Piątek, 17 maja 202417/05/2024
690 680 960
690 680 960

Dzień Dumy z Munduru

Już 10 maja na ulicach Lublina, w zakładach pracy i na uczelniach będzie można zobaczyć wielu żołnierzy 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Tego dnia terytorialsi będą obchodzić wyjątkowy dzień – Dzień Dumy z Munduru.

Za zgodą Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Obrony Narodowej Władysława Kosiniaka-Kamysza, Dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej gen. bryg. dr Krzysztof Stańczyk ustanowił 10 maja br. Dniem Dumy z Munduru w Wojskach Obrony Terytorialnej. To wydarzenie ma na celu uhonorowanie i promowanie służby wojskowej oraz wzmocnienie postaw proobronnych i patriotycznych w społeczeństwie.

Tego dnia wszyscy żołnierze pełniący Terytorialną Służbę Wojskową oraz żołnierze Aktywnej Rezerwy, służący w Wojskach Obrony Terytorialnej, bez konieczności powołania do służby, będą mogli reprezentować swoją formację w cywilnych środowiskach w umundurowaniu wojskowym. Terytorialsi, choć są obecni w każdym środowisku, to na co dzień tego nie manifestują. 10 maja będą mieć doskonałą okazję, aby zaakcentować swoją obecność w środowisku cywilnym, a także sposobność do rozmów ze znajomymi z pracy czy uczelni na temat służby, misji i zadań WOT.

Celem tego wydarzenia jest nie tylko promocja służby wojskowej, ale także budowa więzi społecznej i świadomości obronnej w naszym społeczeństwie. Warto podkreślić, że ustanowienie takiego dnia jest spełnieniem postulatów samych żołnierzy pełniących Terytorialną Służbę Wojskową, którzy są dumni z faktu przynależności do formacji i chcą zaprezentować się w swoim miejscu pracy w umundurowaniu. Tego dnia żołnierze WOT będą mogli pokazać, że są ZAWSZE BLISKO społeczności lokalnych.

Dzień Dumy z Munduru wpisuje się również w inny projekt realizowany przez WOT – „Pracodawca przyjazny WOT”, który promuje przedsiębiorców i pracodawców, którzy zatrudniają terytorialsów. Projekt jest doskonałą okazją by podkreślić znaczenie współpracy między sektorem publicznym, a prywatnym na rzecz umacniania obronności narodowej.

Obecnie 2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej liczy 3 100 żołnierzy. To mieszkańcy województwa lubelskiego wywodzący się z róożnych środowisk, różnych profesji, mający swoje pasje i zainteresowania. Ponad 52% z nich deklaruje stałe zatrudnienie, w tym również własną działalność gospodarczą, ok. 25% to studenci i pełnoletni uczniowie.

(Źródło: WOT)

PRZECZYTAJ

Ukradł słoiki z przetworami, miał nielegalną amunicję i trofea myśliwskie

15 komentarzy

  1. Poznajcie te mundurowe instytucje od środka, to Wam się odechce szacunku.

  2. Ciężko o szacunek dla munduru, skoro nadal generałami mieni się takie szumowiny jak kiszczak, błasik czy jaruzelski, mordercy Polaków.

  3. Każdemu w nagrodę karabinek grot i na wroga!

  4. W cyrku byłem, cyrk widziałem.
    Ale w wojsku go poznałem.

  5. Lepiej Ch@em trzeć po tarce,
    niż być matem w Marynarce

  6. Istnieje stowarzyszenie „Bronimy Munduru Dla Przyszłych Pokoleń”.A tak obecna i chyba była władza(która musiała przygotowywać akcje,ale bała się dymów przez wyborami na lokalnych kacyków) działa w obronie munduru: „ABW Wjeżdża Do Domu Wojskowych!!! Kogo Chcą Zastraszyć i Uciszyć???”.Kanał „Porucznik Piotr Powałka” na YT.Duma jak sk.

    • powałka to jest menda opłacana przez wrogów Polski.

    • Nie masz kogo oglądać? Chłopcze, nie masz pojęcia o wojsku a najwięcej masz do powiedzenia. Wyłącz komputer czy też telefon, wskocz w mundur i pokaz jakim wojakiem jesteś.

  7. Duma poprzedza upadek.

  8. Znów wstyd nam robią czy co.

  9. W dwudziestoleciu międzywojennym każdy Oficer Najjaśniejszej Rzeczpospolitej chodził co tydzień w Niedzielę na Mszę Św do Kościoła w mundurze . W tych czasach mało kto chodzi do Kościoła a co dopiero w mundurze ☺️

  10. Duma że miał się w co ubrać. Bo wtedy nie było fabryk z ubraniami w Bangladeszu.

Dodaj komentarz