Niedziela, 22 czerwca 202522/06/2025
690 680 960
690 680 960

Duże sieci walczą o klientów. Padły ważne obietnice dotyczące VAT-u na żywność

Kaufland i Biedronka pod koniec marca deklarują, że nie podwyższą podatku VAT na tysiące produktów. W tej pierwszej sieci ma to dotyczyć 10 000 produktów, zaś w tej drugiej 4000. Podobny ruch zapowiada także sieć sklepów Lidl.

Z początkiem kwietnia przestanie obowiązywać zerowa stawka VAT na żywność, która była efektem tarczy inflacyjnej wprowadzonej w 2022 r. W efekcie, po podniesieniu stawki VAT z 0% na 5% ceny podstawowych produktów spożywczych powinny wzrosnąć o wartość podatku VAT.

Kaufland zamraża VAT na żywność – akcja dotyczy ponad 10 000 produktów

– Kaufland – sieć, dla której priorytetem jest oferowanie klientom szerokiego wyboru produktów wysokiej jakości i w korzystnych cenach – po raz kolejny wychodzi naprzeciw konsumentom i w ramach akcji „Zamrażamy VAT” od 1 do 30 kwietnia br. utrzyma ceny ponad 10 000 produktów na dotychczasowym poziomie, pomimo iż stawka VAT wzrasta z 0% na 5% – poinformowała nas sieć.

W wyniku wprowadzonej w 2022 r. tarczy antyinflacyjnej w Polsce obowiązywała zerowa stawka podatku VAT na produkty spożywcze. Zgodnie z decyzją Ministerstwa Finansów już od 1 kwietnia te artykuły, m.in. mleko, pieczywo, jaja, mięso czy ryby ponownie będą obwarowane 5 proc. stawką VAT.

– Z myślą o klientach i ich domowym budżecie sieć sklepów spożywczych Kaufland ogłosiła akcję „Zamrażamy VAT”, która potrwa od 1 do 30 kwietnia br. Ceny ponad 10 000 artykułów nie zostaną podniesione o wartość stawki VAT, a co więcej – mogą zostać obniżone w ramach promocji wprowadzanych przez sieć Kaufland. W ten sposób detalista chce umożliwić klientom jak największe oszczędności. Obecnie – do 27 marca – klienci mogą skorzystać także ze specjalnych ofert w ramach programu lojalnościowego Kaufland Card i zgarnąć kupon obniżający wartość koszyka zakupowego o 5% lub 10% – wyjaśnia Kaufland.

Lista artykułów objętych akcją „Zamrażamy VAT” dostępna jest na stronie internetowej oraz w punktach informacyjnych w sklepach. Z akcji wyłączone są m.in. świeże owoce i warzywa.

Biedronka zamraża ceny ponad 4000 produktów i rozprawia się z VAT-em

Dla klientów Biedronki kwiecień rozpocznie się od dobrych wiadomości. Największa sieć handlowa w Polsce postanowiła, że w trosce o portfele klientów nie zmieni w kwietniu cen regularnych ponad 4000 produktów. Dzięki temu klienci Biedronki w kwietniu nie tylko nie odczują podwyżki podatku VAT z 0 na 5%, ale dodatkowo kupią jeszcze setki innych produktów w niezmienionych cenach regularnych.

Zgodnie z obowiązującym prawem, od kwietnia br. powraca standardowa stawka VAT 5% na wybrane kategorie produktów żywnościowych. Jednakże, klienci Biedronki zapłacą za nie tyle samo co w marcu, ponieważ sieć utrzyma regularne ceny brutto. Wyjątkiem będzie tu przede wszystkim pieczywo, w szczególności pochodzące od małych lokalnych dostawców, oraz warzywa i owoce, których ceny zmieniają się na bieżąco ze względu na zależność od sezonu wegetacyjnego.

– Zawsze stoimy po stronie klientów i ich oszczędności. Dzięki utrzymaniu cen regularnych ponad 4000 produktów, klienci Biedronki nie zauważą wzrostu podatku VAT 5% na podstawowe produkty żywnościowe. Oczywiście, nadal będziemy proponować promocje w duchu Biedronkowych Oszczędności, tak aby wspierać rodziny w Polsce. Mamy najlepsze ceny od blisko 30 lat, i to w każdym zakątku kraju – informuje Grzegorz Pytko – dyrektor działu zakupów w sieci Biedronka.

Szczegółowa lista produktów dostępna jest na biedronka.pl

Akcja w sklepach sieci Lidl – „VAT STOP”

Na decyzję Ministerstwa Finansów, o powrocie do 5% stawki VAT na żywność, zareagowała też sieć Lidl. Postanowiła podjąć konkretną akcję mającą na celu złagodzenie skutków tej zmiany dla swoich klientów. W sklepach zapowiedziano od 1 kwietnia akcję promocyjną pod nazwą „VAT STOP”. Ma to zapewnić dostęp do ponad 1600 produktów spożywczych w cenach sprzed podwyżki VAT, co stanowi wyraźne wsparcie dla konsumentów w obliczu potencjalnego wzrostu kosztów zakupów spożywczych.

Promocją objęto szeroki zakres artykułów, obejmujących pieczywo, produkty mleczarskie, owoce, warzywa, mięso i wędliny. W komunikacie prasowym Lidl podkreśla, że celem akcji jest nie tylko zapewnienie dostępu do podstawowych produktów spożywczych w atrakcyjnych cenach, ale także wsparcie polskich rodzin w utrzymaniu stabilnej sytuacji ekonomicznej.

– Głównym celem Lidla jest oferowanie klientom wysokiej jakości produktów w niskiej, atrakcyjnej cenie. Zależy nam na tym, aby sytuacja ekonomiczna polskich rodzin była stabilna. W związku z tym uruchomiliśmy nową akcję specjalną: w Lidlu VAT STOP – wyjaśnia przedstawicielka sieci LIDL Aleksandra Robaszkiewicz.

Lista produktów objętych akcją jest tutaj

 

22 komentarze

  1. Ocena: 0

    no to niezłe muszą być marże, skoro markety „zamrażają” ceny

  2. Rolnicy,nie dajcie się na to nabrać, kupujcie tylko w małych, polskich sklepach. Nie pozwólcie na okradanie polskich przedsiębiorców i transferowanie zysków za granicę!!!

  3. Tusk to tragedia dla Polski..!!

  4. Najpierw kosili klientów podwyższając marże o min. obniżony VAT, a teraz łaskawie wrócą do poprzedniego poziomu.

  5. firmy zamrażają VAT – ale bzdury.
    Ciekawe co na to urząd skarbowy ?

    Bajki dla ludu.

    A chodzi o zachowanie cen detalicznych, trochę inna para kaloszy…

  6. Ocena: 0

    Tak im można wierzyć jak rudemu

  7. Dymisja rządu tfuska jak najszybciej.

  8. Nie ma obowiązku chodzenia do sklepów takich sieci. Niech sobie podnoszą, obniżają, zamrażają marże i podatki, handlując między sobą.

    • Ocena: 0

      dokładnie, wręcz jest niewskazane kupowane u nich, niech zaczną płacić podatki jak inni a nie poniżej 1%

  9. Czyli więcej tłuszczu palmowego, słodzików i dowsizing wszystkich produktów… Przy wyborach będziemy pamiętali o Tusku lewicy i trzeciej drodze jak nas potraktowali.

    • Ocena: 0

      leczenie onkologiczne jest dużo lepszym biznesem niż produkcja spożywcza…

  10. Znaczy trzecia noga a na końcu nogi rudy oszust taki dobrobyt nam szykuje

Z kraju

Lubelski biznes

Biznes i handel

Sport

Polityka

Zdrowie i styl życia

Nauka i technologia