Piątek, 26 kwietnia 202426/04/2024
690 680 960
690 680 960

Gala finałowa konkursu „Kobieta Gospodarna Wyjątkowa”. W wydarzeniu uczestniczyła Agata Kornhauser-Duda (zdjęcia)

Wczoraj w Lublinie gościła Agata Kornhauser-Duda. Pierwsza dama wzięła udziała w gali finałowej konkursu „Kobieta Gospodarna Wyjątkowa”, któremu patronowała para prezydencka. Motywem przewodnim tegorocznej edycji wydarzenia było lubelskie jabłko.

W piątek w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie odbyła się gala finałowa konkursu „Kobieta Gospodarna Wyjątkowa”, organizowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego. Przedsięwzięcie to skierowane było do Kół Gospodyń Wiejskich i kobiecych organizacji działających na terenie obszarów wiejskich.

Jego głównym celem jest propagowanie sztuki ludowej jako istotnego elementu wzmacniającego poczucie tożsamości regionalnej mieszkańców oraz promocja dziedzictwa kulturowego Lubelszczyzny w aspekcie kulinarnym. W wydarzeniu uczestniczyła Agata Kornhauser-Duda, która objęła imprezę honorowym patronatem.

Jak podkreślała pierwsza dama, członkinie Kół Gospodyń Wiejskich są liderkami swoich społeczności oraz animatorkami życia społecznego w swoich małych ojczyznach. To właśnie dzięki ich zaangażowaniu, polska wieś się rozwija, rozkwita i staje się coraz bardziej nowoczesna. Dodała, że choć tradycja kół sięga drugiej połowy XIX wieku, to kobiece organizacje właśnie teraz przeżywają renesans.

Motywem przewodnim tegorocznej edycji wydarzenia było lubelskie jabłko. Panie rywalizowały w kategoriach na najlepszą szarlotkę, na najlepszą potrawę z wykorzystaniem lubelskich jabłek oraz na najpiękniejszy wyrób rękodzielniczy „Piękno tradycji we współczesnym świecie”. Do konkursu zgłosiło się blisko 400 Kół Gospodyń Wiejskich, a jego uczestniczki zaprezentowały 390 potraw z wykorzystaniem lubelskiego jabłka oraz ponad 400 szarlotek przyrządzonych zwykle zgodnie z tradycyjną recepturą, ale także w niekonwencjonalny sposób.

Najlepsza szarlotka została upieczona przez Koło Gospodyń Wiejskich Pukarzowianki, na drugim miejscu znalazło się Stowarzyszenie Ludzi Aktywnych „Activum”, trzecie miejsce zajęły zaś kobiety z Morynia Koloni w powiecie hrubieszowskim. Najsmaczniejszą potrawą okazała się lekko pikantna zupa jabłkową z chipsami z boczku autorstwa Koła Gospodyń Wiejskich w Rossoszy, drugie miejsce przyznano polędwiczkom w sosie jabłkowym i buraczkami z jabłkiem, które powstały w kuchni Koła Gospodyń Wiejskich w Zagrodach, na trzecim miejscu podium uplasował się bigos z jabłek od Koła Gospodyń Wiejskich w Moniakach. Wśród wyrobów rękodzielniczych nagrodzono kwiaty ogrodowe stworzone przez Koło Gospodyń Wiejskich Kukiełczanki, pająka Koła Gospodyń Wiejskich w Modliborzycach oraz pisankę-kraszankę pań z Wierzbicy Osiedla.

(fot. Grzegorz Jakubowski KPRP, UMWL)

6 komentarzy

  1. …kobieta małomówna, wyjątkowo.

  2. No gospodarna to ona jest, załatwiała sobie posadę obok Andrzeja za 18tys miesięcznie .

  3. ciekawe, czy wycedziła ze dwa słowa

  4. Czy jabluszka mialy certyfikat?….

  5. Do tego to ona się nadaje

  6. Buhehehe niemowa i niemota w jednym ahahaha do tego się nadaje

Z kraju