690 680 960

Idą do lasu na grzyby i nie wracają. W ostatnich dniach akcje poszukiwawcze w lasach to codzienność

Praktycznie każdego dnia dziesiątki osób, strażaków i policjantów, poszukują zaginionych grzybiarzy. Tymczasem większości tego typu akcji można było uniknąć, gdyby tylko grzybiarze zastosowali się do kilku podstawowych zasad.

W ostatnim czasie, praktycznie każdego dnia policjanci z naszego regionu otrzymują zgłoszenia dotyczące zaginięcia osób, które udały się na grzybobranie. Najgorzej jest w powiatach, na terenie których zlokalizowane są duże kompleksy leśne.

Schemat prawie za każdym razem jest podobny. Grupa znajomych udaje się do lasu na grzyby, w pewnym momencie jedna z osób odłącza się od reszty i nie jest w stanie później znaleźć drogi powrotnej. Są też przypadki, że dzwonią osoby, które godzinami błądzą po lesie i widząc zapadający zmrok w końcu decydują się wezwać pomoc.

Każde tego typu zgłoszenie wiąże się z postawieniem na nogi wielu osób: policjantów, strażaków oraz leśników. Najpoważniejsze są akcje poszukiwawcze, kiedy w lesie zaginie starsza osoba. Często wymagająca przyjmowania stałych lekarstw. Wtedy do poszukiwań natychmiast ruszają wszystkie dostępne służby w okolicy. Oprócz ludzi, wykorzystywany jest sprzęt, mogący pomóc w odnalezieniu grzybiarza. Są to np. drony, kamery termowizyjne czy nawet śmigłowiec, dzięki którym łatwiej namierzyć człowieka w trudnym i niedostępnym terenie. W akcjach biorą też udział psy tropiące.

Większości akcji poszukiwawczych, można bez problemu uniknąć. Wystarczy tylko, żeby grzybiarze przestrzegali kilku podstawowych zasad. W trakcie grzybobrania nie należy oddalać się od znajomych, najlepiej być z nimi cały czas w kontakcie wzrokowym. Chodząc po lesie, warto zapamiętywać charakterystyczne w danym terenie punkty czy też miejsca. Pomoże to później w znalezieniu drogi powrotnej. Należy mieć ze sobą naładowany telefon komórkowy, nie zaszkodzi zabrać też latarki. W razie zgubienia się w lesie, obie te rzeczy potrafią być bardzo pomocne.

Wybierając się na grzybobranie w pojedynkę, należy poinformować najbliższych, który to będzie las, a w przypadku większych kompleksów leśnych, jaki jego rejon. Także zmieniając plany i np. rezygnując z dalszego zbierania grzybów, trzeba o tym powiedzieć osobom z którym się do lasu przybyło.

Nie raz bowiem dochodziło do sytuacji, że służby szukały zaginionego grzybiarza, ten zaś w tym czasie przebywał już w domu czy też u znajomych. Jeżeli nie zna się lasu, nie należy daleko się w niego zapuszczać. Najlepszą porą na grzybobranie jest ranek. Zwłaszcza, że o tej porze roku zmrok szybciej zapada a to sprawia, że znalezienie drogi powrotnej, nawet dla osób znających okolicę, może być dość trudne. Kiedy już zgubimy się w lesie, należy powiadomić policję oraz znaleźć jakąkolwiek leśną drogę i na niej czekać na pomoc.

(fot. lublin112.pl)

11 komentarzy

  1. bo polskie lasy to dżungla amazońska – niekończące się hektary lasów deszczowych…

Kursy walut

  • USD 4.5111zł 0.02%
  • GBP 5.4497zł -0.08%
  • EUR 4.6884zł -0.23%
  • CHF 4.7729zł -0.17%

Polub nas

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Walka o drugie z rzędu zwycięstwo na własnym parkiecie, konkurs „Rzuty za buty” i bezpłatny popcorn, czyli kolejny mecz koszykarskiej Lublinianki już w niedzielę
Zbiórka na rzecz psychiatrii dziecięcej
Zbiórka darów dla potrzebujących w Ukrainie
CITY TRAIL nad Zalewem Zemborzyckim po raz drugi
FILM „SUPERHEROES”. Wolontariuszom oraz osobom zaangażowanym w pomoc Ukrainie…