Kandydat do Europarlamentu skazany za jazdę samochodem po lubelskim deptaku. Policja żąda wyższej kary

Kandydat do Parlamentu Europejskiego z naszego regionu odpowiedział za łamanie przepisów w trakcie kręcenia zdjęć do klipu wyborczego. Zdaniem policji kara jest zbyt niska i dlatego będą żądać surowszej.

Przed lubelskim sądem zapadł wyrok w sprawie byłego kandydata partii Wiosny do Parlamentu Europejskiego Marcina W. O przedsiębiorcy z powiatu ryckiego zrobiło się głośno za sprawą jego spotu wyborczego, który został nagrany w rytmie disco polo. Szybko stał się on hitem internetu, jednak wiele osób dostrzegło, iż kandydat w trakcie nagrywania materiału wideo złamał szereg przepisów. Chodziło o to, że jeździł samochodem bez zapiętych pasów bezpieczeństwa, czy też wjechał na lubelski deptak, po którym prywatne pojazdy nie mogą się poruszać. Pomimo tego kandydat zyskał sporą popularność, której inni z pewnością mogli mu pozazdrościć.

Jednak polityczna kariera Marcina W. szybko się zawaliła. Konkurencyjna partia Lewica Razem ujawniła bowiem, że toczy się wobec niego prokuratorskie śledztwo i przedstawiono mu poważne zarzuty. Sprawa dotyczy wyłudzeń dofinansowania z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa dla tzw. grup producenckich. Jak ustaliła Prokuratura Okręgowa w Warszawie, pod koniec października 2011 roku została założona spółka Friends Fruits kierowana przez Marcina W. Niebawem złożyła ona do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wniosek o uznanie jej za grupę producentów. Na ten cel miało być przeznaczone 38 mln złotych przy czym 75 proc. tej kwoty spółka zamierzała zdobyć z unijnych dotacji.

Pierwsze pięć wniosków złożonych zostało w mazowieckim oddziale ARiMR i rozpatrzono je pozytywnie. Po przeniesieniu siedziby spółki do miejscowości Kazimierzyn koło Ryk kolejne dwa wpłynęły już do lubelskiego oddziału Agencji. Tym razem urzędnicy dopatrzyli się nieprawidłowości i powiadomili o wszystkim prokuraturę. W grudniu ub. roku agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego z Lublina zatrzymali osiem osób reprezentujących Friends Fruits. Sześć z nich to zarząd grupy i jej członkowie, kolejne dwie to przedsiębiorcy, którzy wykonywali prace przy inwestycjach realizowanych przez spółkę. Wśród zatrzymanych był prezes Friends Fruits Marcin W. Jak wyjaśniał wtedy Temistokles Brodowski z CBA, wszystkie te wnioski miały zawierać nieprawdziwe dane, przez co doprowadzono agencję rolną do niekorzystnego rozporządzenia mieniem. Spółka Friends Fruits miała wyłudzić z Agencji ok. 16,5 mln zł, a zamierzała wyłudzić kolejne 5,5 mln zł poprzez składanie fałszywych faktur VAT dla rozliczenia wydatków na inwestycje. Fałszowane miały być również dane o ilościach wyprodukowanych warzyw i owoców. W tej sprawie wciąż toczy się śledztwo

Wcześniej jednak policja postanowiła rozliczyć Marcina W. za niestosowanie się do przepisów Ruchu Drogowego, co zostało utrwalone w spocie wyborczym. Za kierowanie pojazdem bez zapiętych pasów bezpieczeństwa oraz wjechanie na deptak skierowany został do sądu wniosek o ukaranie kandydata do Europarlamentu. Sąd uznał Marcina W. za winnego i skazał go na grzywnę w wysokości 300 zł. Policja nie zgodziła się z tym orzeczeniem uznając, iż kara jest zbyt niska. Dlatego też sprawa zostanie rozpatrzona ponownie. Tym razem już w normalnym trybie, przy obecności obu stron.

(fot. kadr ze spotu wyborczego Marcina W.)

21 komentarzy

 1. Oczywiście, że powinna być wyższa, sąd nie wziął pod uwagę wysokiej szkodliwości społecznej poprzez propagowanie występku w mediach z przekonaniem o bezkarności.

  • I tak jest to możliwe dzięki temu

   A ilu to rowerzystów bezkarnie jeździ po deptaku bezkarnie? Czemu za nich policja się nie raczy zabrać?

 2. To był wyrok z t.z. szablonówki z E-sądu .
  Brawo policja . Nie odpuszczać lansującym się cwaniakom . Niech bujają się po sądach .

  • Zgadzam sie 🙂
   A sam spot zasługiwał na jakąś „złotą malinę” dla spotów… muzyka, żenujące lansowanie się w drogawym aucie i tekst przechodzących kobiet (doklejony) „o to Marcin, głosuję na niego…” za spot pomysł i wykonanie dla całej ekipy dałbym po 15 lat odsiadki…

 3. Wyobraźcie sobie przeciętnego Nowaka co by to samo zrobił. Dostałby wyrok z górnej półki ! Ale jak pisał Orwell są świnie równe i równiejsze

  • A te przy korycie mają się znakomicie. Bojkot wyborów bo na kogo by nie głosować to jeden i ten sam śmierdzący chlew

 4. to była zbrodnia przeciw ludzkości
  a pijaki i czupy szleją po naszych drogach

  • To nie wychodź z domu weź tabletki i idź spać

  • I tak jest to możliwe dzięki temu

   Policja nie potrafi łapać prawdziwych przestępców stwarzających zagrożenie to dla pozoru robiá takie coś.

 5. No i się będzie ciągnęło miesiącami, milionem innych spraw zajmiemy się w tym czasie

 6. Czego mu mam zazdrościć? Klipu disco polo z audi? Żenada.

 7. I tak jest to możliwe dzięki temu

  Zachowanie policjantów jest delikatnie mówiąc PODŁE. Jak mieć szacunek do tej instytucji?

 8. A ja się pytam gdzie podczas kręcenia „klipu” spotu wyborczego była policja i monitoring miejski ? Dlaczego nikt nie reagował ? A może ktoś z UM wyraził zgodę – zezwolenie na nakręcenie klipu ? Nagonka jest sztucznie nadmuchana bo kandydat nie dostał się do EU parlamentu !

 9. Niektórym wolno więcej.Na browarze w centrum od wiosny cisza nocna nie obowiązuje i nikt z tym nic nie robi.

 10. Lewica razem ujawniły? Ujawniło radio Lublin i Onet Lublin

 11. Gdzie się podział pajac z polskiego związku kołnierzy wymiętych? Zobacz co jeden z twoich „guru” nawyrabiał.. hahah

 12. Ci sędziowie są śmieszni. Dali by mu 1000 zł grzywny i był by spokój a po nim i tak by to spłynęło, a tak afera jeszcze bardziej nakręcona.

 13. Taaa..
  Bo sami 2x zniszczyli deptak…
  Teraz jest opcja odrobić strat..
  Niepowodzenia.
  A za jazdę po deptaku sztacheta po plecach.

 14. Widzę jedną karę
  POZBAWIĆ PRAW Obywatelskich POLSKI

 15. Było wykroczenie – powinien być mandat. To powinno być jasne jak słońce. Z czym tu w ogóle dyskutować? Argumentacja, że są ważniejsze sprawy jest błędna, bo ktoś kto ukradnie 100 złotych powinien wymagać złapania najpierw wszystkich, którzy ukradli więcej, 200 czy 500 złotych.

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.9121zł -0.46%
  • GBP 4.9186zł -0.3%
  • EUR 4.3859zł -0.1%
  • CHF 4.0635zł -0.95%

  Polub nas

  Darmowe ogłoszenia lokalne

   Materiały wideo

   Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
   99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
   W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
   W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)
   Szturm Twierdzy Zamość 2019

   Co? Gdzie? Kiedy?

   Dzień Dziecka w gminie Podedwórze. Dla najmłodszych przygotowano balony z helem
   Policjanci zapraszają do honorowego oddawania krwi
   Lubelskie obchody Dnia Flagi RP i Święta Narodowego Trzeciego Maja
   #zostańwdomu z Muzeum Wsi Lubelskiej | Oferta kulturalna Muzeum w sieci
   #zostańwdomu i weź udział w warsztatach kultury online