Czwartek, 02 maja 202402/05/2024
690 680 960
690 680 960

Gwałtowne burze nie odpuszczą we wtorek na wschodzie. Grad, dużo wyładowań i nawalne opady deszczu

We wtorek na pogodę w Polsce wpływa niż baryczny o imieniu „UNAI” znad Skandynawii, wraz ze strefą pofalowanego frontu chłodnego na południu i wschodzie kraju, jak i też drugorzędnego frontu chłodnego na północy. Na południowym-wschodzie zaznaczy się jeszcze na przedpolu frontu linia zbieżności wiatru, na której utworzą się silne burze. Dziś najgroźniejszych burz spodziewamy się na południu woj. lubelskiego. Co więcej początkowo z południowego-zachodu, potem z zachodu i w ciągu nadchodzącej nocy z północnego-zachodu, postępować będzie adwekcja do Polski coraz chłodniejszego powietrza pochodzenia polarnego o równowadze chwiejnej.

Wtorek z intensywnymi burzami w regionie

Dziś panować ma niżowa pogoda. Prognozowane jest w dzień zachmurzenie umiarkowane, jednak w drugiej części dnia wzrastające do dużego, aż do wystąpienia konwekcyjnych opadów atmosferycznych i lokalnych burz, także z gradem o średnicy do 2-3 cm. Najsilniejsze zjawiska konwekcyjne prognozujemy na południu regionu, ze szczególnym uwzględnieniem Roztocza Środkowego i Zachodniego, objąć mogą również Padół Zamojski oraz Kotlinę Hrubieszowską. Czym dalej na północ woj. lubelskiego, tym ryzyko silnych burz będzie bardziej ograniczone, ale kilka ośrodków burzowych nie da się całkowicie wykluczyć również w głębi województwa.

Najmniej prawdopodobne są dziś burze na północy. Możliwa wysokość opadów w czasie burz do 25-40 mm. Niewykluczone są układy wielokomórkowe, lokalne superkomórki burzowe, podczas których natężenie zjawisk towarzyszących będzie największe. W najcieplejszym momencie dnia termometry wskażą od 26°C do 29°C. Wiatr okaże się słaby i umiarkowany, momentami porywisty, południowo-zachodni skręcający na północno-zachodni. Dodatkowo w trakcie burz wiatr w porywach do 60-90 km/h, powodując miejscami szkody wiatrowe.

Noc z przelotnymi opadami deszczu i burzami

Podczas nadchodzącej nocy prognozowane jest w woj. lubelskim zachmurzenie duże, przejściowo całkowite z postępującymi od zachodu większymi przejaśnieniami i rozpogodzeniami. Przelotne opady deszczu, a na południu i gdzieniegdzie centrum regionu także burze, lecz znacznie mniej intensywne niż w ciągu dnia. Miejscami wbudowane w strefę opadów wielkoskalowych. Akumulacja opadów burzowych w trakcie burz osiągnie do 10-15 mm. W najchłodniejszej części nocy 15°C do 17°C. Wiatr słaby i umiarkowany, północno-zachodni. W trakcie burz możliwe porywy do 60 km/h, najsilniejsze burze prognozowane są w pierwszej części nocy.

Środa z deszczem

W środę prognozowane jest zachmurzenie umiarkowane, od zachodu wzrastające do dużego aż do wystąpienia kolejnych opadów deszczu. Miejscami na południu, centrum i wschodzie możliwe lokalnie burze. Prognozowana suma opadów do 15-25 mm. Jednak najcieplejszym momencie dnia termometry wskażą od 20°C do 23°C. Dodatkowo wiatr słaby i umiarkowany, okresami również w trakcie burz porywisty, północno-zachodni.

Noc ze środy na czwartek przyniesie na północy zachmurzenie duże i opady deszczu. Możliwa akumulacja opadów miejscami do 25-30 mm. Temperatura minimalna od 11°C do 12°C. Wiatr umiarkowany, okresami dość silny i porywisty, północno-zachodni.

Burze to zjawisko lokalne

Należy pamiętać, że burze są zjawiskiem lokalnym i trudnym do prognozowania, a często również nieprzewidywalnym. Dlatego zaleca się obserwacje danych z sieci radarów meteorologicznych POLRAD, detektorów wyładowań i zdjęć satelitarnych, aby zorientować się, czy w naszym rejonie tworzą się, bądź też przechodzą komórki burzowe. Nie ma i długo nie będzie precyzyjnych narzędzi, które wskażą nam z dużym wyprzedzeniem czasowym, gdzie konkretnie oraz w jakich godzinach pojawią się komórki burzowe.

Dlatego stawia się duży nacisk na prognozy nowcastingowe, jakie opierają się na danych z sieci radarów dopplerowskich, obrazów satelitarnych w spektrum widzialnym i podczerwieni, jak i też pionowych sondowań atmosfery balonami meteorologicznymi, systemów detekcji i lokalizacji wyładowań atmosferycznych, obserwacji naziemnych ze stacji meteorologicznych oraz modeli nowcastingowych o dużej rozdzielczości.

Prawdopodobieństwo wystąpienia lokalnych gwałtownych burz wynosi dziś 90%. Najgroźniejsze zjawiska wystąpią w drugiej części dnia na południu woj. lubelskiego.

Prognozy pogody dla Polski
Położenie opadów i lokalnych burz

Wczorajsze burze w regionie

Gwałtowne burze nie odpuszczą we wtorek na wschodzie. Grad, dużo wyładowań i nawalne opady deszczu

Gwałtowne burze nie odpuszczą we wtorek na wschodzie. Grad, dużo wyładowań i nawalne opady deszczu

Gwałtowne burze nie odpuszczą we wtorek na wschodzie. Grad, dużo wyładowań i nawalne opady deszczu

Intensywne, nocne burze w regionie. Na niebie spektakl piorunów (zdjęcia)

6 komentarzy

  1. no kto winny ? Tusk w sumie to najpopularniejszy człowiek w TVPis

  2. Już postawiłem gromnice w oknie.

    • Dodaj jeszcze obrazeczek z jedną z wielu w Polsce, matką boską, a w wolej chwili zrób przelew dla „dobrodzieja”, żeby zaczął się modlić. w tzw. intencji.

  3. Dziadek ze Slamsowa

    Sprawdzałem na „Windy”, teraz nawet w okolicach „regionu” burz jak na lekarstwo, chyba że potem.

  4. Boże spraw prosimy, aby conajmniej kilku polityków PIS, PO, PSL i SLD zostało ukaranych twoją wolą z nieba! Niech przestaną siać nienawiść, zło oraz strach w narodzie polskim.

    • Pan Sołtys z Lublina

      Choć nie bardzom żem wierzący, przyłączam się. Oby pioruny nie chybiały.
      Wiem, wiem Bozia już stara, czasami nie trafia kogo trzeba.

Dodaj komentarz