Piątek, 26 kwietnia 202426/04/2024
690 680 960
690 680 960

Kampania wyborcza na finiszu. Co obiecali mieszkańcom kandydaci na prezydenta Lublina?

Kampania wyborcza dobiega końca, przez ostatnie dwa miesiące kandydaci na prezydenta Lublina prześcigali się w składaniu kolejnych obietnic dla mieszkańców. Publikujemy zestawienie wszystkiego, co obiecali w zamian za głosy.

Piątek to ostatni dzień kampanii wyborczej przed wyborami samorządowymi. Ostatnie dni są niezwykle burzliwe, kandydaci nie tyle starają się składać kolejne obietnice, lecz bardziej atakować swoich przeciwników. Mają nadzieję, że dzięki temu wyborcy odwrócą się od swoich faworytów i oddadzą głos na nich. Jak zaznacza wielu politologów, tegoroczna kampania nie należy do „czystych”, a wręcz, zwłaszcza w ostatnich dniach, staje się coraz bardziej „brutalna”. W Lublinie walka o fotel prezydenta rozstrzygnie się głównie pomiędzy obecnie urzędującym Krzysztofem Żukiem, a posłem PiS Sylwestrem Tułajewem. Kandydaci mają czas tylko do północy na ostatnie prezencje swoich programów wyborczych i zachęcanie wyborców do oddania głosu właśnie na nich. W sobotę czeka nas już cisza wyborcza przed niedzielnymi wyborami.

Przez ostatnie dwa miesiące kampanii przyglądała Fundacja Wolności, przy wsparciu wolontariuszy prowadząc jej monitoring. Jak obliczyli, tylko na terenie Lublina znajduje się 329 billboardów zachęcających do głosowania na danych kandydatów, 175 z nich należy do komitetu wyborczego PiS a 154 do Komitetu Wyborczego Wyborców Krzysztof Żuk. Jest to jednak zaledwie ułamek reklam wyborczych, jakie zostały umieszczone w przestrzeni miejskiej. Członkowie Fundacji Wolności policzyli również obietnice, przedstawiane przez kandydatów na prezydenta Lublina. Łącznie było ich 163, z czego najwięcej obietnic, gdyż 57, złożył Krzysztof Żuk. Tuż za nim jest Sylwester Tułajew z 29 obietnicami, Marian Kowalski – 26, Magdalena Długosz – 15, Jakub Kulesza – 17, zaś najmniej obiecała Joanna Kunc, składając ich tylko dziewięć.

Krzysztof Żuk obiecał mieszkańcom Lublina budowę 100 mieszkań rocznie, głównie na Felinie i przy przedłużeniu ul. Dekutowskiego. Chce kontynuować program oddłużeniowy dla lokatorów miejskich mieszkań, coroczną dotację do remontu budynków komunalnych i program termomodernizacji budynków mieszkalnych dla wspólnot. Proponuje też każdej dzielnicy filię domu kultury, biblioteki i obiekty sportowe. Do tego szkoły przy Berylowej, Majerankowej, rozbudowę szkół na Felinie, Wrotkowie i Sławinie, remonty II LO, III LO i u „Vetterów”, 5 nowych żłobków (Berylowa, Puławska, Okrzei, na Ponikwodzie i Wrotkowie) oraz 4 nowe filie biblioteki i przynajmniej 600 nowych miejsc dla przedszkolaków. Dla osób po 65. roku życia darmową komunikację, starsze osoby mające problemy z ruchem otrzymają darmową usługę podwożenia we wskazane miejsce, co najmniej dwa kluby seniora w każdej dzielnicy, całodobowe centra opieki i tzw. przycisk życia dla seniorów. Bedą też powstawały nowe hale sportowe przy szkołach i boiska (LO Staszica, SP 15, SP 30). Mają zostać zwiększone pule budżetu obywatelskiego i zielonego budżetu. W tym pierwszym każda z dzielnic ma mieć zagwarantowane jeszcze większe pieniądze na lokalne projekty. W każdej dzielnicy mają powstać specjalne centra kulturalno – sportowe, chce też wprowadzić nowe narzędzie mikrograntów dla mieszkańców na inwestycje w dzielnicach.

Program dla osób niepełnosprawnych ma objąć np. powstanie dwóch Centrów Wczesnej Interwencji i Rozwoju Dziecka, Ośrodka Całodobowego Wsparcia Aktywności i Samodzielności a przy ul. Głównej ma stanąć miejsce opieki czasowej, do tego każde niepełnosprawne dziecko ma za darmo korzystać z przedszkola i miejskich basenów. Rozbudowany ma zostać również miejski monitoring a liczba ponadnormatywnych patroli policyjnych ulec zwiększeniu. Przywrócony ma zostać mieszkańcom zdegradowany teren Ośrodka Marina nad Zalewem Zemborzyckim a doliny Bystrzycy na „miejskim” 22 kilometrowym odcinku ma być zagospodarowana. Jest również mowa o budowie i zagospodarowaniu 24 przestrzeni w tym parków, skwerów i zieleńców. Chodzi m.in. o Park Bronowicki, nowy park przy ul. Bluszczowej, skwery: przy Baśniowej, Szczecińskiej, Dworcowej, Medalionów i Koryznowej. Do tego nowe ogrody miejskie: na Słomianym Rynku, w parku na Felinie, parku Rusałka, lasku na Sławinie i lasku na Porębie. Miasto ma też wspierać finansowo działania proekologiczne. Chodzi m.in. o walkę ze smogiem w tym wymianę pieców. Obiecał też budowę dworca metropolitalnego w rejonie ul. Młyńskiej, co jednocześnie odmieni otoczenie dworca.

Jeżeli chodzi o inwestycje drogowe, Żuk zapewnił o przebudowie Al. Racławickich, ul. Lipowej, Pogodnej i al. Unii Lubelskiej, przedłużeniu ul. Dekutowskiego oraz ul. Węglarza, a także przebudowie al. Kraśnickiej do granic miasta, al. Sikorskiego, ul. Kunickiego oraz skrzyżowania Głębokiej z Nadbystrzycką, Narutowicza i Muzyczną. W przyszłorocznym przetargu na nowy system roweru miejskiego uwzględnione mają zostać rowery elektryczne, była też mowa o stacjach ładowania pojazdów elektrycznych. Obiecuje ponadto park na Błoniach wraz z zagospodarowaniem wzgórza zamkowego, ponowną dyskusję o Podzamczu i wspomina o wybudowaniu w tym miejscu „symbolu miasta, drugiego po CSK”, który „będzie niemalże całodobowym centrum aktywności, centrum inspiracji”. Zmodernizowane mają też być ulice przyległych do deptaka, woonerfy na Krótkiej, Niecałej i Chopina.

Sławinkowi prezydent obiecał budowę ul. Spadowej i utworzenie domu seniora. Deklaracje dla Wieniawy to boisko i sala gimnastyczna dla I LO, odnowa szkolnych boisk przy Zuchów, termomodernizacja podstawówek przy Czwartaków i al. Długosza, urządzenie filii miejskiej biblioteki w lokalu po Karczmie Słupskiej oraz remonty ulic: Ćwiklińskiej, Junoszy, Legionowej, Popiełuszki, Puławskiej i Snopkowskiej. Plan dla Śródmieścia mówi o termomodernizacji szkół przy Lipowej, al. Piłsudskiego i Niecałej oraz III LO, remoncie ul. Wiercieńskiego i parkingu przy Biernackiego. Propozycje dla Starego Miasta to rewitalizacja Błoni, uporządkowanie spraw własnościowych i objęcie całej dzielnicy monitoringiem. Na Bronowicach ma zostać wykonany remont ul. Biłgorajskiej, Bronowickiej, Firlejowskiej, Ordonówny, Składowej, Sokolej, Zgodnej, odnowiona miałaby być też ul. Puchacza i chodnik ul. Grabskiego. Następne obietnice to termomodernizacja szkoły przy Pogodnej oraz przedszkola i szkoły przy Bronowickiej. Wszystkie dzielnice powinny przejść modernizację chodników i oświetlenia ulicznego. Żuk zapowiada sukcesywną wymianę lamp na ledowe, energooszczędne. Mieszkańcom Konstantynowa obiecuje remonty ulic: Bogdanowicza, Borelowskiego, Bosaka, Brzóski, Dubieckiego, Jankowskiego, Konstantynów, Krajewskiego, Namysłowskiego, Parady, Pustowójtówny, Rogińskiego, Romanowskiego i Ruckiego. Obietnice dla Rur to przebudowa Zana, Nadbystrzyckiej, Wallenroda, Juranda i Pana Tadeusza, budowa Wapiennej, remont kuchni w szkole nr 38 i kompleks boisk szkolnych przy Rzeckiego.

Węglinowi Północnemu urzędujący prezydent Lublina proponuje odtworzenie cieku wodnego od Wojciechowskiej, przebudowę Raszyńskiej, dokończenie ul. Lipniak oraz remonty ul. Abelarda, Aksini, Boryny, Heloizy, Ofelii, Orlanda, Poloniusza, Tristana, Szwejka, Wertera i Zagłoby. Mieszkańcom dzielnicy Szerokie budowę szkoły, przebudowę ul. Nałęczowskiej, dokończenie ul. Strumykowej, remont ul. Gnieźnieńskiej i budowę ul. Bażantowej, Biskupińskiej, Bliskiej, Głównej, Leszka, Siewierzan, Słupian i Ziemowita. Z kolei propozycje dla dzielnicy Za Cukrownią to odwodnienie i kanalizacja dla Dzierżawnej, remont Betonowej i Spółdzielczej. Wśród kolejnych obietnic jest dokończenie budowy parku Jana Pawła II, stadion lekkoatletyczny dla szkoły przy Radości, boisko dla szkoły powstającej na Węglinku i dokończenie Berylowej. Sygnalizacje na skrzyżowaniu ul. Jana Pawła II z Tymiankową, Orkana z Kaczeńcową, Orkana z Hetmańską i na Roztoczu przy szkole. Do tego remont Bełyżckiej, Perłowej i Śląskiej, fragment Agatowej, jezdnia łącząca Nefrytową z Agatową, remont chodników wzdłuż Nefrytowej, budowa Rzeszowskiej i brakującego odcinka Gęsiej, remont Bocianiej z wytyczeniem miejsc parkingowych i przebudowa Szaserów, budowa ciągu pieszego przy Jantarowej łączącego Berylową z Onyksową, złagodzenie zakrętu ul. Jutrzenki przy przychodni i dojazd do centrum przebudowaną Nadbystrzycką, nowe trasy rowerowe i spacerowe, remonty chodników.

Na Czechowie Południowym najwięcej inwestycji związanych jest z drogami. Wyremontowana ma być ul. Młodej Polski. Podobne prace wykonane zostaną na Technicznej oraz Arsztajnowej, Leśmiana, Czaplińskiego. Dokończona zostanie budowa ul. Lipińskiego. Wybudowana zostanie ul. Mackiewicza i łącznik między Milenijną a Szeligowskiego. Za blokiem przy Lipińskiego 15 powstanie zielony skwer a ulica Zelwerowicza zostanie przedłużona do ul. Sławinkowskiej. Remont czeka ulice Szwajcarską, Leszetyckiego oraz drogi na osiedlu Choiny: Beskidzką, Sądecką, Sudecką, Izerską, Karpacką, Świętokrzyską, Żywiecką. Wybudowana zostanie ul. Jurajska, dokończony remont Żelazowej Woli. Wyremontowany ma być basen przy szkole podstawowej nr 16 na ul. Poturzyńskiej. Na Sławinie przebudowa czeka ul. Sławinek, na odcinku od Willowej do Północnej. Wybudowana będzie ul. Skowronkowa. Ma też powstać kompleks oświatowo – kulturalny w skład, którego wejdą żłobek, przedszkole, szkoła. Będzie się to też wiązało z wykonaniem dróg m.in. Majerankowej, Daliowej, Nasturcjowej, Narcyzowej. Przedłużona zostanie – do Trześniowskiej – ul. Węglarza. Inwestycje oświatowe to też priorytet w przypadku Felina. Tam ma być rozbudowana szkoła podstawowa nr 52. Wyremontowana ma być ul. Grenadierów i Wł. Jagiełły. Przy tej drugiej powstanie park.

Krzysztof Żuk deklaruje przebudowę Dojazdowej, Dziubińskiej, ul. Kalinowszczyzna, Montażowej, przedłużenie ul. Węglarza od Walecznych do Trześniowskiej a także budowę Jaworowej, Kerstena, Malinowej, Narcyzowej, Nasturcjowej, Palmowej, Torowej i Wiejskiej, dokończenie Trześniowskiej, łącznika od Grygowej do Kasprowicza, remonty części al. Andersa, odcinka ul. Daszyńskiego, ul. Dożynkowej, Grenadierów, Jagiełły, Krzemienieckiej, starej Mełgiewskiej, Sportowej i Wołyńskiej. Na Kalinowszczyźnie główną inwestycją ma być przebudowa ul. Kalinowszczyzna. Prace ruszą jeszcze w tym roku. Remont czekają też m.in. Krzemieniecką, Okrzei, Daszyńskiego, Andersa, Wołyńską. Zrewitalizowany ma być Słomiany Rynek. Przy przedszkolu nr 13 przy ul. Okrzei wykonane ma zostać oświetlenie placu zabaw i nowe ogrodzenie, a na budynku gdzie mieści się przedszkole nr 50 (ul. Podzamcze) nowa elewacja. Na Tatarach wyremontowana zostanie ul. Montażowa, zmodernizowany będzie pasaż handlowy przy ul. Hutniczej. Remont czeka też „starą” ul. Mełgiewską.

Na Wrotkowie była mowa o nowej szkole i przedszkolu, budowie ul. Wapowskiego (od Samsonowicza do Domeyki), pętli przy ul. Żeglarskiej, wymianie nawierzchni boisk przy SP nr 30 przy ul. Nałkowskich, przebudowie ul. Samsonowicza, Romera, Diamentowa i skrzyżowania Diamentowej z Wrotkowska. Obietnice dla Abramowic to wymiana oświetlenia i nawierzchni ul. Wólczańskiej, nowy asfalt będzie też na Podleśnej. Na Dziesiątej remont czeka ul. Herberta, Kunickiego, Świętochowskiego, Przybylskiego, Słowackiego. Zmodernizowany ma być budynek po dawnym Domu Kultury Kolejarza. Wybudowane mają być ulice: Boya – Żeleńskiego, Zamenhofa, Brata Alberta, Kuncewiczowej. Na Kośminku wybudowana ma być ul. Grunwaldzka, przedłużona zostanie ul. Dekutowskiego. Wyremontowany ma być most nad Czerniejówce w ciągu ul. Pawiej. A obok mostu powstanie zielony skwer przeznaczony do wypoczynku dla mieszkańców. Przy szkole podstawowej nr 15 przy ul. Elektrycznej planowana jest zaś hala sportowa. Oferta dla Głuska to remonty nawierzchni ulic: Parafialnej, Dominowskiej, Grabowskiego oraz przebudowa ul. Zorzy. Wzdłuż ul. Zdrowej pojawi się oświetlenie. Na terenie Zemborzyc planowany jest remont ul. Krężnickiej (wraz z wykonaniem oświetleni i chodnika od Pasiecznej do granicy miasta). Wybudowany będzie wodociąg i kanalizacja w rejonie ulic: Star Gaj, Lipska, Ziołowa, Zagajnikowa, Marzanny, Tęczowa i Krężnicka. Powstaną też plany zagospodarowania przestrzennego dla Głuska, Abramowic, Zemborzyc.

Sylwester Tułajew obiecuje naprawienie ul. Wapiennej, zwiększenie rezerwy celowej dla rad dzielnic do 500 000 zł od 2019 roku, konsultacje najważniejszych inwestycji z radami dzielnic, budowę basenu przy ul. Odlewniczej w dzielnicy Tatary, jeśli zostanie uregulowany stan prawny działki, nową szkołę na Ponikwodzie i rozbudowę szkoły na Felinie. Wyremontowane mają zostać ulice: Kalinowszczyzna, Dożynkowa, Okrzei i Montażowa, poszczególne dzielnice uzyskać zaś lepsze oświetlenie. Zapowiada też więcej zieleni (m.in. zielony skwer na Felinie) oraz więcej placów zabaw (przy ulicy Bluszczowej i Węglarza na Ponikwodzie oraz doposażenie placów zabaw przy ulicy Koryznowej). Kolejne z obietnic to bezpłatne obiady dla uczniów szkół podstawowych, wydzielony budżet dedykowany wyłącznie na wsparcie dla seniorów, budowa ul. Berylowej, ul. Rzeszowskiej, II nitki wiaduktu od ul.Jana Pawła II do pętli przy ul. Filaretów; remont ul. Na stoku, ul. Bełżyckiej oraz przebudowa ul. Szaserów, ul. Bocianiej, ul. Kaczeńcowej wraz z miejscami parkingowymi, budowa drogi do przystanku kolejowego Lublin Zachód, dokończenie realizacji Parku Jana Pawła II, modernizacja pętli autobusowej przy ul. Filaretów oraz wsparcie dla sportu młodzieżowego.

Tułajew zadeklarował budowę 1 000 mieszkań komunalnych na Felinie, modernizację stadionu przy Al. Zygmuntowskich, budowę boisk treningowych przy Lubelskim Klubie Jeździeckim, inwestycje z zakresu infrastruktury osiedlowej, dzielnicowej, przyszkolnej, boiska i tereny, gdzie młodzi ludzie mogą ćwiczyć lub trenować, budowę ul. Korpusu Obrony Pogranicza mającej być przedłużeniem ul. Zelwerowicza do Zbożowej, budowę ul. Mackiewicza oraz remonty ul. Sławinek, Kaskadowej, Skowronkowej, Rozmarynowej, Solarza, Żelazowej Woli, Arnsztajnowej i Leszetyckiego. Na liście obietnic jest również budowa basenu dla Zespołu Szkół nr 12 przy ul. Sławinkowskiej, dobudowywanie wind w blokach mieszkalnych w ramach rządowego programu Dostępność+, rozbudowa systemu monitoringu ulicznego i więcej patroli policji na ulicach. Do tego tunel pod al. Racławickimi. W ramach programu bezpieczny dom ma być prowadzona ocena stanu technicznego budynków i zwiększenie środków na remonty mieszkań komunalnych. Remonty i przebudowy czekają też ul. Wapnienną, Głęboką, Pogodną, Al. Racławickie, ul. Zana, Nadbystrzycką, Wallenroda, Juranda i Staszica. W ramach ochrony miejsc pracy, prowadzona ma być rewitalizacja targowisk. Do tego budowę szkoły w dzielnicy Szerokie.

Magdalena Długosz chce dwukrotnego zwiększenia środków na budżet obywatelski, zielony budżet, inicjatywę lokalna i środki dla rad dzielnic, proponuje rzetelniej prowadzone konsultacje społeczne, usprawnienie działania systemu zarządzającego sygnalizacją świetlną oraz stworzenie spójnej sieci dróg rowerowych. Mówi też o wytyczeniu buspasów, utworzeniu parku kulturowego, programie badawczy na temat historii miasta i stworzeniu w Ratuszu komórki ds. estetyki. Obiecała również Lubelską Kartę Rodziny Osoby z Niepełnosprawnością, co ma pozwolić na pełniejsze uczestnictwo w życiu miasta, przede wszystkim kulturalnego, rekreacyjnego, sportowego. Chce oznaczenia miejsc przyjaznych dla osób z niepełnosprawnościami. Zarzuca złą jakość urządzeń w instytucjach, urzędach i na uczelniach i obiecuje audyt tych miejsc i wdrożenie pozytywnych rozwiązań. Zamierza usprawnić komunikację miejską, proponując m.in., by autobusy jeździły wydzielonymi pasami na całej długości al. Solidarności.

Kolejne pomysły to projektowanie najpierw tras komunikacji miejskiej, a dopiero potem nowych osiedli, ponadto zmniejszenie liczby znaków drogowych i sprawdzenie systemu inteligentnego zarządzania ruchem, „Czerwony dywan” dla pasażerów komunikacji komunikacji miejskiej, udogodnienia specjalnie dla kierowców – doskonalenie istniejącego systemu ruchu, wsparcie dla innych rodzajów ruchu – piesi, rowerzyści poprzez realizację postulatów Porozumienia Rowerowego i Pieszego Lublina. Ogrody chronione przed zabudową kategorycznymi i jednoznacznymi zapisami planach zagospodarowania terenu opracowywanych przez miejskich urzędników i zatwierdzanych przez Radę Miasta, utworzenie „Zielonej Sieci Rekreacyjnej”, żeby można było z jednego terenu przedostawać się do drugiego bezkolizyjnie. Ma pomysł na budowę mniejszych szkół, ale znajdujących się bliżej domu, proponuje utworzenie w dzielnicach Centrów Aktywności Lokalnej. Postuluje również, aby miasto wdrożyło system finansowania działań artystycznych w przestrzeni publicznej o formie trwałej i przeznaczało na ten cel środki rokrocznie, żeby sztuka w przestrzeni była coraz bardziej popularna i widoczna.

Jakub Kulesza obiecał ulgi podatkowe dla przedsiębiorców tj. zwolnienie z podatku od nieruchomości przez 36 miesięcy od rozpoczęcia działalności oraz minimalizację stawki podatków od środków transportu, wprowadzenie bezpłatnych 20-minutowych biletów parkingowych, dopuszczenie prywatnej komunikacji miejskiej, pokrycie całego miasta planem zagospodarowania i umożliwienie prowadzenia szkół i przedszkoli przez stowarzyszenia rodziców i nauczycieli. Proponuje system informujący o wolnych miejscach parkingowych, informacje o smogu, dokładnym położeniu i zatłoczeniu w autobusach, oraz czujniki w śmietnikach. Kulesza proponuje również grę budżetową, olegającą na tym, że poprzez aplikację internetową mieszkańcy mogą sami zaplanować budżet swojego miasta. Sugeruje ponadto „otwarcie się” miasta na kryptowaluty i umożliwienie płacenia nimi za parkowanie i opłacania podatków, a nawet wypuszczenie własnej, miejskiej kryptowaluty, która dbałaby o dobrobyt naszego regionu. Nie zamierza jako prezydent miasta na własną rękę ściągać imigrantów oraz nie chce współpracować z rządem przy budowie ośrodków dla cudzoziemców. Postuluje, by ulice Lublina były oświetlane przez energooszczędne lampy LED, które pozwolą na zmniejszenie zużycia energii o 50 proc. proponuje też ograniczenie wydatków na energię elektryczną zużywaną przez miejskie jednostki poprzez zamontowanie instalacji fotowoltaicznych na wszystkich miejskich dachach. Chce również wyznaczenia w mieście jednej lub dwóch stref, w których będzie można legalnie pić alkohol w miejscu publicznym.

Zamierza również przekazywać szkoły zainteresowanym stowarzyszeniom rodziców. Tłumaczy, że decyzja w sprawie przyszłości Górek Czechowskich powinna należeć do mieszkańców Lublina. Każdy, kto chciałby odkupić od miasta zajmowany przez siebie lokal miałby dostawać 20 proc. zniżki plus 2 proc. za każdy rok zamieszkania. Dzięki temu najemca z 5-letnim stażem mógłby odkupić mieszkanie z 30-procentową bonifikatą, a np. lokator z 30-letnim stażem dostałby aż 80 proc. rabatu. Proponuje wynajęcie np. lokalnym czy globalnym koncernom, w formie licytacji, nazwę nowo powstałego ronda, skweru, parku czy mostu na okres pięciu lat. Własna nazwa ronda to świetna reklama o zasięgu światowym. Miejską przestrzeń mógłby wynająć każdy kto może zapłacić. Prawo do nazwy miałoby przysługiwać przez pięć lat. Po upływie tego okresu nazwę będzie można wynająć ponownie, bądź nadać tradycyjną nazwę. Lublin nie jest w stanie konkurować z największymi miastami Europy kosztownymi inwestycjami w infrastrukturę czy niskimi podatkami, gdyż to władza centralna ustala ich wysokość. Kulesza obiecuje zwiększenie tej kwoty do 350 tys. zł a w przypadku dzielnic, na terenie których jest dużo budynków, terenów należących do miasta do 500 000 złotych. Proponuje też zmiany zasad rozdzielania pieniędzy dla rad dzielnic, przeznaczenie 1 proc. budżetu na tzw. budżet partycypacyjny.

Joanna Kunc obiecuje Budżet Akademicki”. Zastrzega za to, że zespoły badawcze musiałyby co najmniej w połowie składać się z naukowców do 35. roku życia. Pracę dla zdolnych absolwentów wyższych uczelni i szkół branżowych, darmową komunikację miejską dla studentów, likwidację dwóch etatów zastępcy prezydenta miasta, cięcia zarobków prezesów miejskich spółek, ograniczenie wypłacanych urzędnikom premii do maksymalnie 20 proc. rocznych zarobków, zainwestowanie pieniędzy wypłacanych właścicielom kamienic, bloków w budowę czy remont lokali miejskich, budowę przynajmniej trzech nowych szkół, zmianę metody naliczania mieszkańcom opłaty za wywóz śmieci oraz odłożenie na później budowy stadionu żużlowego i wybudowanie w pierwszej kolejności szkół.

Marian Kowalski obiecał rezygnację z prezydenckiego uposażenia, wynagrodzenie chce przeznaczyć na cele dobroczynne. Zamierza przywrócić herb miasta z koziołkiem i zapowiada wprowadzenie zakazu stosowania w promocji miasta innych znaków. Do tego utworzeniu miejskiego przedsiębiorstwa, które zajmie się zbiórką i segregacją odpadów komunalnych, zachowanie targowisk miejskich i usunięcie barier utrudniających parkowanie w centrum, obniżkę czynszu dla lokalnych przedsiębiorców oraz wprowadzenie nagród dla urzędników. Jest przeciwny przyjmowaniu tzw. uchodźców, chce ułatwić powrót Polakom ze wschodu, pomóc prześladowanym farmerom z RPA. Nie uznaje roszczeń majątkowych wynikających ze skutków II wojny światowej. Zapowiada zmianę zadań straży Miejskiej i koniec prześladowania kierowców. Remonty ulic w godzinach nocnych, więcej bezpłatnych miejsc parkingowych, usunięcie słupków, odsunięcie parkometrów, donic, itp. od krawężników, budowę parkingów piętrowych. Chce zakazać radnym zasiadania w zarządach spółek komunalnych. Planuje modernizację targowisk miejskich, zwolnienie lokali gastronomicznych z opłat za ogródki jako rekompensata za przedłużający się remont deptaka, odideologizowanie instytucji kultury, nie wyprzedawanie spółek miejskich o charakterze infrastrukturalnym, sprzedaż lokali użytkowych lub obniżkę czynszów, preferowanie firm lokalnych przy projektach i inwestycjach, a wywóz i sortowanie śmieci ma być bezpośrednio w gestii miasta.

Obiecuje wprowadzenie zakazu zachowań obscenicznych w przestrzeni publicznej, niekonkurowanie przez miasto z lokalnymi przedsiębiorcami, zmianę godzin pracy urzędów miejskich dla wygody mieszkańców, nie zagęszczanie zabudowy o górki Czechowskie, które mają być zielonymi płucami Lublina. Zamierza przygotować miasto do sytuacji kryzysowych poprzez urządzenie schronów i zakup kuchni polowych, zapowiada podwyżki wynagrodzeń dla kierowców komunikacji miejskiej, przywrócenie Turnieju Rycerskiego, stworzenie wybiegów dla psów na terenie każdego osiedla oraz wprowadzenie „zakazu homopropagandy w przestrzeni publicznej”. Obiecał również wprowadzenie na deptak drobnego handlu, nie pozwoli też na branie kolejnych kredytów i marnowanie środków unijnych. Chce też spłacić dług Lublina poprzez zażądanie od Niemiec odszkodowania za zniszczenia wojenne.

(fot. archiwum)

13 komentarzy

  1. Człowiek Myślący Logicznie

    Wybór jest tylko jeden. Pan Krzysztof ruszył Lublin do przodu. Pisiory chcieli szukać na niego haka, ale im nie wyszło! Panie Krzysiu, liczę że ludzie przejrzą na oczy i nie będą głosować na partię której lider umywa rączki od odpowiedzialności nie pełniąc żadnej funkcji państwowej.

    • Ten twój „pan Krzysztof” dopuścił do likwidacji całego lubelskiego przemysłu produkcyjnego. To co powstało na zgliszczach tego przemysłu to manufaktury. Całkowicie chybiona inwestycja to budowa stadionu i remont deptaka, który był w dobrym stanie. Lotnisko, zgodnie z teorią „pana Krzysztofa” nadaje się tylko do sprzedania bo jest nierentowne. Całkowita porażka to zalew zemborzycki.

    • Po co to czytać jak i tak prawie nic z tego nie spełnią, szkoda czasu. Oni mają obywateli daleko gdzieś, dopiero jak się problem nagłośni, albo wyjdzie na to, że wstyd na pół świata, bo jest tak i tak, to zaczynają działać. Tak było za komuny i tak samo jest teraz, bo mentalność się nie zmieniła, stare komuchy nauczyły nowych, a Ci tego samego nauczą kolejnych, a jak nie to wypad ze stołka. Z Polski nie zrobi się nigdy Ameryki, nie ważne czy będzie PO czy PiS czy nawet Kukiz.

  2. Ile wam Żuk zapłacił za linijkę obietnic? Przecież miał osiem a w zasadzie 12 lat na ich zrealizowanie. Przez ten czas dług miasta wzrósł SIEDMIOKROTNIE!!! Wystarczy porównać z obietnicami z lat poprzednich. Wyjdzie też o ilu, przez przypadek, zapomniał. Na co poszły te pieniądze??? Skąd zamierza wziąć tyle kasy skoro nie zamierza współpracować z Rządem? Chce wyprzedać miasto do ostatniej koszuli i potroić obecny dług zaciągając kolejne kredyty? Unia się sypie, kasy będzie co raz mniej i na pewno na większość z tych obiecanek szmalu nie da. Mieszkańcy kolejny raz się nie nabiorą.

    • Za Bangladeszem wylądujemy jak mieszkańcy dadzą się omamić Pustymi Obietnicami Żuka. Zdaje się że to z tego m. in. kraju Żuk chciał sprowadzać inżynierów, lekarzy, robotników i biznesmenów z kapitałem w nieograniczonej ilości. Zaciągnięte kredyty w niemieckich bankach trzeba będzie zacząć spłacać. Z czego się pytam? Już miasto się zadłuża kolejnymi kredytami na spłatę ODSETEK. Nie jest w stanie samo zapewnić środków na ich obsługę. Z każdego otrzymanego euro z Unii, w/g wyliczeń 90 centów wraca do Niemiec. A Unia to nie tylko Niemcy. Proszę mi wymienić inwestycję ze środków unijnych , która na siebie zarabia i nie generuje deficytu?

  3. Osobiście zagłosuje na osobę która nie miała okazji zarządzać miastem i być w strukturach miasta. Bo głosowanie na starych wyjadaczy uważam ze nie ma sensu bo tylko się miejscami przy stole zamienia. Myślę że nowe nakrycie i świeże osoby przy stole może coś wnieść nowego…a czy lepszego? To się okaże…kredyt zaufania jak będzie wykorzystany to już zależy od kandydata.

  4. Ja pierd… Po godzinie czytania tych obietnic nie doszedłem nawet do połowy ;)))

    • Powiem ci w sekrecie, że pisano je bardzo powoli, bo nie wiedzieli jak z twoim czytaniem i innych wyborców. Dlatego obietnice Żuka wymieniono jako pierwsze. Nie przejmuj się, odpocznij i wróć do lektury. To co godne uwagi a nie puste obietnice, znajdziesz za połową artykułu.

  5. Duuuuużo tych obietnic a kosztują kolejne miliardy tak naprawdę długu miasta.Współczuje wygranemu by wyleźć z tego kredytu.Tak sobie myślę to poligon i górki czechowskie sprzedane deweloperom?Panie Żuk a jak z przetargami?Rodzime firmy już nie mogą startować?Np niepełnosprawni i przewóz,tylko Mpk obstawia Gmine Lublin,bo władza tak chce?Prosze po przykładzie popatrzeć na W-kę,ale kasa płynie;to tylko przykład.A jak zwykły pójdzie po dotacje na solary,oczyszczalnie i etc to gmina Lu ni ma ale obok Wólka ma.No tak Wólce nie potrzeba po raz kolejny remontu deptaka. Ps.Zacznijmy może głosować na normalnych a nie polityczne coś zwane PoPis.

  6. Na zakończenie dnia, Pismo święte ma wskazówkę w psalmie , który będzie odczytany w niedzielę na mszy świętej.
    „Słowo Pana jest prawe
    A każde jego dzieło godne zaufania
    On miłuje prawo i sprawiedliwość
    Ziemia jest pełna Jego łaski”
    Nikt tego z góry nie ukartował. Palec Boży? Przypomniały mi się słowa JPII
    „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi, Tej ziemi”
    Mamy niebywałą okazję odnowić oblicze naszego miasta i województwa. Nie zmarnujmy tego.

    • powiedz to Kaczyńskeij trzeci ślub z trzecim facetem w trzecim kościele i trzeci bachor == pan ich miłuje zapewne. buhahahahaha

Z kraju