżu Starego Gaju oraz uchwała ustanawiająca mpzp dla wąwozu przy ul. Kazimierza Wielkiego – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Jak wyjaśniają urzędnicy, to nie koniec prac planistycznych w zakresie ochrony terenów zielonych miasta. Jeszcze w tym roku zaplanowano przystąpienie do sporządzenia miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego m.in. fragmentów bulwaru wzdłuż Bystrzycy, terenów pod powiększenie Ogrodu Botanicznego, placu Lecha Kaczyńskiego, parku Akademickiego oraz parku Kalinowszczyzna.

(fot. Google Street View)

6 komentarzy

  1. Czas już pognać z Lublina developerów. Niech szukają miejsca na nowe inwestycje w innych miejscowościach albo zmieniają profil działalności. Źródełko dot. lokalizacji w Lublinie wysycha i czas się zwijać w tej branży.

  2. Już sobie wyobrażam zmartwychwstającego pana prezydenta Lecha, jaki byłby dumny z zadbanego placu jego imienia.

  3. rzuk masz nowe pole dla deweloperów , zrobi sie referendum jak na Górkach Czechowskich i beda bloki

  4. Znajdzie się jakiś chętny i cała ochrona pójdzie w łeb jak na Górkach Czechowskich.
    I tak tam zostanie wybudowana droga tak jak jest w planie zagospodarowania przestrzennego bo będzie ważniejsza – no chyba, że za rządów … Lublin dalej będzie tak zacofany i nie będzie się rozwijał, że ruch na JP2 będzie się zmniejszać a nie zwiększać.

  5. Czyli podbijanie stawek za „odrolnienie”.

  6. Och Nie! Ale spokojnie, mpzp też da się zmienić. Cierpliwości!

Z kraju